Spotkanie kolędowo – karnawałowe

0
863

Otwarte spotkanie kolędowo – karnawałowego słuchaczy i sympatyków Akademii Wieku Dostojnego wraz z Rokietnicką Orkiestrą Dętą.

          Wspólne spotkania  AWD i Orkiestry stały się już tradycją. W poniedziałek, 28. stycznia sala GOK wypełniła się po brzegi miłośnikami kolęd i muzyki karnawałowej. W części pierwszej były omawiane sprawy sprawy organizacyjne związane z procedurami przekształcenia naszej Akademii w Stowarzyszenie. Następnie wysłuchaliśmy ciekawej pogadanki autorstwa pani Mirosławy o starych, niekiedy już zapomnianych tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem zwanych dawniej Godami. A ponieważ wkroczyliśmy już w okres karnawału (od święta trzech Króli do Środy Popielcowej),było i o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie. W trakcie dyskusji pan Zdzisław – lat 14 ( właściwy wiek – 100 minus 14 !) zaśpiewał nam fragment mało znanej kolędy, którą nauczyła go matka „Boże Narodzenie, wszystko się weseli” i śpiewanej podczas okupacji przeróbki kolędy „Wśród nocnej ciszy” nawiązującej do nocnych przesiedleń ludności przez Gestapo.

Dyskusja rozgorzała podczas planowanej przerwy z kawą, herbatą i ciastem.

          W części drugiej wystąpiła nasza orkiestra zaczynając nieśmiertelnym utworem „Gdy wszyscy święci…”. było i wspólne śpiewanie przy akompaniamencie orkiestry. Najpierw Lulajże Jezuniu. To najbardziej znana na świecie polska kolęda utrzymana w rytmie kołysanki. Motywy Lulajże Jezuniu wykorzystywali w swej twórczości m. innymi :Fr. Chopin, J. Haydn, L. Beethoven. Połączone siły orkiestry i chóru złożonego z uczestników wykonały jeszcze brawurowo „Szła dzieweczka do laseczka”. „Poszło” nam tak dobrze, że dyrygent Zbyszek Starosta zaproponował nawet utworzenie Dostojnego Chóru Akademickiego. Propozycja warta rozważenia.

          Koncert ozdobiły nasze młode wokalistki – Amelka Kurantowicz i Julia Gąska. Jeszcze uczennice szkoły podstawowej, a już laureatki wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych.

Obie posiadają niesamowite możliwości wokalne. To wspaniałe diamenciki. Życzymy z całego serca, by jak najszybciej stały się brylancikami.

Prawdziwa bomba wybuchła na sam koniec. Po raz pierwszy zaprezentowali się nowi członkowie orkiestry: Marek Pauszek, lat 8- trąbka i  o dwa lata starszy brat Leon grający na saksofonie. Owacje na stojąco zakończyły nasze spotkanie.

Komunikat : zmiana miejsca ćwiczeń.  Od lutego zajęcia „zdrowy kręgosłup” odbywają się w tych samych terminach : poniedziałki i czwartki godz 19.00 – 20.00 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej, wejście”C”. Zapraszamy do wspólnych zajęć. Zapisy na miejscu.

Uwaga. Zabrania się parkowania naprzeciw wyjazdu wozów Straży. Jest tam wiele miejsc parkingowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ