Co słychać u Zamoyskich

0
1217

Sztafetowe Biegi Przełajowe w Kórniku

29.09.17. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu poznańskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Kórniku. Sztafety składały się z dziesięciu uczestników, którzy do pokonania mieli: panie 800m, panowie 1000m. Najważniejsza w bieganiu jest umiejętność wytrwania ze swoimi myślami, w chwili kiedy pojawia się kryzys-ból, zmęczenie, zniechęcenie. Dlatego każdy kto ukończył dystans jest zwycięzcą.

Gratuluje!

M.Statucka

 

Wyjazd integracyjny klas pierwszych

Dnia 27 września młodzież klas pierwszych ZS im. J. Wł. Zamoyskich w Rokietnicy wraz z wychowawcami uczestniczyła w integracyjnym wyjeździe do Brzedni k/Śremu. Tam, głęboko w lesie, ukryty jest obóz sportowy, w którym na uczniów czekały zadania o charakterze survivalowym, wykonywane pod bacznym okiem instruktorów. Młodzież mogła spróbować swoich sił w pokonywaniu licznych przeszkód, jak czołganie w tunelu z opon, pokonywanie ścianek, toru przeszkód, chodzenie na szczudłach, wyścig na skrzynkach. Atrakcją wyjazdu był rejs wojskową łodzią po Jeziorze Cisowskim oraz ekstremalny przejazd wozem ZIŁ 131 po leśnych drogach. Wykonanie  trudnych, a czasem nawet przerażających zadań było możliwe tylko przy pełnym zaangażowaniu i integracji uczestników wyjazdu. Na zakończenie dla pokrzepienia wszystkich ciał czekały kiełbaski pieczone nad ogniskiem.

 

Wyprawa kulturalna poświęcona Gombrowiczowi

 

Spotkanie w Teatrze Nowym, zorganizowane 26 września przez Michała Pabiana, poświęcone było Witoldowi Gombrowiczowi i jego dziełom. Życie pisarza przybliżyła nam Klementyna Suchanow – gombrowiczolożka, autorka najnowszej biografii – „Gombrowicz. Ja . Geniusz”.  W czasie spotkania była mowa o kompleksach i poczuciu niedopasowania w życiu prywatnym, a zarazem o gombrowiczowskim pojmowaniu geniuszu, za który chciał uchodzić, i na który się kreował, co  zawdzięczamy (sic!)jego młodzieńczej fascynacji romantyzmem.

Mówiliśmy także o potrzebie prowokacji, która była bardzo silna i wynikała z intelektualnego podejścia pisarza do świata, życia i  ludzi; o małżeństwie z Ritą Gombrowicz i jej kreowaniu pośmiertnego wizerunku twórcy oraz ich wzajemnej relacji.

Gombrowicz ukazany został jako byt dialektyczny, mający dwie natury, zawsze szukający drugiej strony.

Spotkanie uświetniła aktorka Teatru Nowego – Maria Rybarczyk, która odczytała fragmenty „Dzienników” Gombrowicza.

Sporo uwagi poświęciliśmy też recepcji dzieł pisarza w Polsce i na świecie oraz trudnościom związanym z ich odczytaniem, z powodu dużej pojemności interpretacyjnej, która prowadzi do ponadczasowości i uniwersalności.

W świetle zbliżającej się premiery „Iwony, księżniczki Burgunda”, prowadzący zadał pytanie – kim jest tytułowa bohaterka sztuki? Piękny sposób odczytania jej zaproponowała Maria Rybarczyk, która zauważyła, że spotykamy na swojej drodze ludzi, którzy coś nam mówią o nas samych, stają się naszymi lustrami, choć wcale nie mają tego zamiaru. I tak, jak Gombrowicz prowokuje w sposób zamierzony, Iwona prowokuje, choć to wcale nie jest jej celem.

W ten oto przemiły sposób przygotowaliśmy się do obejrzenia nowej sztuki w Nowym oraz pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat autora „Ferdydurke”.Dziękuję uczniom klas trzecich i czwartych za liczny udział w naszej kulturalnej wyprawie.

Agnieszka Olejniczak-Gros

IX Grand Prix w biegach im. Dominiki 2017

23.09.17. Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w IX Grand Prix w biegach im. Dominiki.

 

W ramach Biegu Finałowego można było wystartować w:

  • Biegu rodzinnym- 1km.
  • Biegu malucha dla najmłodszych zawodników – 50 m
  • Biegu głównym- ok 7 km
  • Nordic walking- ok. 3 km.

Tradycyjnie startowaliśmy w biegu rodzinnym i głównym. Jako Rodzina Zamoyskich zajęliśmy III miejsce. Otrzymaliśmy puchar Starosty Poznańskiego, pamiątkowe medale i bon do Decathlona.

Gratulujemy!

Statucka

Na Salonie Maturzystów matura „spotkała się” ze studiami…

Matura, choć jest dziś zdawana masowo, to wciąż najważniejszy egzamin w życiu każdego młodego człowieka. To symboliczne ale i realne drzwi do dorosłości i samodzielności. Dlatego warto przygotować się do niej jak najlepiej i uzyskać optymalny wynik, umożliwiający realizację wybranej ścieżki kształcenia i kariery.

Z tą myślą uczniowie klas czwartych Zespołu Szkół im. J.W. Zamoyskich, w minionym tygodniu wzięli udział w jedenastym już Salonie Maturzystów, gdzie eksperci Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych zapoznawali młodzież z wymaganiami i procedurami egzaminacyjnymi, a przedstawiciele wyższych uczelni z Polski i zagranicy informowali podczas indywidualnych rozmów o proponowanych kierunkach, przebiegu studiów, perspektywach zatrudnienia, co pozwala maturzystom odpowiednio wcześnie zaplanować egzamin maturalny i wybrać właściwe przedmioty dodatkowe.

Młodzież słuchała z zaciekawieniem wystąpień wybranych wykładowców dotyczących konkretnych egzaminów, poszczególnych zadań jak również o wyznaczaniu sobie celów, organizacji efektywnej nauki własnej. Jaki te działania przyniosą efekt? Przekonamy się już za kilka miesięcy.

Anita Durowicz

pedagog

 

Dzień Kota

W piątek 29 września Samorząd Uczniowski przyjął w poczet społeczności szkolnej pierwszoklasistów. Tradycja nakazuje, by zaszczyt ten nastąpił po wykonaniu szeregu zadań przez młodzież w ramach tzw. dnia kota. Wśród nich znalazły się takie konkurencje jak: picie mleka z kubeczka czy jedzenie jabłka na sznurku bez użycia rąk, dmuchanie piłeczki przez miseczkę z mąką, jedzenie cytryny, ubieranie cebulki i mumii, gwóźdź, rozwiązanie quizu wiedzy o szkole oraz bieg farmera, czyli zadania sportowe. Całej imprezie towarzyszyła zarówno piękna wrześniowa pogoda, jak i dobry humor wszystkich uczestników. Dzięki temu wszystkim udało się godnie wejść w kręgi uczniów naszej szkoły.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Alicja Dąbrowska

Dzień Edukacji Narodowej z „Iwoną – księżniczką Burgunda”

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej poszliśmy do teatru – nauczyciele i uczniowie, z przewagą tych pierwszych. Sztuka nie była łatwa, wszak to „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza, a zatem groteskowy, prześmiewczy obraz świata; naszych, jakże ludzkich, problemów i „gąb”, które nakładamy w różnych sytuacjach, aby zafałszować rzeczywistość. Iwona, która prowokuje, choć wcale tego nie chce, staje się lustrem dla ludzi i świata. Ostatecznie zostaje przez nich zabita, gdyż nie mogą znieść świadomości, że ich życie wcale nie przypomina ideału. Tyle tego wieczoru dał nam Gombrowicz – prowokator.

Ale nie zabrakło także wzruszeń, ich przyczyną była Antonina Choroszy, która otrzymała odznaczenie dla szczególnie wyróżniających się,  wybitnych artystów – Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wspaniałej aktorce biliśmy brawa na stojąco, a jej, jakże szczera wypowiedź, zachwyciła wielu.

Agnieszka Olejniczak-Gros

 

Dzień Patronów

13 października obchodziliśmy Szkolne Święto Patronów. W role Jadwigi i Władysława Zamoyskich tym razem wcielili się Marta Łuczak i Dawid Błoch. Wraz z licznym gronem koleżanek i kolegów z klas trzecich przybliżyli nam dokonania hrabiego Władysława i jego matki generałowej Jadwigi Zamoyskiej.

Nastepnie uczniowie klas pierwszych składając ślubowanie zostali uroczyście przyjęci do naszej społecznośći szkolnej.

Uroczystość ozłoconą promieniami jesiennego słońca uświetniły występy recytatorów i szkolnego zespołu muzycznego towarzyszące życzeniom z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dorota Filipiak

Barbara Włodarczyk

Alicja Dąbrowska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ