REKOLEKCJE W NAPACHANIU

0
807
dig

Rekolekcje to przede wszystkim czas wewnętrznego nawrócenia i przygotowania do sakramentu pojednania, ożywienie życia religijnego, odnowienie powszechnego powołania do świętości w Kościele, a tym samym pełniejsze przygotowanie do Eucharystii. Jest to czas, gdy młody człowiek sięga w głąb siebie, stawia sobie fundamentalne pytania dotyczące swojej osoby i swego stosunku do Boga.

            W szkole podstawowej w Napachaniu rekolekcje odbywały się w dniach od 3 do 5 marca, w trakcie których miało miejsce wiele ważnych momentów dla naszego życia duchowego. Najważniejszym z nich było oczywiście zaproszenie Pana Jezusa do naszych serc ostatniego dnia rekolekcji, podczas sprawowanej Eucharystii, która odbyła się na sali gimnastycznej. Zanim to nastąpiło, wcześniej mogliśmy przystąpić do sakramentu pojednania. Z tej łaski korzystali nie tylko licznie nasi uczniowie ale również nauczyciele. Pięknym i wzniosłym wydarzeniem była również Droga Krzyżowa. Dzieci przyniosły pięknie przygotowane wcześniej prace plastyczne. Każda z klas była odpowiedzialna za jedna stację Drogi Krzyżowej. Uroczystość wzruszyła serca zarówno najmłodszych dzieci jak i nauczycieli. Wszytko za sprawą ósmych klas, które przeniosły nas do tych trwożących wydarzeń  przez odczytanie poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej.

            Czas rekolekcji, to czas nie tylko wydarzeń liturgicznych, ale również licznych konferencji, które odbywały się każdego dnia. Ksiądz Adam Pieckenhagen prowadził nas przez okres rekolekcji pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. Jego świetne podejście sprawiło, że dzieci chętnie uczestniczyły w konferencjach, a do zadawanych pytań zgłaszało się wiele dzieci. Oczywiście czas rekolekcji to również czas integracji i wspólnej pracy w klasach. Każdego dnia mieliśmy możliwość obejrzenia filmu lub prezentacji, które były podstawą do rozwiązywania  quizów lub wykonania prac plastycznych. Główne postacie z życia Kościoła jakie w tym roku zostały przypomniane uczniom szkoły w Napachaniu to Matka Boska, Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński.

Hubert Chojnacki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ