25-10-2017 Sprawdź swoją skórę !

0
1368

Od kilku lat wzrastają zachorowania na nowotwory skóry wśród coraz młodszych osób. Jednym z powodów jest nadmierne korzystanie z solarium i kąpieli słonecznych. Ryzyko zachorowań szczególnie dotyczy osób: o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach, osób z dużą liczbą znamion barwnikowych, szczególnie w miejscach gdzie dochodzi do podrażniania. Warto uświadomić sobie, że żyjemy w kulturze, w której zdrowa skóra kojarzy się często z opalonym ciałem. Słońce rzeczywiście wnosi wiele pozytywnych rzeczy do naszego zdrowia (poprawia nastrój, podnosi poziom witaminy D), jednak jego niekontrolowany wpływ na skórę może spowodować nieodwracalne konsekwencje.

Aby zrozumieć dlaczego czerniak jest tak niebezpieczny, trzeba poznać sposób w jaki następuje rozwój choroby. Kiedy oglądamy pieprzyk widzimy tylko jego wielkość na skórze, nie wiemy jak głęboko sięga w jej głąb. Niektóre pieprzyki poddane działaniu promieni UV zaczynają wzrastać w głąb skóry. Kiedy osiągną głębokość ponad 4 mm rozsiewają się po całym organizmie tworząc przeżuty w różnych organach: płucach, wątrobie, mózgu. Skuteczne leczenie jest wtedy prawie niemożliwe.

Zadbajmy o siebie, wykorzystajmy możliwość badania, która być może uchroni nas           od przykrych konsekwencji rozwoju choroby.

25 Października w Zespole Szkół Zamoyskich, odbędą się bezpłatne badania videodermatoskopem prowadzone przez lekarza onkologa. Badania odbywać się będą od godziny 10:00 do 14:00 w Pałacu.

Badania są bezpłatne! Zapraszamy

Anita Durowicz

Pedagog Zespołu Szkół im. J.W. Zamoyskich

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ