Z cyklu Na zdrowie

0
3752

Nasze kochane jedzenie

          Człowiek, jak każda żyjąca istota, celem przeżycia i należytego funkcjonowania potrzebuje dostarczania niezbędnego paliwa energetycznego i wody. Bez jedzenia człowiek może przeżyć nawet i miesiąc, bez wody zaledwie kilka dni.

Obecnie spożywanie posiłków ma dodatkowy smaczek towarzyski. Wszelkie imprezy rodzinne i nie tylko, nie mogą się odbyć bez zastawionego, najczęściej suto stołu. Spożywamy dużo, nie licząc dostarczanych organizmowi kalorii, a nasz układ pokarmowy wszelkie nadwyżki energetyczne skrzętnie magazynuje w postaci odkładającego się tłuszczu. Jeśli do tego dodamy brak dostatecznej aktywności fizycznej, to efekty są coraz bardziej widoczne.

          W ostatnich latach szybko wzrasta odsetek ludzi z nadwagą, lub wręcz otyłych. Taki stan jest zagrożeniem dla naszego zdrowia powodując choroby układu krwionośnego, cukrzycę, dolegliwości ortopedyczne i wiele innych. W konsekwencji prowadzi to do skracania długości życia i przedwczesnej śmierci. Według najnowszych badań prowadzonych w USA została zahamowana tendencja wydłużania się długości życia. Jako głównego sprawcę upatruje się otyłość!.

          Fizjologowie i dietetycy głęboko zaniepokojeni postępującym procesem otyłości już w wieku dziecięcym biją coraz głośniej na alarm : ożywiajmy się zdrowo, ograniczajmy spożywanie cukru – głównego dostarczyciela organizmowi tzw. pustych kalorii, tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, czerwonego mięsa. W zamian za to w codziennej diecie powinny znaleźć się tłuszcze roślinne zawierające kwasy nienasycone Omega 3, warzywa, owoce, wszelkie ryby słodkowodne i morskie.

           Powszechnie znana piramida zdrowego odżywiania się, w miarę postępujących badań jest ciągle modyfikowana. U jej podstawy znajdują się produkty, które są bardziej zalecane, zaś u samego szczytu mięsa czerwone, tłuszcze, oraz inne „używki”. W/g najnowszych badań białe pieczywo zostało przeniesione do górnej części piramidy, co znaczy, że powinniśmy ograniczyć spożywanie tego artykułu kosztem pieczywa pełnoziarnistego. Do łask wróciła kawa. Otóż zaleca się picie 2-3 kaw dziennie. Wyniki prowadzonych badań jeszcze nie raz nas zaskoczą.

          Dieta. Jest pojęciem szerokim i niejednoznacznym. Różniąca się znacznie dieta jest wręcz konieczna w różnych w innych warunkach klimatycznych. Miliony ludzi żyjących w okolicach koła podbiegunowego w surowych warunkach pogodowych potrzebują diety bogatej w tłuszcze i mięso. Ich dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 10 tys kalorii! Europejczykowi wystarczy 2-3 tys kalorii. Gdyby Eskimosowi zaaplikować dietę śródziemnomorską , nie wytrzymałby nawet tygodnia.

          Wszelkie polecane diety odchudzające polegają w pierwszej kolejności na drastycznym ograniczeniu spożywania produktów wysokoenergetycznych. W celu dodatkowego spalania nadmiernie nagromadzonego tłuszczu wskazana jest dodatkowo aktywność fizyczna.

W podsumowaniu.

Spożywanie posiłków jest niezbędną czynnością życiową. Przy obfitości oferowanych produktów spożywczych należy kierować się wiedzą i umiarem. Każdy nadmiar dostarczonych kalorii organizm zmagazynuje w postaci tłuszczu. Unikajmy cukru, szczególnie słodzonych napojów. Tylko w 2 l butelce Coca Cola jest ok. 220 g czystego cukru!. Bez cukru oda się żyć, bez soli – nie. Jednak nadmiar soli jest też zaliczany do  „białej śmierci”. W zrównoważonej diecie można jeść wszystko, lecz z umiarem.

Ostatnio modne są diety wegetariańskie i wegańskie. Obie wykluczają w swym menu mięso i tłuszcze zwierzęce, nawet nabiał. To wolny wybór. Należy jednak mieć na uwadze to, że układ pokarmowy człowieka jest typowym dla istot wszystkożernych. W tłuszczach i mięsie znajdują się witaminy i mikroelementy, które trudno zastąpić. Czy te diety są lepsze, zdrowsze?. Na pewno mniej kaloryczne. Amatorzy tych diet powinni wiedzieć, że muszą dostarczać organizmowi systematycznie różne mikroelementy, oraz witaminę B12 występującą w tłuszczu zwierząt. Brak tej witaminy prowadzi do zaburzeń układu nerwowego a u dzieci do chorób psychicznych.

Fizjologowie ostrożnie wypowiadają się o owych dietach. Potrzeba 3 pokoleń lub wieku, by mówić o pozytywnych, lub negatywnych skutkach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ