Spotkajmy się z Nordic Walking. Rokietnica wśród 25 wytypowanych miejsc ogólnokrajowej akcji „AKADEMII ZDROWIA SANTANDERA”. Start 9 maja o 18.00

0
1029

Za pośrednictwem „Rokickich Wiadomości” chciałbym przekazać wspaniałą nowinę dla amatorów spędzania wolnego czasu maszerujących z kijkami. Już od 9 maja (wtorek), o godz. 18.00, w 25 miastach kraju jednocześnie, rusza edycja „AKADEMII ZDROWIA SANTANDERA” z Nordic Walking, która pomoże Wam zadbać o zdrowie i kondycję w bezpieczny atrakcyjny sposób.

Spotykać się będziemy przez 17 kolejnych wtorków, aż do września. O zaletach NW pisano już wiele, więc każdy coś na ten temat wie lub przynajmniej słyszał. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa uprawiania tej formy aktywności fizycznej, potrzebne jest zgłębienie wiedzy z zakresu techniki. Poprawnie uprawiany, angażuje ponad 90% mięśni całego ciała, dobroczynnie wpływając na zdrowie i kondycję. Jest to forma aktywności, którą może uprawiać każdy, w każdych warunkach i okolicznościach przyrody, o każdej porze dnia i roku, bez konieczności ponoszenia kosztów oraz bez specjalnych przygotowań (jak np. do biegu). Nauczyć się chodzić z kijami jest łatwo, ale nauczyć się dobrze chodzić z kijkami jest bardzo trudno. I tu „AKADEMIA ZDROWIA SANTANDERA” wychodzi Wam z pomocną dłonią. Za pośrednictwem Polskiej Federacji Nordic Walking, chce przekazać właściwą wiedzę oraz technikę chodzenia. PFNW wytypowała swoich instruktorów i trenerów, którzy w sposób rzetelny i zrozumiały, przekażą wiedzę oraz zarażą entuzjazmem do chodzenia z kijami. Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Żeby uczestniczyć w zajęciach wystarczy przyjść we wtorek o godz. 18.00 (parking przy hali ROS-u – okolice Fresh’a) z dobrym humorem i otwartym umysłem na nową wiedzę i doświadczenia. Jak wspomniałem wcześniej, akcja rusza w 25 miastach kraju jednocześnie (w ubiegłym roku miast było 15) i tu muszę się pochwalić, że pierwotnie wytypowany do tej akcji został Poznań, ale wsparcie kilku osób z Federacji (i oczywiście mój wkład osobisty) wpłynął na zmianę dyslokacji i realizowany jest w Rokietnicy. Dlatego przesyłam gorący apel do Was o liczny udział w zajęciach AZS, żeby przekonać niedowiarków, że w mniejszych miejscowościach frekwencja również dopisze i żeby w przyszłym roku Rokietnica także została ujęta w harmonogramie tej lub innych akcji.

 

Co to jest NW i do kogo jest kierowany?

Najprostsze określenie Nordic Walking to dynamiczny marsz z kijkami, który regularnie uprawiany wszechstronnie poprawia kondycję i zdrowie, rozwija mięśnie, poprawia i pomaga w powrocie do zdrowia (jako rehabilitacja), do sportu po urazach, kontuzjach i chorobie, a jego podstawową zaletą jest możliwość uprawiania go dosłownie wszędzie. Zalecany przez lekarzy wielu specjalizacji, NW kierowany jest dosłownie dla każdego i w każdym wieku. Mitem, który trzeba obalić jest myślenie, że z kijkami chodzą tylko ludzie starsi, szczególnie kobiety. Nic bardziej mylnego. Każdy, dosłownie każdy, biegacz czy przedstawiciel innej dyscypliny sportu, uprawiając NW może uzupełnić swój trening, uruchamiając różne partie mięśniowe, które nie pracują np. właśnie podczas biegu. NW poprawia wytrzymałość i wydolność. Jako przykład mogę przedstawić swoje własne doświadczenia. Otóż drodzy biegacze, ja również biegam. Biegam różne dystanse od „piątki” do półmaratonu. Biegam dwa razy w tygodniu, ale 4-5 razy w tygodniu chodzę z kijkami. Są to treningi aerobowe na poziomie 65-75 % tętna, czyli wolne, spokojne, a tylko jeden z nich jest trochę bardziej ostry na poziomie 75-85% tętna. Długość trasy też nie powala, bo to tylko 6-7 km. Z takim przygotowaniem stanąłem 26.03. na starcie poznańskiego PZU półmaratonu i poprawiłem swoją życiówkę o ponad 12 min. Pozostałe dystanse również znacznie poprawiłem. Pomimo nie żyłowania swego organizmu, a właśnie dzięki umiarkowanemu oraz regularnemu wysiłkowi, byłem w stanie w dobrym zdrowiu i kondycji ukończyć bieg. Dlatego mój apel do biegaczy – NW jest doskonałym urozmaiceniem i uzupełnieniem treningu przygotowań do startu. Jednak decyzja czy rozpocząć trening z NW czy nie, należy do Was. Dla wszystkich zainteresowanych podaję mój numer telefonu. W razie pytań, wątpliwości proszę dzwonić i nie bać się pytać.

Instruktor, Trener PFNW

Dariusz KOSICKI

Tel. 691 636 684

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAMUL dla nauczycieli
Następny artykułWesołych Świąt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ