Zmieniamy się dla WAS. Budynek C Urzędu Gminy Rokietnica

0
2189

Budynek C Urzędu Gminy Rokietnica z nową salą obsługi został otwarty.

Dość niekonwencjonalnie, od środy czyli centralnego dnia tygodnia, udostępniliśmy dla wszystkich naszych klientów nowe pomieszczenia Urzędu Gminy Rokietnica. W budynku po dawnym banku, tuż za „plecami” naszej głównej siedziby, z dniem 18 lipca 2018 r. zaczęła działać kolejna jego filia. Mieści się w niej biuro obsługi Interesanta, ewidencja ludności, dowody osobiste oraz Urząd Stanu Cywilnego. To te z wielu innych ważnych zakresów usług świadczonych dla mieszkańców, które generują największy ruch naszych klientów – wymagają zatem przygotowania właściwych standardów obsługi.

Dotychczasowe biuro obsługi interesantów, nazywane przez nas po prostu „BOI”, mieściło się w budynku A Urzędu na wysokim parterze, z utrudnionym dostępem dla osób niepełnosprawnych i osób z małymi dziećmi. Pomieszczenia, dedykowane funkcji bezpośredniego kontaktu z klientem, kiedyś wychodzące naprzeciw potrzebom małej gminy, obecnie przestały już spełniać swoje zadanie. W godzinach szczytu, gdy dociera do nas najwięcej interesantów, było w nich często niekomfortowo i bardzo tłoczno. Mała przestrzeń dawała się we znaki składającym, uzupełniającym czy odbierającym dokumenty, klientom oczekującym na swoją „kolejkę”, jak i samym pracującym tu urzędnikom. Dodatkowym dyskomfortem była lokalizacja urządzeń wykorzystywanych przez pozostałych pracowników Urzędu oraz przejściowy charakter stanowisk obsługowych.

Znakiem czasu, ale i dowodem zaufania, jest coraz większa liczba spraw prowadzonych przez rokietnicki Urząd Stanu Cywilnego. Działanie ogólnopolskiego Systemu Rejestrów Państwowych daje możliwość załatwienia dowodu osobistego, zamówienia aktów stanu cywilnego także mieszkańcom spoza gminy. Należy dodać, że wielu klientów bardzo chętnie z takiej opcji korzysta skracając czas oczekiwania wyznaczony przez często zatłoczone urzędy w mieście. Stąd uzasadniona potrzeba poprawienia i tu standardu naszych usług. Nowo przygotowane pomieszczenia USC pozwalają na większy komfort, zachowanie dyskrecji, sympatyczny kontakt, a nawet udzielenie kameralnego ślubu – choćby osobom niepełnosprawnym.

Pokonywanie barier architektonicznych to największy atut oddanego budynku C. Poza istniejącym już tutaj podjazdem dla niepełnosprawnych i wózków dziecięcych wyposażyliśmy je w drzwi rozsuwane na czujnik ruchu oraz spełniającą wszystkie normy toaletę.

Zadbaliśmy także, by standardowo „poważny” Urząd był choć trochę przytulny. Jest więc jasno, funkcjonalnie, klienci oczekujący będą mogli skorzystać z przygotowanych miejsc siedzących, wypełnić przy stoliku potrzebne druki, a towarzyszący im milusińscy spędzić miło czas w przygotowanym kąciku dziecięcym. Będą tu zabawki znane z podobnych miejsc, ale i okolicznościowe gadżety – mamy nadzieję, że szczególnie spodobają się te „urzędowe”. Zaproponujemy też, na razie na zasadzie testu, skorzystanie z książek z rokietnickiej biblioteki gminnej. Pod hasłem „przeczytaj, pożycz, zwróć”, będzie można urozmaicić sobie oczekiwanie na obsługę, a nawet zabrać wybraną pozycję, by oczywiście później ją zwrócić – niekoniecznie w Urzędzie, ale także w siedzibie samej biblioteki.

Oddany budynek C to także nasze małe centrum e-usług. To tu mieści się elektroniczne „serce” całego urzędowego campusu przy ul. Golęcińskiej 1. Każdy chętny potwierdzi u nas profil zaufany, zajrzy do multimedialnego kiosku z koniecznymi internetowymi publikatorami oraz najważniejszymi aktualnościami. W przyszłości zaś, dzięki kolejnym wdrażanym z projektów unijnych usługom, oprócz niezastąpionej pomocy przesympatycznych urzędniczek i urzędników pracujących w realnym BOI, skorzysta z jego wersji „E”. W wielu przypadkach na 5 – najwyższym poziomie dostępności.

Zapraszamy i zachęcamy do korzystania z naszych usług.

Danuta Potrawiak

Sekretarz Gminy Rokietnica

 

Pragnę serdecznie podziękować za bezinteresowną pomoc i wsparcie w przygotowaniu pomieszczeń budynku C Urzędu i jego zielonego otoczenia:

  • Michałowi Wielandowi Prezesowi Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Bytkowie i pracownikom spółki;
  • Annie Garbicz i Zdzisławowi Szatkowskiemu – pracownikom UG Rokietnica;
  • Teresie Wieczorek Dyrektor Biblioteki Gminnej w Rokietnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ