Zespół Castle Brass na lato – muzyczne popołudnie w rokietnickiej świątyni

0
1691

Sezon ogórkowy na wielkich scenach sprzyja organizacji ciekawych artystycznych przedsięwzięć w terenie. Ten czas wakacyjnych plenerów, w przyjemnym letnim klimacie, spędzonych samemu lub z przyjaciółmi, w przerwie od codziennych zajęć, albo w ramach odbywanego właśnie urlopu, jest lubianą ofertą umilającą czas, tonującą nastroje, sprzyjającą refleksji i odkrywaniu na nowo siły życzliwych relacji.

Pomysł zorganizowania w rokietnickim kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla Wszechświata koncertu muzyki kameralnej mógł budzić wśród zachowawczych sceptyków obawy. Początek wakacji, późne niedzielne popołudnie zawsze kuszące alternatywą lenistwa w jednej z bardziej popularnych form oraz nieco wymagające towarzystwo klasycznych dźwięków zdawały się być argumentami na „NIE”.  Ten jednak, kto nie próbuje – nigdy się nie przekona, a ten kto z zasady nie chce – nie zmieni zdania jeśli nie będzie miał przynajmniej ku temu sposobności.

Propozycja znanego kwintetu Castle Brass – zespołu instrumentów dętych blaszanych z powiązanego z Zamkiem Kórnickim i znanego ze swej bogatej działalności od 1993 r. – została przygotowana na niedzielę 8 lipca 2018 r. tuż po wieczornej mszy św. Wielu zostało planując od początku połączenie modlitwy z muzycznym anturażem, wielu też dotarło do rokietnickiego kościoła specjalnie – właśnie dla zapowiedzianego koncertu.

Przygotowany został jak zwykle bardzo staranie: począwszy od repertuaru, przez niezwykłe, a przede wszystkim niebanalne wykonanie, aż po budowany nastrój. W podróży przez epoki – od baroku po współczesność, ciekawe brzmienia i aranżacje, słuchaczom towarzyszył puzon, waltornia, dwie trąbki – te ostanie w różnych odmianach i konfiguracjach oraz tuba wyczarowująca nie tylko „dęte” dźwięki. W świątynnym wnętrzu wybrzmiał dostojny Marsz księcia Dani, muzyka Verdiego i Haendla, ale pojawił się także „Skrzypek na dachu”, motyw z filmu „Va Bank” czy nietuzinkowa kombinacja nut z „Wesołej wdówki”. Profesjonalny komentarz, poprowadzony przez Zbyszka Starostę jak zwykle z elegancją, humorem i swadą, nienaganny szyk oraz klimat stworzony życzliwą osobowością piątki muzyków, dopełnił reszty. Nagrodą były bisy i owacje na stojąco zachwyconej publiczności.

To był piękny letni wieczór. W towarzystwie zacnych muzyków Teatru Wielkiego w Poznaniu. Tym cenniejszy, że przekazany przez nich w prezencie. Słuchaczom, przyjaciołom, sąsiadom, uczniom – wszyscy bowiem są pedagogami Rokietnickiej Orkiestry Dętej – oraz każdemu, kto tylko zechciał być otwarty na tego typu spotkania. Takie, które, jak powiedział ks. Tadeusz Lorek w podsumowaniu, dzięki przekazywanym z miłością treściom, służą Bogu i ludziom.

Danuta Potrawiak

Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych Zamku Kórnickiego Castle Brass to kwintet złożony z dwóch trąbek, rogu, puzonu i tuby. Piątka grających na nich muzyków występuje w zabytkowych wnętrzach pałaców, zamków, dworków oraz w najwspanialszych salach koncertowych. Bogaty i zróżnicowany repertuar obejmuje muzykę klasyczną, ale także standardy jazzowe, popularne i rozrywkowe. W Rokietnicy wystąpili w składzie:

Leszek Kubiak – trąbka

Damian Kurek – trąbka

Mikołaj Olech – waltornia

Zbigniew Wilk – tuba

oraz  Zbigniew Starosta – puzon

Rokietnicka Orkiestra Dęta i jej pedagodzy już dziś zapraszają wszystkich kochających muzykę słuchaczy na warsztaty w dniach 27 – 29 sierpnia 2018 do parku przy Zespole Szkół im Zamoyskich w Rokietnicy. To będzie kolejna letnia, pełna dzięków przygoda. Dodatkowo zainscenizowana w urokliwym przyrodniczym zakątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ