Zaczytana Rokietnica

0
1199
Plakat pochodzi z oficjalnej strony Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY), www.ibby.org

Kochani Czytelnicy,

Po raz kolejny mam przyjemność świętować z Wami urodziny Andresena, na których pamiątkę ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Pierwszy artykuł w ramach projektu „Zaczytana Rokietnica” ukazał się właśnie w kwietniu, czyli najbardziej książkowym miesiącu roku (nie tylko na okoliczność rocznicy urodzin słynnego duńskiego pisarza, ale również ze względu na przypadający w tym miesiącu Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich).

Święto książki dziecięcej zostało ustanowione w 1967 roku w celu promowania literatury pięknej i grafiki adresowanej do młodych czytelników. Zgodnie z tradycją każdego roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia i jest odpowiedzialny za przygotowanie okolicznościowego plakatu z mottem oraz specjalnego „listu-przesłania”. W tym roku zaszczyt ten przypadł Łotwie. Plakat zaprojektował Reinis Pētersons, a autorką Listu do dzieci całego świata oraz motta ,,W książce małe jest wielkie” jest  Inese Zandere.

Zaczytana Rokietnica nie ma jeszcze tak długiej tradycji. Kończy właśnie 4 lata. Można powiedzieć tylko i aż tyle. Cieszy mnie ogromnie, że w tak krótkim czasie nie tylko zadomowiła się gminie, ale również wypłynęła na nieco szersze wody. Dzięki Waszej aktywności otrzymała nominację od Polskiej Sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2016” (kategoria promowanie czytelnictwa) oraz Nagrodę Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Do tej pory w ramach projektu, którego głównym celem jest ‘rozczytywanie’ mieszkańców gminy (ze szczególnym uwzględnieniem czytelnictwa rodzinnego)  ukazało się kilkadziesiąt artykułów poświęconych książkowym tematom oraz 42 (!) konkursy czytelnicze. Polecałam Wam książki na różne okazje, doradzałam jakie lektury podsuwać początkującym czytelnikom. Starałam się również przybliżyć najbardziej „zaczytane rokietnickie familie”. Choć od artykułu poświęconego rodzinom minęło już sporo czasu, nadal mam kontakt z jego bohaterami i wiem, że nie tylko kontynuują, ale również rozwijają swoją pasję. Generalnie kontakty z czytelnikami to „wartość dodana” całego przedsięwzięcia. Są one dobitnym dowodem na to, że książki rzeczywiście łączą ludzi.

W styczniu rozpoczęłam odrębny cykl artykułów. Jest on poświęcony bibliotekom szkolnym, ponieważ uważam, że stanowią one kluczowe miejsce w  procesie zaprzyjaźniania dziecka z książką. W lutym zaprosiłam Was do biblioteki szkolnej w Napachaniu, w marcu – do biblioteki w Mrowinie. Dziś zgodnie z zapowiedzią mieliśmy się udać do Rokietnicy i  do biblioteki w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy. Jeśli chodzi o tę wizytę, to proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Rokietnicką podstawówkę odwiedzimy w przyszłym miesiącu – na okoliczność Tygodnia Bibliotek obchodzonego co roku w maju. Do tego święta jeszcze trochę czasu, ale już dziś zdradzę, że hasło promujące program Tygodnia Bibliotek 2018 brzmi (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Jego twórcy wskazują na dwa wymiary hasła: dosłowny i ukryty. Zaznaczają, że dowolność czytania to z jednej strony nieskrępowane żadnymi nakazami i swobodne czytanie, ale również „nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki”. Jestem przekonana, że otwarcie nowej siedziby naszej Gminnej Biblioteki im. Marii Konopnickiej, w którym miałam przyjemność uczestniczyć 20 marca br., zwiększy znacząco (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA w Rokietnicy. Wizytę na Szamotulskiej 29 polecam wszystkim: zarówno tym, którzy kochają książki (w każdej postaci) i tym, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z czytaniem. Co więcej, wierzę, że znajdą tam miejsce również Ci, którym do książek daleko. Ot, (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA w praktyce! Sprawdźcie sami…

Pozdrawiam wiosennie, Mariola Sudoł-Szczepaniak

Konkurs nr 43.

Skoro doczekaliśmy się siedziby nowej biblioteki, to pytanie konkursowe brzmi: jakie oczekiwania macie wobec tego miejsca? Czekamy na Wasze propozycje. Najciekawsze nagrodzimy, a może nawet uda się je zrealizować. Piszcie na adres: zaczytanarokietnica@interia.pl albo zostawiajcie odpowiedzi w bibliotece na ul. Szamotulskiej 29.  Jednocześnie miło nam poinformować, że laureatką konkursu nr 41 została Pani Maria Kubacha. Gratulujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ