Kochani Czytelnicy,
W kalendarzu czerwiec, który nieodłącznie kojarzy się z Dniem Dziecka, końcem roku szkolnego i niecierpliwym oczekiwaniem na wakacje. Postanowiłam więc, że ponownie zawiesimy nasz rajd po rokietnickich bibliotekach szkolnych i zajmiemy się książkami dla młodych czytelników. Co więcej, takimi, które choć ukazały się zupełnie niedawno, pomogą nam przywołać własne dzieciństwo. Rzecz będzie więc o REPRINTACH, czyli nowych wydaniach książek identycznych z poprzednimi. Mówiąc prościej, chodzi o książki drukowane w ostatnim czasie, które wyglądają tak samo, jak te sprzed 30-tu, 40-tu a nawet więcej lat i działają przede wszystkim na wyobraźnię (i kieszeń) dorosłych.
W myśl zasady, że najbardziej lubimy to co już znamy, bardzo chętnie sięgamy po wznowienia klasycznych utworów dla dzieci. Jednak sentyment to nie wszystko. Książki te stanowią również doskonałą odskocznię od wszechogarniających nas pstrokatych „około disnejowskich” wydawnictw. Mówi się nawet o modzie na reprinty. Zapanowała ona zarówno wśród czytelników, jak i wydawców, którzy prześcigają się w nadawaniu drugiego życia książkom doskonale znanym z naszego dzieciństwa.
„Przodownikiem” w przygotowywaniu reprintów jest niewątpliwie NASZA KSIĘGARNIA. Nic w tym dziwnego, skoro wydawnictwo powstało w 1921 roku i ma w swoim dorobku setki książek z ilustracjami wybitnych ilustratorów: Bohdana Butenko, Hanny Czajkowskiej, Olgi Siemaszko, Marii Orłowskiej-Gabryś, Zbigniewa Rychlickiego i wielu innych. Teraz z powodzeniem przywraca je czytelnikom.
Oficyna G&P nie ma wprawdzie tak długiej historii – powstała w 1990 roku – ale zdążyła się wyspecjalizować w wydawaniu książek z ilustracjami mistrza Jana Marcina Szancera. Dzięki temu możemy się znowu cieszyć twórczością Tuwima i Brzechwy w doskonałej oprawie graficznej.
Skoro już o mistrzach ilustracji mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze młodsze, choć już bardzo w kwestii reprintów zasłużone wydawnictwo. Mowa oczywiście o DWÓCH SIOSTRACH, które w ostatnich latach zawojowały świat, a wyrazem tego jest chociażby nagroda na prestiżowych Targach Książki w Bolonii. Największym przebojem wydawnictwa były oczywiście słynne „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, ale Dwie Siostry mają też ogromne zasługi w przywracaniu do życia starych książek. W dodatku w jakim stylu! Wznowiony przez to wydawnictwo „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima (z ilustracjami Bohdana Butenko) znalazł się na prestiżowej liście „Białych Kruków” opracowywanej przez Internationale Jugendbibliothek w Monachium, czyli największy ośrodek badań nad książką dziecięcą w Europie. Dwóm Siostrom (a właściwie trzem koleżankom) zawdzięczamy też serię „Mistrzowie ilustracji”, w której ramach ukazują się reedycje ponadczasowych utworów z literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły ilustracji (Mirosław Pokora, Zbigniew Rychlicki, Krystyna Witkowska i wielu, wielu innych). To prawdziwa gratka dla wielbicieli klasyki. Niedawno w ramach serii ukazał się 25 tom!
Oczywiście to tylko kilka przykładów nadawania klasyce drugiego życia. Wierzę, że moda na reprinty zagości u nas na dobre. Mam też nadzieję, że niektórym z Was przypomniałam tym sposobem jakąś ulubioną książkę z dzieciństwa. Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości czy warto wznawiać klasykę w mistrzowskim wydaniu, niech spojrzy na współczesne wersje tych utworów. Dobrze mieć alternatywę, nawet taką sprzed 50-ciu lat, prawda?
Pozdrawiam, Mariola Sudoł-Szczepaniak
Konkurs nr 45.
W kalendarzu czerwiec, a jak czerwiec to oczywiście Dzień Dziecka. Z tej okazji prosimy o podanie tytułu swojej ulubionej książki z dzieciństwa (krótkie uzasadnienie mile widziane).
Na odpowiedzi macie czas do końca czerwca. Można je wysyłać na adres: zaczytanarokietnica@interia.pl lub zostawić w bibliotece w Rokietnicy z dopiskiem: „ZACZYTANA ROKIETNICA. Konkurs nr 45”. Na autorów prawidłowych odpowiedzi czekają nagrody-niespodzianki. Jak zwykle konkurs przeznaczony jest do wszystkich czytelników „Rokickich Wiadomości”, niezależnie od wieku. Wyniki ogłosimy na profilu fb ZACZYTANA ROKIETNICA oraz w sierpniowym numerze naszego pisma. Jednocześnie miło nam poinformować, że laureatką konkursu nr 43 została Pani Izabela Antkowiak-Dudzińska, która przysłała naszej nowej bibliotece takie oto życzenia: „Bardzo chciałabym by nowe miejsce biblioteki stało się prawdziwym centrum kulturalnym z ofertą dla dzieci, młodzieży i starszych mieszkańców Rokietnicy i okolic. Czekam na spotkania autorskie z literaturą dziecięcą (super, że na otwarciu był pan Wierzbicki, mam apetyt na więcej!), marzy mi się czytanie bajek przez znane osoby. Młode pokolenie podało propozycję wyszukiwarki książek – podajesz tytuł lub autora, a komputer pokazuje gdzie jest szukana książka (dokładnie na której półce). Przy okazji gorąco życzę nowej bibliotece dużo nowych, wartościowych nabytków!”