Z wolnością w polskim sercu

0
1452

 

 

100 rocznica wybuchu POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO – grudniowe uroczystości w miejscach pamięci

CEREKWICA: 27 GRUDNIA 2018 godz. 10.00

Cerekwica, a w niej kościół parafialny i stary cmentarz, to te miejsca na terenie Gminy Rokietnica, gdzie przetrwały najbardziej wymowne dowody udziału mieszkańców w powstaniu wielkopolskim. Nie może zatem zdarzyć się tak, by w tym miejscu zabrakło ważnych akcentów obchodów Roku Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica. I to dokładnie w dniu 100. rocznicy jego wybuchu.

Do dziś trwa pamięć o działaniach podjętych 10 lat temu przy obchodach 90. rocznicy. Zgromadzone wtedy dzięki inicjatywie ks. proboszcza Krzysztofa Młynarczyka pamiątki i dokumenty stały się kanwą otwartej wówczas w domu parafialnym wystawy. Przetrwały także w swojej wersji elektronicznej stając się bezcennym materiałem dokumentalnym dla specjalnego wydania „Rokickich Wiadomości” z grudnia 2008 r. poświęconego w całości tematyce powstania wielkopolskiego.

Dzięki otwartości i współpracy obecnego proboszcza parafii w Cerekwicy, ks. Andrzeja Magdziarza
o godzinie 10.00 w dniu 27 grudnia 2018r. zostanie odprawiona msza św. w intencji powstańców – szczególnie tych, którzy spoczywają na cmentarzach w Cerekwicy (starym i nowym) oraz w Rokietnicy, Kiekrzu czy Sobocie. Ale również i poza nimi. Oprawę muzyczną zapewni Rokietnicka Orkiestra Dęta

Po mszy, również w kościele, odbędzie się krótka uroczystość rocznicowa przygotowana przez uczniów i pedagogów Szkoły Podstawowej w Mrowinie. Z całą pewnością również z aktywnym wsparciem rodziców. To oni bardzo zaangażowali się w realizowany przez szkołę projekt edukacyjny: zarówno ten oparty na grze terenowej, jak i umożliwiający przywrócenie ładu na cmentarzu (opieka nad grobami, naprawa gabloty, nasadzenia krzewów).

Obchody w Cerekwicy zakończy przemarsz na stary cmentarz. Tu po wciągnięcie flagi powstańczej na maszt w harcerskiej asyście, odśpiewaniu hymnu i odczytaniu niepodległościowego apelu nastąpi złożenie kwiatów na mogiłach powstańców wielkopolskich przez obecne delegacje.

KRZYSZKOWO 29 GRUDNIA 2018 godz. 14.00 – otwarcie skweru im. Powstańców Wielkopolskich.

To projekt sołecki. Realizowany od pomysłu po ostateczny kształt z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców i sołtys Marii Chojnackiej. Skwer urządzony z historycznym sentymentem, ma być miejscem lokalnych uroczystości i odpoczynku. Stąd oprócz pamiątkowego cokołu, będzie tu także zielono, a przy alejkach staną też ławeczki.

Krzyszkowskie uroczystości poświęcone powstańcom wielkopolskim – głównie tym, którzy mieszkali w Krzyszkowie, odbędą się w niedzielę – 30 grudnia. Po oficjalnym otwarciu skweru i odsłonięciu tablicy pamiątkowej odbędzie się pokaz grupy rekonstrukcyjnej – oczywiście tematycznie związany z powstaniem wielkopolskim. Początek zaplanowany został na godzinę 14.00. Warto w to niedzielne popołudnie zawitać w Krzyszkowie. Zapraszamy.

Relacje z NASZYCH WYDARZEŃ

Rajd edukacyjny to przedsięwzięcie zorganizowane w dniu 17.11.2018r. przez Stowarzyszenie LGD „Dolina Samy”, Sołectwo Mrowino – Cerekwica przy udziale Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Celem tej inicjatywy było upamiętnienie setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w ramach ogłoszonego w Gminie Rokietnica roku obchodów tego wydarzenia przede wszystkim poprzez zdobycie wiedzy o historii działań związanych z powstaniem wielkopolskim na terenie Powiatu Poznańskiego. W rajdzie licznie brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mrowinie, przedstawiciele Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Pod Kasztanem” oraz mieszkańcy gminy Rokietnica. Uczestnicy odwiedzili Muzeum im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego i jego mogiłę w Lusowie, następnie stary cmentarz w Cerekwicy oraz cmentarz w Kiekrzu.

Na mogile generała i powstańców delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Rajdowi towarzyszyła grupa miłośników historii „Huzar” z Kaźmierza oraz Pani Anna Szukalska-Kuś – kustosz Muzeum Wojskowego w Poznaniu, która fascynowała wszystkich swoją wiedzą historyczną.

Podczas składania kwiatów Pan Piotr Kęsy – mieszkaniec Cerekwicy, zaakcentował ten moment trąbką sygnałową. Wspaniale reprezentowała się drużyna ZHP dziewcząt z SP Mrowino wraz z opiekunką Panią Sylwią Zabrocką.

Finał rajdu miał miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Rokietnicy. Uczestnicy wysłuchali koncertu piosenek wojskowych w wykonaniu grupy śpiewaczej „Pod Kasztanem”, młodzież szkolna deklamowała tematyczne wiersze, zaś Pani Ela Wesołowska szkoliła i pokazywała jak wykonać kokardę narodową. Wszyscy otrzymali koszulkę z nadrukiem oraz zostali poczęstowani smacznym posiłkiem.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Pani Ilony Draszczyk, Pana Ryszarda Lubka i Pani Teresy Wieczorek, którzy całe przedsięwzięcie przygotowali i zadbali o jego sprawną realizację

GAI                                                                                     

Wyjątkowe obchody, niezwykły koncert, piękna wystawa prac plastycznych i wzruszająca projekcja promująca oficjalny start: Rokietnickiego Archiwum Cyfrowego w ramach Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Rokietnica przebiegających pod hasłem „Z wolnością w polskim sercu”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ