Wieści z Przedszkola w Napachaniu

0
756

Żabki w gospodarstwie rolnym

W czwartek 19 kwietnia dzieci z grupy Żabek wybrały się z wizytą do gospodarstwa rolnego, które należy do rodziców Wojtusia- kolegi z grupy. Jak na prawdziwego gospodarza przystało, Wojtek wraz z mamą oprowadził gości po swoim podwórku. Dzieci mogły zobaczyć małe prosiaczki oraz ich mamy, większe warchlaki, a także krowy, cielaczka i króliki. Przedszkolaki pogłaskały też małe kotki i karmiły chlebem kury. Na koniec dzieci pobiegały w zbożu oraz zobaczyły maszyny rolnicze. Bardzo dziękujemy Pani Arlecie oraz Wojtusiowi za poświęcony czas i oprowadzenie nas po swoim gospodarstwie.

Dzień Ziemi i rozstrzygnięcie konkursu pt. Ekoludek

20 kwietnia nasze przedszkole obchodziło Dzień Ziemi. W tym dniu przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy dbać o wodę, zieleń i powietrze. Przypomnieliśmy sobie także, w jaki sposób należy segregować śmieci oraz na czym polega recykling. Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs ekologiczno- plastyczny pt. Ekoludek. Dzieci przygotowały piękne, pomysłowe prace. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrodę.

W kosmosie

W kwietniu odbyły się kolejne zajęcia prowadzone przez Panią Olimpię Dębicką. W tym miesiącu tematem przewodnim był Kosmos. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat galaktyk, grawitacji oraz słońca. Serdecznie dziękujemy za tak ciekawe i wspaniałe zajęcia!

Eliminacje do konkursu Dla Ciebie Mamo i Tato

W ostatni piątek kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się wewnętrzne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. Dla Ciebie Mamo i Tato, który odbędzie się 23 maja w Przedszkolu w Cerekwicy. Spośród wielu chętnych dzieci, jury musiało wybrać po jednym uczestniku z każdej grupy wiekowej. Dzieci zaprezentowały piękne wiersze, dlatego jury miało nie lada zadanie. Ostatecznie do kolejnego etapu przeszły: Hania Fudala, Natalia Matysiak, Julita Horemska i Wiktoria Horemska. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za nasze dziewczyny!!! J

Krasnoludki w bibliotece

W związku z realizacją projektu pt. „Już niedługo pójdziemy do szkoły” przedszkolaki z grupy Krasnoludki udały się ponownie do biblioteki. Pani Elżbieta Skrzypczak z wielkim uśmiechem ugościła przyszłych czytelników. Na początek przeczytała dzieciom kilka bajek. Krasnoludki tego dnia mogły też wypożyczyć wybraną książkę.

 

Co słychać w Przedszkolu w Mrowinie?

Grupa Mrówek – nasi eksperci zdrowego żywienia!

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia przypadającego w dniu 7 kwietnia, dzieci z grupy Mrówki wraz z wychowawcą zaprosiły rodziców na zajęcia otwarte. Dobrze się złożyło, gdyż mijający tydzień w naszej grupie poświęcony był ,,Zdrowiu na wiosnę”. Celem spotkania z udziałem rodziców było propagowanie zdrowego stylu życia oraz wdrażanie do wypracowania u dzieci korzystnych dla ich zdrowia nawyków, zachęcanie dzieci do praktykowania i wdrażania w życie zdobytej wiedzy. Dzieci po wysłuchaniu opowiadania ,,Ola i witaminki” dowiedziały się, jakie mogą być skutki złego odżywiania i jakie znaczenie dla naszego organizmu mają witaminy, zawarte w warzywach i owocach. Piramida zdrowego żywienia zobrazowała nam, jakie produkty należy jeść, a jakich unikać. Dzieci w grupach wykonały plakaty ,,Przedszkolak dobrze wie, co jest zdrowe, a co nie”. W czasie zajęć dzieci rozwiązywały zagadki, przeliczały marchewki i zajączki, grupowały obrazki na zbiory: owoce i warzywa. Spotkaniu towarzyszyła piosenka ,,Witaminki, witaminki…”.Na zakończenie odbyła się degustacja soków owocowych i warzywnych oraz czipsów owocowych i marchewkowych, przygotowanych przez obecnych rodziców. Dziękujemy rodzicom za współpracę i poświęcony czas.

 

„Proszę wstać! – Wysoki Sąd idzie”

Inspirowani spotkaniem z Anną Wesołowską sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi, postanowiliśmy w grupie „Pszczółek” przeprowadzić nasz własny proces. Przygotowanie rozprawy i samo jej przeprowadzenie było okazją do omówienia z dziećmi, jakie zachowania uważają one za złe i niewłaściwe. Przedszkolaki same zdecydowały: jakie postępowanie znalazło się na ławie oskarżonych, kto został prokuratorem, kto obrońcą, które dzieci zdecydowały się na rolę sędziego i świadków. Nie zabrakło także przedstawicieli policji, dbających o bezpieczeństwo zebranych na sali rozpraw. Zajęcia w ostatecznej wersji nie były ćwiczone z „Pszczółkami” jak typowe przedstawienie. Dzieci w wychowawczynią – Martą Matuszewską, poznały formę pracy Sądu. Miały okazję przeprowadzić wcześniejszą rozprawę, w której oskarżona została przez dzieci „zła pogoda”. Uczyły się zadawać pytania, argumentować swoje wnioski, czekać cierpliwie na podjęcie decyzji. Kolejna rozprawa odbyła się 19 kwietnia, w obecności pani dyrektor – Małgorzaty Łopatki oraz zaproszonych i licznie przybyłych rodziców. Dzieci w strojach odpowiednich do ról oskarżyły: „złe zachowanie” – o bicie, ciągnięcie za włosy, przezywanie, wyrywanie zabawek, naśmiewanie się, krzyczenie i wiele innych, które przedszkolaki uznały za niedopuszczalne. Nawet wytrwała praca obrońcy nie mogła zapobiec temu, że kolejne zeznania świadków oraz wnikliwe dochodzenie prokuratury sprawiło, że Wysoki Sąd uznał oskarżonych za winnych i skazał ich na wygnanie z Przedszkola w Mrowinie. Przedszkolaki, mimo tremy i obaw, doskonale poradziły sobie z trudnym zadaniem – przeprowadzeniem rozprawy. Zrozumiały, że mają wpływ na egzekwowanie prawa w swoim najbliższym otoczeniu i mogą odważnie mówić, że pewne zachowania sprawiają im przykrość i ból.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ