WIEŚCI Z POWIATU

0
1079

Pierwszy kwartał tego roku obfitował w wiele wydarzeń na terenie Powiatu Poznańskiego w które wpisała się również Gmina Rokietnica.

W prowadzonym przez Powiat Poznański Zespole Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy odbyła się konferencja o charakterze  warsztatowym  z doradztwa zawodowego pod hasłem „Nauka, praca, kariera – odkrywanie własnego potencjału”. Spotkanie kierowane było do młodzieży gimnazjalnej. Z zaproszenia skorzystało ponad sto osób z Rokietnicy, Baranowa, Dopiewa, Kiekrza, Strykowa, Skórzewa i Buku. Udział w konferencji pozwolił na odkrycie preferencji uczestników, uświadomił jak ważna jest umiejętność zarządzania finansami i co się liczy na dzisiejszym rynku pracy w kontekście wyboru dalszej ścieżki edukacji.

Przez trzy miesiące, od końca listopada 2016 roku do końca lutego 2017 roku, w hali GOSiR w Komornikach trwały rozgrywki Halowej Ligi Dzieci. W ramach „GOSiR Komorniki Cup” drużyny czterech roczników toczyły piłkarskie boje w dwóch turniejach, aby wyłonić zwycięzców. W każdym roczniku rywalizowało po siedem drużyn, a w piłkarskich pojedynkach uczestniczyło prawie 350 dziewcząt i chłopców. Wszyscy młodzi futboliści otrzymali złote medale, drużyny puchary, a wyróżniający się gracze upominki. Wśród wyróżnionych znalazł się Błażej Błaszczyński  z UKS Arka Kiekrz.

22.02 2017 w Starostwie Powiatowym w Poznaniu wręczono Nagrody Sportowe dla najlepszych zawodników i trenerów w Powiecie Poznańskim.

W kategorii junior młodszy  II nagrodę otrzymała  Julia Wieczorek (kajakarstwo UKS Błyskawica Rokietnica) – III miejsce na Długodystansowych Mistrzostwach Polski K-1 na dystansie 10 000 m w Wolsztynie – III miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży K-1 na dystansie 500 m w Poznaniu – II miejsce w Pucharze Nadziei Olimpijskich K-2 na 1000 m – Szeged, Węgry,

II nagrodę w kategorii młodzik otrzymała Natalia Klocek (lekka atletyka, uczennica Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy) – I miejsce  w Międzywojewódzkich Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce w pchnięciu kulą – Poznań. Na tych samych Mistrzostwach zdobyła I miejsce w rzucie młotem – I miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce w pchnięciu kulą – Słubice

W Starostwie Powiatowym w Poznaniu wręczono wyróżnienia i nagrody młodzieży szkół podstawowych za udział w konkursie „Razem przeciwko przemocy” oraz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych za udział w konkursie „Nasza wartość – szacunek i bezpieczeństwo”.  Konkursy stanowiły jeden z elementów zrealizowanych w 2016 r. przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Komendę Miejską Policji w Poznaniu projektów edukacyjnych zapobiegających przemocy w rodzinie i szkole.

Konkursy polegały na  zgłoszeniu hasła, które zostanie wykorzystane w kampanii edukacyjnej Powiatu Poznańskiego ukierunkowanej na profilaktykę w obszarze przemocy wobec dzieci i przemocy rówieśniczej. Laureatem pierwszego miejsca w konkursie „Razem przeciwko przemocy” został Mikołaj Lejman uczeń kl. V Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Mosinie za hasło „Stop przemocy, słowa też bolą”. Wśród wyróżnionych znalazła się również Zuzanna Przybylska ze  Szkoły Podstawowej w Rokietnicy.

W hali widowiskowo-sportowej w Murowanej Goślinie odbyły się finały mistrzostw Powiatu Poznańskiego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Ich organizatorem była szkoła z Murowanej Gośliny wchodząca w skład Zespołu Szkół im. Generała Dezyderego Chłapowskiego  w Bolechowie.W rywalizacji chłopców najlepsi okazali się siatkarze z ZS w Puszczykowie. Wśród dziewczyn triumfowały młode zawodniczki z ZS w Rokietnicy. Zwycięzcy finałów będą reprezentować Powiat Poznański w rejonowym etapie rozgrywek o mistrzostwo Polski.

W hali Ośrodka Sportu w Rokietnicy odbył się natomiast finał powiatowych rozgrywek w siatkówce dziewcząt szkół podstawowych. Najlepsza okazała się ekipa z Murowanej Gośliny.

W finale zespół z Murowanej Gośliny pokonał 2:1 ekipę ze Stęszewa. W meczu o trzecie miejsce dziewczyny z Rokietnicy ograły 2:0 swoje koleżanki z Puszczykowa. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat poznański w następnym etapie rywalizacji.

W piątek, 10 marca obchodzony był w Starostwie Powiatowym w Poznaniu Dzień Sołtysa.  W uroczystościach zorganizowanych z okazji tego święta udział wzięło ponad 100 sołtysów z Powiatu Poznańskiego w tym również z Gminy Rokietnica. Na spotkaniu podkreślano jak ważną społecznie rolę pełnią sołtysi w społeczności lokalnej. Była to okazja do wielu rozmów i wymiany doświadczeń.

Poznańscy policjanci przypominają mieszkańcom Poznania i powiatu poznańskiego o obowiązku oznakowania swojej posesji numerem porządkowym. Nieprawidłowe oznakowanie domów lub jego brak, nieaktualne nazwy ulic na znakach i płotach to problemy, które w wielu przypadkach sprawiają kłopot w codziennej pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.  Obowiązek taki wynika z przepisu art.47 b Ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Zbliża się czas w którym organizowanych jest wiele imprez plenerowych – zawodów sportowych, rajdów czy wyścigów, które wymagają korzystania z dróg w sposób szczególny. Pragnę przypomnieć, że organizatorzy tego typu imprez są zobligowani do uzyskania stosownych zezwoleń wydawanych przez właściwy organ zarządzający ruchem. Dla dróg gminnych i powiatowych na terenie powiatu poznańskiego projekty czasowych organizacji ruchu składa się w Zarządzie Dróg Powiatowych w Poznaniu. Wniosek o zezwolenie na przeprowadzenie imprezy obejmującej drogi publiczne powiatu poznańskiego należy złożyć co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy. Wsparcie imprezy przez powiat poznański będzie możliwe po uzyskaniu stosownych pozwoleń i przesłaniu ich na adres:redaktor@powiat.poznan.pl Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Powiatu Poznańskiego  www.powiat.poznan.pl

 

Wszystkim mieszkańcom Gminy Rokietnica życzę zdrowych , pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości oraz  radosnego wiosennego nastroju w tym okresie i wielu serdecznych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny.

Pozdrawiam

Przemysław Kiejnich

Radny Powiatu Poznańskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ