W Przedszkolu w Napachaniu…

0
1171

W październiku do grona przedszkolaków z Napachania oficjalnie dołączyła najmłodsza grupa „Leśnych Duszków”. Maluszki przygotowały dla zgromadzonych gości występ artystyczny, po którym odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu radosnych chwil na cały okres edukacji przedszkolnej.

Przez cały miesiąc nasze przedszkole zdobiły piękne prace plastyczne… a to za sprawą dzieci i ich rodziców, którzy wzięli udział w konkursie „Jesienne Drzewo”. Łącznie wpłynęło 24 prace, pomysłowość uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Serdecznie gratulujemy!

W minionym miesiącu dzieci z grupy „Żabki” i „Krasnoludki” wybrały się na wycieczkę do pobliskiego „Zaczarowanego Lasu” w Kobylnikach; i choć nie było tam żadnych jesiennych liści ani drzew to zabawa była przednia… zjeżdżalnie, trampoliny, baseny z kulkami, tunele… trudno opisać  radość i uśmiech na twarzach… Serdecznie dziękujemy właścicielom za gościnność i mamy nadzieję – do zobaczenia wkrótce!

Tymczasem w grupie „Tropicieli” odbyły się warsztaty dot. wody… dzieci poprzez zabawę i eksperymenty poznawały jej właściwości. A to wszystko dzięki zaangażowaniu Pani Olimpii Dębickiej- po raz kolejny bardzo dziękujemy!

Przedszkolaki z Napachania miały również okazję zapoznać się z pracą listonosza, który to osobiście przybył do naszej placówki i rozdał dzieciom listy. Podczas obchodów Dnia Poczty Polskiej Pani listonosz opowiedziała o tym, jaką drogę musi pokonać list, aby dotarł do adresata.

Podczas Dnia Chleba przedszkolaki miały z kolei  możliwość dowiedzieć się, jak wyglądał zawód piekarza dawniej i dziś, w jaki sposób i z czego robi się chleb i oczywiście na koniec mogły spróbować różnych rodzajów chleba i to własnej produkcji. Z tego miejsca bardzo dziękujemy Pani Arlecie Musiał za pomoc w organizacji.

Koniec października to oczywiście czas przygotowań do obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości; dzięki współpracy z Klubem Małego Muzyka dzieci poznały różne pieśni patriotyczne, stroje ludowe z dawnych lat oraz miały okazję zatańczyć poloneza.

Tymczasem w Przedszkolu w Mrowinie i Cerekwicy…

W poniedziałek 5.11.2018 w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy Tydzień Patriotyczny  w związku ze 100- leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pokaz mody…

Pierwszego dnia obchodziliśmy Dzień Mody Patriotycznej. Wszystkie dzieci z Przedszkola w Mrowinie udały się do Przedszkola w Cerekwicy na pokaz  mody patriotycznej. Prowadząca spotkanie, p. Arleta przedstawiła dzieciom cel spotkania oraz zaprezentowała polskie symbole narodowe. Przy omawianiu flagi – naszych barw narodowych, dzieci wyrecytowały wiersz ,,Barwy ojczyste”, po czym  w postawie na baczność odśpiewały Hymn- Mazurek Dąbrowskiego. Następnie odbył się pokaz mody patriotycznej, jak na prawdziwym wybiegu. Dzieci prezentowały stroje ludowe, sportowe, narodowe oraz tzw. galowe. Nie zabrakło wśród uczestników dzieci w stroju góralki, górala, szamotulanki, krakowianki, łowiczanki, harcerza czy piłkarza.

Po występie dzieci, swoje wdzięki i stroje: galowe, wieczorowe, narodowe  prezentowały nasze panie.

Pokaz uświetniła odpowiednio dobrana muzyka i owacje widzów.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy pokazu mody pozowali do pamiątkowego zdjęcia. Impreza zakończyła się przy wspólnie zaśpiewanej piosence ,, Jestem Polką i Polakiem”.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów na pokaz.

„Szlakiem historii, czyli wycieczka do starego wiatraka w Mrowinie”

Dnia 06.11.2018 roku przedszkolaki wybrały się na krótką wycieczkę do starego wiatraka w Mrowinie. Na miejscu czekał już na nas Pan Ryszard Lubka, który bardzo dokładnie opowiedział nam całą jego historię. Przez chwilę mogliśmy przenieść się oczami wyobraźni w dawne czasy.

Prelekcja była dla nas bardzo ciekawa i pouczająca, a przedszkolaki zadawały wiele pytań. Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi za poświęcenie nam swojego czasu i przekazanie nam odrobiny historii naszej miejscowości.

„Quiz wiedzy patriotycznej”

W ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” odbył się w naszym przedszkolu quiz wiedzy patriotycznej „Kocham Cię, Polsko”, wzorowany na znanym teleturnieju. W  licznych konkurencjach: znajomość geografii, symboli narodowych, sport, kalambury, tajemniczy przedmiot z dawnych lat, polszczyzna oraz piosenka patriotyczna, uczestniczyli przedstawiciele najstarszych grup, a wspierała ich cała przedszkolna społeczność. Wszyscy mieliśmy wspaniałą zabawę.

W ramach akcji „Napisz kartkę Bohaterom” dzieci z grupy Biedronek przygotowały kartki dla żyjących jeszcze powstańców warszawskich w podziękowaniu za trud i poświęcenie dla Ojczyzny.

„Na skrzydłach historii”

Trudno tak młodym Polakom, jakimi są dzieci w wieku przedszkolnym, opowiedzieć o trudnej historii naszego kraju sprzed 100 lat. Chcąc ułatwić przedszkolakom zrozumienie walki i dramatów, z jakimi borykał się nasz naród, nauczycielki grupy „Mrówek” sięgnęły do formy, jaką jest przedstawienie teatralne.

Dzieci zamieniły się w aktorów, by lepiej poczuć i zrozumieć historię Polski. Autorski tekst pań, połączony z tańcem i patriotycznymi utworami, przeniósł dzieci w dawny świat. Przedstawienie skupiło się na roli dzieci polskich w walce  o zachowanie ojczystego języka i kultury. Widzowie mieli okazję obserwować lekcję w zaborze pruskim – codzienność dzieci w okupowanej Polsce.

Mali aktorzy doskonale poradzili sobie z tak trudnym zadaniem. Potrafili pokazać dramatyzm losów naszego kraju i radość z jego wyzwolenia. Dzieci przekazały także zadanie dla współczesnych patriotów – odpowiedzialność  za polski język, kulturę, przyjaźń z innymi narodami.

Tak uroczyście zakończył się tydzień z NIEPODLEGŁĄ w przedszkolu w Cerekwicy i Mrowinie!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ