W naszym urzędzie zapłacisz kartą płatniczą

0
914

Wnioskując o dowód osobisty, wydanie zaświadczenia, czy składając innych dokument wymagający opłaty skarbowej, nie trzeba iść wcześniej do banku. Nie trzeba też przynosić potwierdzenia dokonania przelewu elektronicznie. Wystarczy przyjść z kartą płatniczą i przy pomocy zainstalowanego w Biurze Obsługi Interesanta terminala dokonać transakcji bezgotówkowo. Każdy nasz klient sprawnie złoży wniosek. Będzie mógł także zapłacić swój podatek, opłatę śmieciową czy inną należność.

To udogodnienie zostało wdrożone w UG Rokietnica jako przygotowanie do projektu popularyzowania usług elektronicznych w ramach pozyskanych środków unijnych z WRPO 2014 – 2020. Pierwsze działania dla naszych klientów zaczniemy realizować od września. Już teraz, w ramach czynionych przygotowań, dzięki rządowemu programowi, mogliśmy wprowadzić płatności bezgotówkowe kartą płatniczą. Co ważne – cała operacja nie wymaga poniesienia żadnych dodatkowych kosztów. Ani przez urząd, ani przez naszych klientów.

Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie i wdrożenie modelu akceptacji płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS i użyciem WebPOS Paybynet. Chętny urząd musi tylko do niego przystąpić.

Najważniejsze korzyści to:

  • wygoda klientów,
  • sprawniejsza obsługa i usprawnienie prac całego urzędu,
  • mniejsze koszty i oszczędność czasu,
  • bezpieczeństwo transakcji.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju na podstawie przygotowanych do programu danych, popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków stale rośnie. Przykładem jest wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2%, teraz udział ten szacuje się na ponad 20%.

Obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 35 mln kart płatniczych. Liczba transakcji wyraźnie wzrasta. W 2015 r. przeprowadzono ponad 2,5 miliarda transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych. Rosnąca popularność kart wynika także z dynamicznego wzrostu liczby terminali płatniczych. Jeszcze w 2010 r. w Polsce było ich 252 tys., pięć lat później liczba ta wynosiła już 465 tys., co oznacza wzrost o ponad 84%.

Cieszymy się, że do grona chętnych urzędów od dziś każdy nasz klient będzie mógł dopisać swój rodzimy: Urząd Gminy w Rokietnicy.

Danuta Potrawiak, Sekretarz Gminy Rokietnica

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ