UBEZPIECZENIE DOMU. CZY WARTO ?

0
1434

Rozmowa z Jarosławem Dudziak, Doradcą Ubezpieczeniowym mieszkańcem naszej gminy, który wyjaśni i rozwieje wiele wątpliwości dotyczących ubezpieczeń domów.

“Mądry Polak po szkodzie” – to stare przysłowie jak ulał pasuje do dzisiejszego tematu. Niestety zbyt często myślimy o ubezpieczeniu domu dopiero wtedy, gdy coś złego się przydarzy. Ten rok w sposób brutalny unaocznił nam dlaczego warto ubezpieczyć dom. Silne wiatry, huragany zniszczyły wiele domów, zerwały i uszkodziły dachy. Domy, często na kredyt, nagle nie nadawały się do zamieszkania. A przecież dla wielu jest to dorobek całego życia.

Czy Polacy ubezpieczają domy ?

Niestety, w dalszym ciągu, zdecydowana większość z nas nie ubezpiecza swoich domów.

Dlaczego tak się dzieje ?

Moim zdaniem jest to związane z kilkoma sprawami: wysokiej ceny tego typu ubezpieczeń w latach poprzednich, złych doświadczeń, a także mentalności. Wielu z nas martwi się na zapas w wielu tematach, ale z drugiej strony nie mamy w zwyczaju zapobieganie skutkom ewentualnych zmartwień. Taka postawa jest niezrozumiała, szczególnie gdy dzisiaj patrzy się na oferty ubezpieczeń i ich cenę.

Ile kosztuje takie ubezpieczenie ?

Często jest to kwota kilkuset lub mniej złotych rocznie! Co przy ewentualnych kosztach napraw, np. po wichurach, jest kwotą niewielką.

Co możemy ubezpieczyć ?

Oczywiście sam budynek, czyli mury, dach, elementy stałe się w nim znajdujące oraz ruchomości, czyli wszystko co jest zgromadzone w domu m.in. sprzęty, meble, zawartość piwnicy. Także budynki gospodarcze, ogrodzenie, drogi dojazdowe, bramy, zbiorniki, altanki, wiaty i tak dalej. Możemy mieć ubezpieczenie gwarantujące nam zwrot kosztów poniesionych z odtworzeniem roślinności ogrodowej.

W jakich sytuacjach możemy uzyskać odszkodowanie ?

Podstawowe ubezpieczenie obejmuje zdarzenia losowe takie jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna, silny wiatr, grad, ciężar śniegu lub lodu, upadek drzewa, przepięcia i wiele innych. Do tego dochodzi ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, dewastacje, stłuczenia. Polisa może na przykład pokryć koszty wynajęcia lokalu na czas remontu zniszczonego domu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przydaje się w sytuacji gdy ktoś ucierpi a my ponosimy za to odpowiedzialność, na przykład Nasze dziecko pomaluje komuś płot lub samochód, potrącimy kogoś na nartach. Wtedy odszkodowanie zostanie wypłacone osobie poszkodowanej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy ubezpieczeniowej ?

Musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Na przykład. Czy mój dom może zostać zniszczony przez silny wiatr czy powódź ? Ile będę potrzebował pieniędzy, żeby odtworzyć skradzione z mojego domu przedmioty ? Czy mój pies może ugryźć kogoś w moim domu, czy na moje posesji ? Im więcej tego typu pytań sobie zadamy, tym większą będziemy mieli pewność że polisa ubezpieczeniowa będzie nam gwarantowała środki finansowe w każdej nieprzyjemnej dla nas sytuacji związanej z naszym domem. Z drugiej strony odpowiedzi na pytania, pozwolą jak najlepiej dopasować polisę do Naszych potrzeb. Chodzi przecież o to, by polisa nie obejmowała zdarzeń na jakie nie jesteśmy narażeni. Na przykład ubezpieczenie na wypadek powodzi w sytuacji gdy nasz dom stoi na wzniesieniu, a w pobliżu nie ma żadnej rzeki czy zbiornika wodnego nie ma większego sensu. Bardzo ważną sprawą jest dokument o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To taką książeczka, którą prawie nikt nie czyta. A to błąd. Dokument ten zawiera zestawienie wszystkich informacji, zdarzeń, od których się ubezpieczyliśmy, ale także listą wyłączeń, czyli sytuacji w którym ubezpieczenie nie będzie wypłacone.

Na co najczęściej zwracają uwagę Pańscy Klienci przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia domu?

Najczęściej, najważniejszym elementem na jaki zwracamy uwagę kupując polisę jest wysokość składki. Zwracam moim Klientom uwagę, że równie mocno powinniśmy się interesować zakresem naszego ubezpieczenia, czyli co tak naprawdę ubezpieczamy i czy jesteśmy całkowicie zabezpieczeni. Moją rolą jest wskazywanie na elementy zakresu polisy, o których moi Klienci mogą zapomnieć.

Jak wygląda procedura zawarcia umowy ubezpieczenia domu ?

Jest bardzo prosta. Przede wszystkim musimy się spotkać, zobaczyć co tak naprawdę będziemy ubezpieczać. Podczas rozmowy rozmawiamy o wszystkich zagrożeniach jakie mogą wystąpić i chcemy się od tego ubezpieczyć. Tak jak wcześniej wspomniałem, moją rolą jest także wskazywanie zagrożeń na jakie możemy być narażeni. Jeśli nawet nie zdecydujemy się na konkretną opcję ubezpieczenia, ja mam pewność że robimy to całkowicie świadomie wiedząc o konsekwencjach. Omawiam warunki ubezpieczenia, czyli jak działa ubezpieczenie, kiedy zostanie wypłacone a kiedy nie. Następnie wyliczam składkę, co zazwyczaj zajmuje kilka minut i zawieramy umowę. Wpłacana jest składka jednorazowa lub podzielona na raty. To wszystko, polisa już działa, możemy spać spokojnie.

Czy każdego roku musimy ponownie przejść proces podpisania umowy ?

Nie, możemy podpisać umowę na okres jednego roku, dwóch lub nawet na trzy lata od razu.

Czy zatem warto ubezpieczyć swój dom ?

Oczywiście, że tak. I mówię to nie tylko jako Doradca Ubezpieczeniowy, ale także jako właściciel domu. Każdy z nas powinien zadbać o to, by w domu czuć się bezpiecznie. Im większą mamy ochronę tym mniej mamy zmartwień, a dzisiejsza cena polisy ubezpieczeniowej jest dostępna praktycznie dla każdego.

Zachęcam wszystkich, jeśli jeszcze tego nie zrobili, do zainteresowania się ubezpieczeniem swojego domu.

Dla czytelników, którzy chcieliby ze mną się spotkać lub porozmawiać zachęcam do kontaktu pod numerem telefonu 697-728-073. Chętnie odpowiem na pytanie czy wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ