Karol Opyrchał w ramach PODRÓŻY Z PASJĄ
Corocznie uczniowie naszej szkoły realizują projekt pt. „Podróże z pasją” w ramach którego poszczególne klasy przygotowują event o wybranym kraju świata. Tegoroczny cykl wzbogaciliśmy o spotkania z osobami, które przeżyły niezapomniane wrażenie podczas wyjątkowych podróży. Karol Opyrchał, to absolwent Zespołu Szkół im. J. W. Zamoyskich, obecnie student WSB w Poznaniu. Jego pasją są auta z duszą, czyli pamiętające lata PRL-u. Połączył swoją pasję z pożytkiem dla dzieci z domów dziecka województwa śląskiego i wziął udział w tegorocznej edycji ZŁOMBOL. Podstawą rajdu było przejechanie ok. 2500 km w ciągu zaledwie 5 dni z Katowic do Noja w Hiszpanii starym autem. Karol przygotował na ten wyjazd swojego Poloneza Caro i wraz z przyjaciółmi wyruszył na zachód. Przemierzył m.in. Niemcy, Francję, przejechał przez Pireneje docierając nad Zatokę Biskajską, a następnie kontynuował podróż przez Portugalię, wybrzeże Costa Brava, Lazurowe Wybrzeże i przecinając Alpy wrócił do Polski. W górach polonez po półtoragodzinnym podjeździe na pierwszym biegu znalazł się na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Wrażeń było niemało, łącznie z tym, że ostatecznie musieli jedno z aut biorących udział w rajdzie zezłomować na terenie Hiszpanii, gdyż nie nadawało się do dalszej jazdy, a koszt jego holowania przewyższył wartość samochodu. Uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu słuchali z ogromnym zaciekawieniem i nutką zazdrości – każdy bowiem chciałby przeżyć tak wyjątkową podróż.
Wyprawa sportowa i kulturalna klasy IIITAK/TH
„BLADE RUNNER 2049” – to kontynuacja kultowego już „Łowcy androidów” z 1982 roku. W rolach głównych występują: Ryan Gosling i Harrison Ford. Nie mogliśmy tego nie widzieć, dlatego udaliśmy się do kina na trzygodzinną wyprawę w czasie i przestrzeni. Przebywaliśmy w świecie ludzi i androidów, którzy walczyli sobą. Zadawaliśmy sobie pytania o to, co stanowi istotę człowieczeństwa i czy rzeczywiście cywilizacja obróci się kiedyś w tak okrutny sposób przeciwko człowiekowi.
Aby odreagować kinowe emocje udaliśmy się na „Jumparenę”, gdzie skokom indywidualnym i synchronicznym nie było końca.
Agnieszka Olejniczak-Gros
Wykład online Poskromić „węża”… czyli podstawy języka Python
16 i 17 października uczniowie technikum informatycznego z Rokietnicy i Poznania uczestniczyli w wykładzie on-line. Wykład „Poskromić „węża”… czyli podstawy języka Python” dotyczył jednego z najpopularniejszych języków programowania. Python będzie w kolejnych latach na maturze z informatyki. Transmisję na żywo w obu szkołach obejrzało ponad 60 osób.
Piotr Janowski
Relacja z akcji „Badania znamion skóry”
25 października w Zespole Szkół Zamoyskich w Rokietnicy odbyła się akcja „Badania znamion skóry” oraz prelekcje dotyczące tej tematyki. Nasza akcja skierowana była do uczniów i pracowników naszej szkoły jak również do osób ze środowiska lokalnego. W badaniach wzięło udział przeszło 80 osób.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nas w tym dniu odwiedziły i skorzystały z badań, dziękujemy STOWARZYSZENIU CHORYCH NA CZERNIA, wraz z panią doktor za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie akcji profilaktycznej.
Anita Durowicz Pedagog szkolny
Warsztaty fundacji JAVANI
23 października, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach fundacji JAVANI. Celem projektu było uświadomienie młodzieży (dziewczętom i chłopcom) jak wielki wpływ na zdrowie i właściwy rozwój jeszcze nienarodzonych dzieci ma właściwy trym życia matki. Aby spotkania był ciekawe a jednocześnie wiarygodne i atrakcyjne dla młodzieży na zajęciach wykorzystywane były lale interaktywne, które są symulatorami noworodków: z zespołem FAS (alkoholowy zespół płodowy) i z zespołem odstawiennym (na głodzie narkotycznym). Uczniowie byli poruszeni zajęciami i zdecydowana większość przyznała, że nie była świadoma jak wielkim zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest dbałość mamy w ciąży o to co je, pije i zażywa.
Anita Durowicz Pedagog szkolny
Wielki sukces uczniów Technikum
W dniu 27. października w Zespole Szkół im. Generała Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie odbyła się XV. prezentacja Poezji Obcojęzycznej. Uczniowie klas gimnazjalnych i szkół średnich powiatu poznańskiego prezentowali wiersze w trzech kategoriach językowych: angielskim, niemieckim i rosyjskim. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji.
Uczeń klasy 4 TI, Tomasz Lisek, pokonał dwudziestu uczestników i zajął zaszczytne pierwsze miejsce przedstawiając w języku angielskim wiersz Adama Mickiewicza „Over the great clear pool”, wg. przekładu Jerzego Peterkiewicza.
Bartłomiej Pietrzak, również uczeń klasy 4 TI, zdobył drugie miejsce prezentując w języku rosyjskim wiersz Aleksandra Puszkina pt.: „Szatan”.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci także nagrody rzeczowe.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Aleksandra Maciejewska
Jacy jesteśmy – my Polacy?
Po raz kolejny odwiedziliśmy „Teatr Polski”. Tym razem obejrzeliśmy sztukę zatytułowaną „Great Poland”. Przejrzeliśmy się w krzywym lustrze groteski – zobaczyliśmy Polaków podzielonych na inteligencję i plebs, unoszących się w rozmodleniu do zacieku na ścianie, ledwo wiążących koniec z końcem i żyjących z matczynej emerytury, pozbawionych uczuć i dobrych emocji, sfrustrowanych, homofobicznych, pełnych lęków z przeszłości i antysemityzmu. Wreszcie rodaków, którzy chcą zwiedzać świat, ale nie chcą poznawać nowych kultur, zamkniętych w polskiej strefie hotelu „all inclusive”, umierających ze strachu na widok cudzoziemców.
Nie była to łatwa sztuka, mimo iż widownia reagowała śmiechem, nie był to śmiech pełen radości, raczej sardoniczny i ukrywający zawstydzenie.
Agnieszka Olejniczak-Gros
Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt 2017
07.11.17. odbyły się na hali ROS-u Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Celem imprezy było wyłonienie reprezentacji na finały rejonowe.
Gratulujemy II miejsca i awansu!
M.Statucka
Rozgrywki w Halowej Piłce Nożnej Chłopców
08.11.17. Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Półfinałach Mistrzostw Powiatu Poznańskiego w Halowej Piłce Nożnej Chłopców w Murowanej Goślinie. Gra była wyrównana i zacięta, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Do wyjścia z grupy zabrakło odrobiny szczęścia. O tym kto przejdzie dalej decydowała ilość bramek i punkty.
Gratulujemy III miejsca!
M.Statucka
Promocja czytelnictwa
Biblioteka szkolna w ramach działalności koła fotograficznego tradycyjnie już zorganizowała dla uczniów szkoły konkurs fotograficzny. W tym roku temat konkursu brzmiał „Z książką u Zamoyskich”, a jego celem była promocja czytelnictwa. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie kadrów na terenie szkoły z wykorzystaniem księgozbioru naszej biblioteki. Wypożyczalnia została wzbogacona o prawie tysiąc woluminów na wartość 15000 zł, dzięki uczestnictwu w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3, a konkurs stanowił jedno z licznych działań realizujących założenia programu. Laureatem konkursu został Mateusz Kasprzak z klasy IV TI otrzymując w nagrodę dyplom oraz dysk zewnętrzny WD Elements 750 GB. Zdjęcia finalistów można obejrzeć na wystawie na terenie szkoły oraz w Bibliotece Gminnej im. Marii Konopnickiej w Rokietnicy. Serdecznie gratulujemy.
Kolasa
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole 2017
Z okazji 99-rocznicy odzyskania Niepodległości 10 . 11. 2017 – w przededniu Narodowego Święta Niepodległości społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klas III technikum. Wspominając polską drogę do niepodległości, wsłuchiwaliśmy się w słowa poezji i dźwięki narodowych pieśni. Słowa Pana Dyrektora, na zakończenie zachęciły Nas do głębszej refleksji nad naszym patriotyzmem.
Wolontariat na Biegu Niepodległości
11.11.17. odbył się w Rokietnicy I Bieg Niepodległości. Impreza została wsparta przez nasz szkolny wolontariat. Nad bezpieczeństwem ok 300 zawodników, czuwały służby porządkowe oraz Zamoyscy. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych biegacze mieli do pokonania 10km, a nasi uczniowie ok 2h stania „na warcie”. Po biegu na wszystkich czekał ciepły posiłek w hali ROS-u. O godzinie 15 rozpoczęły się dalsze uroczystości: Msza Święta w intencji Ojczyzny i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Bohaterów Walki o Niepodległość. Zamoyskich reprezentowała delegacja szkoły wraz z Panem Dyrektorem pocztem sztandarowym.
M.Statucka
ZAPROSZENIE AVATAREK 2017/2018
Serdecznie zapraszamy Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjalistów do udziału w konkursie
Konkurs składa się z trzech etapów:
– etap I szkolny – eliminacje od 01.12.2017 r. do 20.12.2017 r. odbywają się w zgłoszonych do konkursu szkołach na podstawie materiałów przesłanych przez organizatora
– etap II międzyszkolny – półfinał 27 lutego 2018 r. z podziałem na okręgi
– etap III międzyszkolny – finał 10 kwietnia 2018 r.w Zespole Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy
Kontakt z organizatorami:
- I okręg w Zespole Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy – zsrokietnica@powiat.poznan.pl
- II okręg w Technikum w Poznaniu – zsrokietnica@powiat.poznan.pl
- III okręg w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim – konkurs@zsp-grodzisk.net
- IV okręg w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi – info@zsp9.pl
- V okręg w Zespole Szkół Łączności w Gliwicach – zslum-gliwice@zsl.gliwice.pl