U Zamoyskich …

0
1262

Mikołajki

6 grudnia obchodziliśmy w szkole Mikołajki. Tego dnia nie mogło zabraknąć wśród nas Świetego Mikołaja, który przy dźwiękach świątecznej muzyki obdarowywał wszystkich słodkościami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Opiekun SU Alicja Dąbrowska

Fotograficzne sukcesy

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zdjęcie Jakuba Feliksiaka „Biegacz o poranku”   zdobyło pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym „Chronione owady Poznania i okolic” organizowanym przez Fundację Biblioteka Ekologiczna, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Poznaniu. Podczas uroczystego wernisażu Jakub odebrał z rąk przedstawicieli zarządu Fundacji gratulacje oraz główną nagrodę – rower górski.  
Również praca fotograficzna Jakuba „Babcia wie co dobre”  zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Senior” zorganizowanym przez Instytut Psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza,  a uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas II Forum Psychologii Rodziny połączonego z wernisażem wystawy pokonkursowej.

Obie prace wraz z fotografiami nagrodzonymi w konkursach w ubiegłym roku szkolnym można oglądać w gablocie  oraz w bibliotece.

Jakubowi gratulujemy talentu i pasji, doceniając czas oraz wysiłek włożony w wykonanie prac. Życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Kolasa

Przygotowanie maturzystów do wystąpień publicznych

Instytut Psychologii UAM ma przyjemność zaprosić uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Mitingach Umiejętności Społecznych. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów szkół średnich Instytut Psychologii UAM stworzył cykl warsztatów rozwijających umiejętności społeczne – Mitingi Umiejętności Społecznych. Celem tego projektu edukacyjnego jest rozwój wybranych kompetencji adolescentów przygotowujących się do podjęcia studiów, co wiąże się z pełnieniem nowych ról społecznych i zawodowych. W programie mitingów największy nacisk położono na przygotowanie uczniów do wystąpień publicznych, co pomoże im wywrzeć pożądane wrażenie w trakcie matury ustnej i zredukować ich lęk z tym związany.

Mitingi Umiejętności Społecznych tworzy siedem warsztatów realizowanych w jedną z sobót każdego miesiąca od 20 października 2018 roku do 6 kwietnia 2019 roku. Każdy warsztat ma miejsce na terenie Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu i trwa 4 godziny. Zajęcia prowadzone są w kilku grupach liczących 12-15 uczestników. Osobami prowadzącymi zajęcia są studenci 4 i 5 roku psychologii, którzy pracują pod kierunkiem opiekuna naukowego. Udział w mitingach jest całkowicie darmowy, a każdy uczestnik otrzymuje dyplom poświadczający odbyte warsztaty. Uczniowie, którzy wezmą udział we wszystkich mitingach otrzymają specjalną nagrodę.

Zgłaszać się można pod adresem: https://goo.gl/forms/bT7o7vnJAmVUdFXV2

Wszystkich tegorocznych maturzystów serdecznie zapraszam

pedagog Anita Durowicz

XVI Prezentacja Poezji Obcojęzycznej – Świat poezją malowany

16. 11. 2018 r. uczennica klasy 3TH Klaudia Bazan oraz uczennica klasy 3TI Katarzyna Mendyka wzięły udział w XVI Prezentacji Poezji Obcojęzycznej „Świat poezją malowany”, organizowanej przez Zespół Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie.

W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu poznańskiego. Jak co roku, uczestnicy zaprezentowali się w trzech kategoriach językowych: języku rosyjskim, języku niemieckim oraz angielskim. Klaudia i Katarzyna zaprezentowały utwory poetki i pisarki kanadyjskiej Margaret Atwood. Klaudia wybrała wiersz „Spelling”, który porusza trudną tematykę opresji kobiet zarówno w odległej przeszłości, jak i we współczesnym społeczeństwie. Z kolei Katarzyna recytowała wiersz „A Sad Child”, w którym mowa o często nie traktowanym z należytą powagą problemie depresji u dzieci.

Reprezentantkom naszej Szkoły należy pogratulować udanego występu oraz dojrzałego wyboru prezentowanych utworów. Klaudia i Katarzyna otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz zostały nagrodzone przez nauczyciela przygotowującego je do konkursu ocenami z języka angielskiego oraz punktami z zachowania za udział w konkursie przedmiotowym.

Anna Maciejewska

W roku stulecia Powstania Wielkopolskiego

W roku stulecia Powstania Wielkopolskiego, którego znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości jest ciągle niedocenione, nawet w Wielkopolsce – społeczność ZS im. J. i W. Zamoyskich uczestniczyła w programie Powiatu Poznańskiego mającym upowszechniać wiedzę o tym ważnym wydarzeniu. Uczniowie wszystkich klas zwiedzili ekspozycję Muzeum w Lusowie, poświęconą walkom powstańczym i osobie drugiego dowódcy – gen. Józefa Dowbór – Muśnickiego, który spoczywa na miejscowym cmentarzu. Lekcje muzealne pogłębiły naszą świadomość wielkiego wkładu Wielkopolan w dzieło odrodzenia Polski na rozbiorach. 

Dorota Filipiak 

Jesienna zaduma w Poznaniu

22 listopada grupa pasjonatek poezji i muzyki z naszej szkoły pojechała do Poznania, z odwiedzinami do naszych kolegów i koleżanek z technikum przy ulicy Rubież 20. Wspólnie śpiewaliśmy i recytowaliśmy wiersze, w niezwykłej jesiennej scenerii. Tematem naszych poetyckich rozważań było piękno życia ujęte w kontekście przemijania i śmierci. To był dobry dzień, pełen twórczego działania, wspólnego uczenia się od siebie i wzajemnego poznawania się. Było też miejsce na zadumę i odrobinę refleksji. Cytując słowa jednej z piosenek naszego przedstawienia, „zwyczajny w nadzwyczajny odmieniliśmy dzień”.

Nieoceniona Oliwia Marciniak zrobiła film z naszego spotkania, zachęcam do obejrzenia go: https://www.youtube.com/watch?v=fKO734XfATI

Agnieszka Olejniczak-Gros

Spotkanie liryczne

Jesień nastraja nas poetycko i muzycznie. Lirycznych rozważań i śpiewu – nigdy dosyć!

28 listopada odwiedzili naszą szkołę koledzy i koleżanki ze szkoły w Poznaniu. Znów razem recytowaliśmy wiersze: R. M. Rilkego, Cz. Miłosza, W. Szymborskiej, B. Leśmiana,

T. Grochowiaka, J. Kochanowskiego, a także W. Broniewskiego. Każdy, komu bliskie jest uważne bycie tu i teraz, ale wie – czym jest strata i doświadczył przemijania – mógł odnaleźć w naszym programie coś dla siebie. Były też piosenki – „Zegarmistrz światła”, „Modlitwa”, ”Jest już za późno”, czy „Rzuć to wszystko, co złe”. Stwierdziliśmy zgodnie, za Oscarem Wizardem, że

Życie jest piękne,
nawet gdy losem doświadcza.
Bo w nim są zawarte
wszelkie upadki i wzloty.
Do szczęścia twój uśmiech
dla mnie wystarcza…
I jeszcze potrzebny jest
słońca blask złoty.

Śpiewaliśmy za Zbigniewem Wodeckim:

Rzuć to wszystko, wszystko co złe
Co gnębi cię
(…)
Ty ze mną obok, ja z tobą
Niech szampan strzeli nam na drogę
Zwyczajne w nadzwyczajne znów odmieńmy dni

Słuchaj proszę
Niech inni w grudniu, my w kwietniu
Niech inni w deszczu, lecz my słoneczni
I w kolorowe zmieńmy te bezbarwne sny.

Dzięki takim spotkaniom listopad staje się mniej mroczny i mniej depresyjny. To wszystko dzięki temu, że można się spotkać, przez co chce nam się działać, pracować nad sobą i tworzyć.

Agnieszka Olejniczak-Gros

Szkolne Koło Caritas

„Nigdy nie jest tak, żeby cokolwiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością” – św. Jan Paweł II

Człowiek w dzisiejszym świecie coraz częściej zapomina o tym i myśli tylko o sobie, co jest przykrym zjawiskiem. Lada moment święta Bożego Narodzenia to szczególnie cudowny czas, w którym nikt nie powinien się smucić, ani też pozostawać sam. To doskonała okazja, aby pomyśleć o drugim człowieku i zatroszczyć się nie tylko o swoje dobra materialne, ale podarować coś drugiej osobie prosto z serca. Czasami wystarczy drobiazg: ciepły posiłek, jakiś ciepły sweter na mroźne dni lub myśląc o tych najmłodszych jakaś słodycz, która sprawi, że na ich twarzach pojawi się uśmiech.

Szkoła jest idealnym miejscem na to, aby otworzyć swój umysł i serce na drugiego człowieka. Właśnie tam kształtuje się charakter i nasza postawa. Chcemy wspólnie brać czynny udział w akcjach, które mają na celu pomoc innym. Co prawda całego świata od razu nie zbawimy, ale od czegoś trzeba zacząć 😉

Uczniowie naszej szkoły pod opieką ks. Łukasza Majchrzaka zakasali rękawy i już oficjalnie podjęli działalność charytatywną. W miniony wtorek 27.11.2018 r. w sposób uroczysty ks. Łukasz Łukasik – z-ca dyrektora Caritas na ręce Wojciecha Kaczmarka – dyrektora szkoły wręczył akt powołujący Szkolne Koło Caritas w Zespole Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy do którego należy 23- członków. Wszyscy zdeklarowani kandydaci otrzymali legitymacje potwierdzające przynależność.

Marta Łuczak

Uczennica kl. IV TH

Informacje o rekrutacji 2019/2020

 do Zespołu Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy

Planowane oddziały po szkole podstawowej

Technikum /szkoła 5-letnia/

  • I technik informatyk – /przedmioty rozszerzone: matematyka, j. angielski/
  • I technik hotelarstwa – /przedmioty rozszerzone: geografia, j. angielski/
  • I technik architektury krajobrazu(tak)/technik organizacji reklamy(tor) – /przedmioty rozszerzone:

dla tak: biologia, j. angielski; dla tor: informatyka, j. angielski/

Liceum ogólnokształcące /szkoła 4-letnia/

  • I liceum ogólnokształcące – /przedmioty rozszerzone: matematyka, j. angielski, geografia/

Branżowa Szkoła I stopnia /szkoła 3-letnia/

  • I branżowa szkoła 1 stopnia wielozawodowa – /przedmioty wybrane: geografia, biologia/

Planowane oddziały po gimnazjum

Technikum /szkoła 4-letnia/

  • I technik informatyk – /przedmioty rozszerzone: matematyka, j. angielski/
  • I technik hotelarstwa – /przedmioty rozszerzone: geografia, j. angielski/
  • I technik architektury krajobrazu(tak)/technik organizacji reklamy(tor) – /przedmioty rozszerzone:

dla tak: biologia, j. angielski; dla tor: geografia, j. angielski/

Branżowa Szkoła I stopnia /szkoła 3-letnia/

  • I branżowa szkoła 1-stopnia_wielozawodowa – /przedmioty wybrane: geografia, biologia, fizyka, chemia/

Drzwi otwarte:

30.03.2019 r. godz. 11:00 /sobota/

26.04.2019 r. godz. 16:00 /piątek/

11.05.2019 r. godz. 12:00 /sobota/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ