U Zamoyskich …

0
1728

Finał konkursu informatycznego AVATAREK wyjątkowy pod wieloma względami

W dniu 10.04.2018 r. w siedzibie Zespole Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy odbył się VIII finał konkursu AVATAREK z technologii informacyjno-komunikacyjnej dla uczniów szkół gimnazjalnych i po raz pierwszy uczniów szkół podstawowych pod patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego. Ponadto konkurs został objęty patronatem honorowym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Polskie Towarzystwo Informatyczne      i      ECDL Polska, a patronat merytoryczny sprawował Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  w Poznaniu. Od obecnej edycji patronat nad konkursem sprawuje również firma Microsoft. Galę finałową konkursu swoją obecnością uświetnili m.in.: Pan Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański, Pani Danuta Potrawiak – Sekretarz Gminy Rokietnica, Pan Piotr Waśko – wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Pani Teresa Wieczorek – dyrektor biblioteki gminnej w Rokietnicy, Pani Ewa Sumowska Koordynator Regionalny ECDL, Pani Anna Kusiak-Fabiszak przedstawicielka Poznańskiego Parku Naukowo-Technicznego i Pan Krzysztof Muszyński przedstawiciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi.

W VIII edycji konkursu udział wzięło 1933 uczniów z 37 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z województwa wielkopolskiego i łódzkiego. Część finałową konkursu poprzedziły w 2017 r. dwumiesięczne eliminacje szkolne, w ramach których uczniowie zmagali się z pytaniami testowymi na platformie e-learningowej. Uzyskane wyniki pozwoliły szkolnym komisjom konkursowym wyłonić spośród uczniów z najwyższą punktacją trzyosobowe reprezentacje szkolne. Na przełomie lutego i marca 2018 r. odbyły się półfinały w trzech ośrodkach: w Poznaniu, Grodzisku Wielkopolskim i Łodzi. Do finału zakwalifikowało się 12 szkół. Zwieńczeniem zmagań był kwietniowy finał. W tegorocznej edycji zmieniono formułę finału z rozwiązywania zadań według zasady kto pierwszy ten lepszy, na liczbę poprawnie rozwiązanych zadań w wyznaczonym czasie. Zadania dobrano tak, aby sprawdzić wiedzę                            i umiejętności z różnych działów informatyki, ale także umiejętności współpracy w zespole. W trakcie finału, oprócz zmagań uczniów Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zorganizował warsztaty z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) dla nauczyciel.

 

Wyniki VIII edycji konkursu informatycznego AVATAREK przedstawiają się następująco:

1 miejsce:       Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie

2 miejsce:       Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze

3 miejsce:       Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Poznaniu

4 miejsce:       Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Zalasewie

5 miejsce:       Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim

6 miejsce:       Zespół Szkolno – Przedszkolny w Strykowie

7 miejsce:       Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi im. R. W. Berwińskiego

w Zaniemyślu

8 miejsce:       Szkoła Podstawowa nr 28 w Poznaniu

9 miejsce:       Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ptaszkowie

10 miejsce:     Zespół Szkół w Kleszczewie

11 miejsce:     Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rakoniewicach

12 miejsce:     Szkoła Podstawowa nr 114 w Łodzi im. prof. Jana Dembowskiego

 

Nagrody w całym konkursie ufundowali: Starosta Powiatu Poznańskiego, Starosta Powiatu Grodziskiego, Prezydent Miasta Łodzi, Dyrektor Zespołu Szkół im. Jadwigi                                    i Władysława Zamoyskich w  Rokietnicy, Dyrektor Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi, Ośrodek Doskonalenia nauczycieli w Poznaniu, Firma Microsoft, ECDL Polska, Poznański Park Naukowo-Techniczny, Firma CISCO.

 Gratulujemy zwycięzcom konkursu, a fundatorom nagród serdecznie dziękujemy za wsparcie. Zapraszamy na kolejną edycję konkursu AVATAREK.

Roman Dwulit

Wyróżnienie dla Jakuba Feliksiaka

Jest nam  niezmiernie miło poinformować, iż uczeń naszej szkoły Jakub Feliksiak po raz trzeci przystąpił do konkursu fotograficznego „Skrzydła życia” organizowanego pod patronatem Starosty Poznańskiego i po raz trzeci zdobył wyróżnienie. Konkurs został zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Komendę  Miejską Policji            w Poznaniu i dotyczył trudnego tematu, jakim jest krzywdzenie najsłabszych, najbardziej bezbronnych. Kuba zmierzył się z tym tematem i powstał kadr –  niebanalny, inny niż wszystkie, ukazujący nam przemoc psychiczną z zupełnie innej strony.  Serdecznie gratulujemy.

Małgorzata Kolasa

Kursy dla młodzieży technikum w ramach projektu unijnego „Gotowi do pracy” rozpoczęte!

 

10 kwietnia 2018 rozpoczęły się w naszej szkole długo wyczekiwane kursy                    i szkolenia realizowane w ramach projektu „Gotowi do pracy – poprawa zdolności do zatrudnienia uczniów placówek kształcenia zawodowego, dla których organem prowadzącym jest Powiat Poznański. Celem projektu jest  poprawa jakości nauczania i dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego dla 392 uczniów, w tym 139 uczennic w 5 szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Poznańskiego prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy.

Dla uczniów kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa zorganizowano kurs baristyczny, barmański oraz kelnerski. Technicy informatycy biorą udział w kursie przygotowania i testowania kabli światłowodowych, w kursie uprawnień elektrycznych do 1 kV oraz szkoleniu                     z obsługi urządzeń sieciowych firmy CISCO. Nasi architekci krajobrazu dokształcają się na kursie obsługi pilarek spalinowych, nawadniania, rekultywacji terenów zdegradowanych, projektowania terenów zieleni oraz arborystyki, czyli pielęgnacji drzew na wysokości. Dodatkowo grupa 30 uczniów ze wszystkich kierunków nauczanych w naszym technikum rozwija swoje umiejętności interpersonalne.

Wszystkie kursy i szkolenia są organizowane przez profesjonalne firmy szkoleniowe, a zdobyta wiedza i umiejętności poświadczane certyfikatami. Głęboko wierzymy w to, że nowe umiejętności i kwalifikacje zdobyte podczas szkoleń przyczynią się do zwiększenia szans naszych uczniów na rynku pracy.

 

koordynator ds. projektów unijnych w ZS w Rokietnicy
Monika Hofman

Piłka nożna chłopców

10.04.18. odbyły się w Tarnowie Podgórnym, mecze towarzyskie w piłkę nożną chłopców. Z naszej szkoły zmierzyła się drużyna seniorów i juniorów oraz reprezentacja LO  z Tarnowa Podgórnego. Wyniki meczów: S-J 3:0, S-T.P. 3:0, J-T.P. 3:1.

Gratulujemy!

M.Statucka

Szkolny konkurs języków obcych

W dniu 12 kwietnia br. odbył się w naszej szkole konkurs z języków obcych. Młodzież sprawdziła tym samym swoją wiedzę ze znajomości języka obcego potocznego, korzystając                    z platformy internetowej. Zadanie polegało na przetłumaczeniu wyrażeń z języka angielskiego na niemiecki i odwrotnie. Uczennica klasy 3 TH/TAK pokonała jedenastu uczestników zdobywając 18593 punktów! Na podium znalazły się również: uczennica klasy 4TH z 15120 punktami oraz uczennica klasy 3TH/TAK z 14659 punktami. Wszyscy, którzy stanęli na podium otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę!

Aleksandra Maciejewska i Monika Hofman

Wycieczka zagraniczna „Skandynawskie Inspiracje”

W dniach 17-19 kwietnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Skandynawii. Pierwszy dzień zaczęliśmy od zwiedzania powojennych bunkrów niemieckich                                             w Międzyrzeczu. Poznaliśmy wielu ciekawych historii związanych z tym umocnieniem oraz zwiedziliśmy jego najniższe poziomy. Następnym punktem naszej wycieczki był spacer aleją gwiazd w Międzyzdrojach, gdzie dowiedzieliśmy się o największych gwiazdach odwiedzających to miasto. Wieczorem weszliśmy na prom w Świnoujściu i przez noc dopłynęliśmy do portowego miasta Ystad. Przemierzając drogę do szwedzkiego Malmö podziwialiśmy skandynawskie krajobrazy oraz słuchaliśmy o tutejszych zwyczajach. Po krótkim zwiedzaniu Malmö naszym kolejnym przystankiem była Kopenhaga, do której dostaliśmy się poprzez most Öresund łączący Danię ze Szwecją. Po dotarciu do Kopenhagi od razu zauważyliśmy, że Polska i Dania to bardzo różniące się od siebie kraje. Nie można było nie zauważyć tak wielu rowerów na ulicach Kopenhagi i odpoczywających, nigdzie nie spieszących się szczęśliwych i zadowolonych Duńczyków. Po powrocie do Polski  czekała nas jeszcze jedna atrakcja a mianowicie zwiedzanie Szczecina, słynącego ze swojej bogatej historii. Cała wycieczka zakończyła się uśmiechem na ustach zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Zapraszamy na krótką relację z wycieczki w obiektywie Oliwii Marciniak.

https://www.youtube.com/watch?v=0FNqzXE0XXM
Do zobaczenia za rok na kolejnej pełnej wrażeń i atrakcji wycieczce szkolnej

Piotr Przybył II TI

Biegi Dominiki

21.04.18. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w X Jubileuszowym Grand Prix                             w biegach im. Dominiki- Bieg Wiosny  w Pawłowicach.

Wydarzenie rozpoczęło się  Biegiem Malucha. Następnie wystartował bieg 1km,  bieg główny 7 km  i nordic walking. Na każdego uczestnika czekał regeneracyjny posiłek.

Pozdrawiam

M.Statucka

Mecz towarzyski w piłkę nożną chłopców

25.04.18. reprezentacja naszej szkoły rozegrała w Poznaniu, mecz towarzyski w piłkę nożną chłopców.  Spotkanie zakończyło się wygraną 4:3 dla Zamoyskich. Pierwsze 3 bramki strzelili: D. Szymański, M. Ksobich, M. Siedlik. Najwięcej emocji dostarczyła ostatnia minuta meczu. Nasz bramkarz D. Burkiciak opuścił swoje pole i z „prędkością ponaddźwiękową”, wyprowadził piłkę przez całe boisko, by pod bramką przeciwnika podać do M. Wolańczyka, który „złotym strzałem” zdobył dla nas zwycięską bramkę.

Pozdrawiamy reprezentację Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu z Golęcina:-)

Gratulujemy!

M.Statucka

Kwiecień miesiąc Pamięci Narodowej

Tradycyjnie w kwietniu społeczność ZS im. J. i W. Zamoyskich szczególnie pochyla się nad narodową przeszłością rozumiejąc, że podtrzymywanie polskiej historii jest naszym obowiązkiem, tak wobec przeszłych pokoleń, jak i tych, które przyjdą po nas. 24.04.2018r. uczniowie klas trzecich technikum zwiedzali Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII i złożyli kwiaty w miejscu straceń, podejmując trud refleksji nad tragedią, jaką niesie wojna. 25.04. na uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klas drugich, odwołaliśmy się do dokonań twórców Konstytucji 3 Maja, by docenić również tych, którzy dla Ojczyzny pracowali, doprowadzając do wielkich narodowych osiągnięć.

Dorota Filipiak

W stajni „Zadora”

23.04.05. koło jeździeckie wybrało się do stajni „Zadora” do Zajączkowa. Osoby początkujące doskonaliły podstawy jeździectwa na lonży, natomiast osoby które opanowały anglezowanie                   i równowagę, mogły spróbować swoich sił jeżdżąc samodzielnie. Więcej o stajni na: facebook.com/Stajnia-Zadora

M.Statucka

 

Pożegnanie maturzystów

27 kwietnia 2018 odbyło się oficjalne pożegnanie uczniów klas czwartych technikum.                               W uroczystości wzięła udział dyrekcja, grono pedagogiczne, przedstawicielka rady rodziców, rodzice oraz oczywiście uczniowie kończący czteroletnią naukę w naszej szkole. Cała uroczystość została przygotowana przez uczniów obecnych klas III pod okiem ich wychowawców.
Absolwenci odebrali z rąk dyrektora zasłużone świadectwa, dyplomy i nagrody książkowe,                     a z rąk przedstawicielki rady rodziców pamiątkowe długopisy. Wychowawcy obdarowali swoich podopiecznych symbolicznymi słonikami mającymi przynieść szczęście na egzaminie maturalnym i w dorosłym życiu oraz pamiątkowymi kubeczkami z logo szkoły, które mają przypominać im o 4 wspólnie spędzonych latach u Zamoyskich.

Nie pozostaje nam nic innego niż  życzyć maturzystom powodzenia na egzaminach maturalnych!

Monika Hofman

Architekci wśród tulipanów

Grupa uczniów z klasy II i III technikum architektury krajobrazu uczestniczyła 10 maja br. w przygotowaniu wystawy ,,Tulipan 2018” w Auli UAM.  Na wystawie pokazywany jest przegląd odmian tulipanów, szczególnie nowych odmian znajdujących się w uprawie u wielkopolskich producentów oraz holenderskich.

Była to również rzadka okazja przyjrzenia się kolejnym etapom tworzenia dywanu z kwiatów tulipanów na trawniku w parku Mickiewicza. Kwiaty ułożono w kształt powstańczej białoczerwonej rozetki. Dywan kwiatowy to stosunkowo nowa atrakcja dla mieszkańców Poznania – w tym roku powstawał po raz szósty.

Organizatorem obu imprez mających w tym roku  szczególny wymiar związany z 100 rocznicą Powstania Wielkopolskiego jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Przy okazji wyjazdu znalazł się również czas na zapoznanie się z Parkiem Mickiewicza i parkiem za Zamkiem Cesarskim jako założeniami terenów zieleni z zeszłego stulecia.

Maria Matuszczak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ