U Zamoyskich

0
774

 

Frida Kahlo, Diego Rivera i „Morderstwo w Orient Expresie”

8 grudnia 2017r. została zorganizowana wycieczka do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wzięła w niej udział klasa IV TAK/TI, pod okiem pani Agnieszki Olejniczak-Gros. Zapoznaliśmy się z twórczością dwójki meksykańskich artystów – Fridy Kahlo i Diego Rivery. Dowiedzieliśmy się także o ich pochodzeniu, fascynacji ideą komunizmu i życiu bohemy artystycznej na początku XX wieku. Przede wszystkim jednak – ćwiczyliśmy trudną sztukę interpretacji tekstów kultury. Następnie udaliśmy się całą grupą do Multikina, do Starego Browaru, w celu obejrzenia filmu „Morderstwo w Orient Expressie” – na podstawie kryminału Agathy Christie o tej samej nazwie. Wyjazd niewątpliwie był ogromną dawką kultury, która zostanie w sercach uczestników na długo.

Adam Oboda Uczeń kl. IV TAK

 

Świąteczna Gra terenowa u Zamoyskich „Merry Weihnachten – Fröhliche Christmas!  

W dniu 14.12.2017 odbyła się w naszej szkole świąteczna gra terenowa.
Gra odbywała się etapowo i skierowana była do wszystkich uczniów Zespołu Szkół.
Na początku młodzież rozwiązywała zagadki, których odpowiedzi prowadziły do miejsc, gdzie znajdowały się kody QR. Po ich zeskanowaniu ukazywało się następnie pytanie w języku angielskim lub niemieckim o tematyce świątecznej. Dzięki temu uczniowie mogli dowiedzieć się nie tylko o historii obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w krajach anglo – i niemieckojęzycznych, ale również poznać ciekawostki związane ze sławnymi osobami oraz z zimą. Gra ta przyniosła wiele wrażeń i zabawy, a także pokazała, że nasza młodzież chętnie ze sobą współpracuje!

Aleksandra Maciejewska i Monika Hofman

Konkurs czytelniczy z języka niemieckiego
15 grudnia odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy z języka niemieckiego dla uczniów zainteresowanym poszerzaniem swojej wiedzy i umiejętności w zakresie języka niemieckiego. Konkurs polegał na przeczytaniu lektury w języku obcym i rozwiązaniu testu sprawdzającego zrozumienie jej treści. Każda klasa czytała lekturę na odpowiednim do umiejętności poziomie. Dobór lektur umożliwił rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumienie i zainteresowania wiedzą o kulturze, geografii, literaturze i życiu codziennym w krajach niemieckiego obszaru językowego, ponieważ akcja historii kryminalnych toczyła się w  na terenie Niemiec i Austrii. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące głównych bohaterów i najważniejszych wydarzeń powieści, a także opisywali fotografie z książki. Układali wydarzenia kolejności chronologicznej i opisywali głównych bohaterów. Oczywiście wszystkie te zadania wykonywali w języku niemieckim. Zwycięzców w kategorii klas pierwszych i drugich oraz trzecich i czwartych poznamy już w najbliższy piątek, podczas uroczystego wręczenia nagród i dyplomów.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Liczę na waszą aktywność także w przyszłym roku.

Monika Hofman

 

Dekoracje świąteczne

Uczestnicy Klubu Młodych Florystów przygotowali wystawę towarzyszącą kiermaszowi. Pokazano na niej różne formy dekoracji związanych z Adwentem i Bożym Narodzeniem. Uczniowie prowadzili pokaz wykonywania kompozycji, a zainteresowani mogli spróbować samodzielnie wykonać dekorację na stół świąteczny.

Zapraszamy na kolejną wystawę poświęconą wiosennym kompozycjom w trakcie ,,Majówki u Zamoyskich”.

Maria Matuszczak

 

Mikołajkowy turniej halowej piłki nożnej chłopców 

18.12.17 zakończył się w naszej szkole Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. I miejsce zajęła kl. IV Ti/Tak, II miejsce kl. I Ti, III miejsce kl. II Th.

Serdeczne podziękowania dla sędziego Tobiasza oraz Rady Rodziców, za ufundowanie słodkich nagród:-) Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, był pełen niespodzianek i ambitnej gry. Dlatego już teraz zapraszam na rundę wiosenną na boisku szkolnym.

Statucka

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ