U Zamoyskich …

0
1492

Zbiórka karmy dla schroniska

Zima zbliża się dużymi krokami. Młodzież Zespołu Szkół im. J. W. Zamoyskich nie zapomina w takich chwilach o potrzebujących pomocy zwierzętach. W celu lepszego przygotowania ich na nadchodzące chłody Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska w Przyborówku.  Łącznie zebrano ponad 60 kg suchej karmy i 20 kg karmy w puszkach. Wszystkim uczniom dobrego serca psiaki podziękowały radosnym szczekaniem i merdaniem ogonka.

Opiekun SU

Alicja Dąbrowska

Wyjazd do serwerowni Data Center 2

13 września uczniowie klasy 3 technikum informatycznego odwiedzili największe i najnowocześniejsze Centrum Danych w Europie Środkowej i Wschodniej. Obiekt obejmuje 12000 metrów kwadratowych powierzchni i posiada najwyższy czwarty standard bezpieczeństwa wg ANSI/TIA-942. Beyond.pl Data Center 2 to jedyne centrum danych w Europie Środkowej i Wschodniej z dwoma niezależnymi systemami zasilania: generatory prądu z masami wirującymi (Diesel Rotary UPS) oraz zasilaniem opartym o tradycyjne systemy UPS z bateriami i tradycyjnymi generatorami prądu. Dwoma niezależnymi systemami chłodzenia: chłodzenie tradycyjne (wet chillers) oraz chłodzenie adiabatyczne.

Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem.

P.Janowski

Przedpremierowy pokaz filmu „najlepszy”

15 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedpremierowym pokazie filmu „Najlepszy”.

Głównym bohaterem filmu jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata.

To też film o człowieku uzależnionym od narkotyków, który zatraca się wraz ze swoimi przyjaciółmi w libacjach alkoholowo-narkotykowych, uczestnicząc przy tym w różnego rodzaju zachowaniach aspołecznych.

„Najlepszy” to również film o realizacji marzeń, o trudach podnoszenia się z uzależnienia, konsekwentnym dążeniu do celu

i wytrwałości, którą warto trenować już od najmłodszych lat, o czym mówił nam podczas po filmowej prelekcji główny bohater Jerzy Górski.

 

Konferencja „Wirtualna rzeczywistość – wyzwanie dla szkolnych specjalistów”.

27 listopada odbyła się u nas konferencja „WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ – WYZWANIE DLA SZKOLNYCH SPECJALISTÓW”. Zaproszeni specjaliści mogli posłuchać o projekcie policji „Dwie strony sieci” realizowanym w mieście Poznań przy pomocy Multikina i Fundacji Banku Zachodniego WBK. Prelekcje poprowadził kom. Michał Królikowski.

Dwie Strony Sieci w niekonwencjonalny sposób porusza problematykę prywatności danych, bezpieczeństwa w sieci oraz odpowiedzialnego i świadomego wykorzystywania potencjału, jaki ma w sobie Internet. Nie zapomnieliśmy również o przełożeniu tych działań na praktyczny wymiar profilaktyki o czym opowiedziała sierż. Marta Mróz z Komedy Miejskiej Policji w Poznaniu. Następnie pani Teresa Bilkiewicz-Siemińska, przedstawiciel poznańskiego ODN-u opowiedziała o projekcie kurs b-learningowego „Bezpieczeństwo w Internecie – przykład wykorzystania platformy edukacyjnej do promowania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu”. Zgromadzeni uczestnicy mogli posłuchać o zasadach pracy  na platformie e-learningowej, pułapkach i czynnikach sprzyjających komunikacji interpersonalnej ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji pośredniej wykorzystującej  media cyfrowe, o zagrożeniach w Internecie, bezpiecznym korzystaniu z Internetu oraz o możliwości pobrania gotowych, ciekawych scenariuszy zajęć do pracy z uczniami.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się prelekcja terapeuty, psychologa Igora Rotberga „Tubylcy i imigranci cyfrowi – w świecie Internetu”, który wprowadził nas w tajniki pracy gabinetowej, opowiedział o tym czym charakteryzują się uzależnienia behawioralne, czy korzystanie z wirtualnej przestrzeni może przerodzić się w uzależnienie i jak mogą pracować szkolni specjaliści z młodymi ludźmi –  tubylcami internetowymi aby znajdywali pasje, cele dające siłę w rozwoju własnym.

„Przykład dobrej praktyki” przedstawił Mateusz Mikołajczak, uczeń ZS Rokietnica, który wspaniale zaprezentował nam swoje osiągnięcia w dziedzinie IT.

Ostatnie wystąpienie miały przedstawicielki Akademii Nask i Dyżurnetu, które zapoznały uczestników z charakterystyką działalności Akademii Nask, będącej działem Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, który prowadzi działalność szkoleniową, edukacyjną i popularyzatorską instytutu. Jej powstanie było odpowiedzią na wyzwania jakie niesie ze sobą rozwój nowych technologii cyfrowych. Prelegentki przedstawiły badania dotyczące jakości korzystania z Internetu przez młodych ludzi oraz wybrane zjawiska zagrożeń internetowych i możliwości przeciwdziałania nim. Celem działań społecznych prowadzonych przez Akademię jest: informowanie, edukowanie, działanie na rzecz budowania postaw sprzyjających tworzeniu i funkcjonowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego Internetu.

Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować uczestników do korzystania i współpracy z różnymi instytucjami, zajmującymi się problematyką poruszaną na konferencji a materiały te praktyczne i teoretyczne wzmocnią pracę każdego specjalisty.

Anita Durowicz

pedagog

Halowa Piłka Nożna Dziewcząt.

27.11.17. Reprezentacja Naszej Szkoły rozegrała w Murowanej Goślinie, mecz towarzyski w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt.

,,Na całym świecie piłka nożna wśród pań jest bardzo popularna. Są kraje, w których uważa się, że jest to bardziej żeński sport, ze względu na swoją finezję i precyzję. Choć mało kto o tym wie, kobiety mają swoje własne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i Ligę Mistrzyń. Piłka w wydaniu pań jest znacznie mniej skomercjalizowana i z pewnością mniej dochodowa. Nie oznacza to, że piłkarki są mniej zaangażowane w grę. Są za to bardziej uczciwe i nie symulują kontuzji”. Więcej na: www.kobiecapilka.pl

M.Statucka 

Wycieczka do Miśni

Z dniem pierwszym grudnia rozpoczyna się utęskliwe odliczanie pozostającego czasu do świąt Bożego Narodzenia. Adventszeit ma szczególny wymiar u naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. Młodzież Zespołu Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich chcąc poczuć magiczny urok adwentu, poprzez chociażby udział w jarmarku bożonarodzeniowym, udała się w piątek do Miśni – małego miasteczka tuż pod Dreznem.  Pierwszym punktem naszej wycieczki był pałac w Moritzburgu , potocznie nazywanym Pałacem Kopciuszka. Zabytek, wyjątkowy w swej klasie, powstał jako domek myśliwski Augusta II, jednak po kilku przebudowach nabrał  barokowego wyglądu rezydencji królewskiej. Bogate wnętrza oraz cudowny krajobraz pałacu na wodzie sprawiły, że stał się on miejscem nakręcenia czesko – niemieckiego filmu pt. „Kopciuszek”. Kolejnym punktem wycieczki była wspomniana Miśnia położona nad jedną z największych rzek europejskich – Łabą. Miasto zachwyciło nas przepięknymi zabytkami, jak Katedra św. Jana czy Zamek Albrechta. W naszej pamięci jednak mocno utkwiła wizyta w manufakturze miśnieńskiej porcelany. Powstała w 1707 roku manufaktura na potrzeby Augusta II, który nakazał wynaleźć i produkować „białe złoto”, jest najstarszą fabryką porcelany w Europie. Do dziś porcelana jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie produktów Saksonii, która bez przerwy produkowana jest ręcznie przez licznych artystów. Mogliśmy w całości przyjrzeć się procesowi wytworzenia porcelany, od uzyskania formy, poprzez rzeźbienie, malowanie, aż po efekt finalny, czyli gotowe naczynia czy porcelanowe rzeźby. Cena tych dzieł sztuki również przyprawiała o zawrót głowy. Na koniec naszej wizyty w Miśni udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie odbywał się jarmark świąteczny.  Byliśmy świadkiem uroczystego otwarcia pierwszego okienka w ogromnym kalendarzu adwentowym powstałym w oknach jednej z miśnieńskich kamienic. Smak nadchodzących świąt mogliśmy poczuć poprzez smakołyki sprzedawane na jarmarku, ozdoby o tematyce bożonarodzeniowej oraz posłuchanie muzyki świątecznej w niemieckim wydaniu. Przez cały wyjazd prócz dobrych humorów, towarzyszyła nam słoneczna pogoda. Wyjazd należy  zaliczyć do wyjątkowo udanych z wypatrywaniem na kolejne równie ciekawe wycieczki.

Katarzyna Radziłowska

Alicja Dąbrowska

Przemysław Popko 

 

Lodowisko „Misiałek”

06.12.17. uczniowie naszej szkoły wybrali się na lodowisko do Tarnowa Podgórnego. Po teście na „równowagę”, rozpoczęły się przeróżne figury gimnastyczno-artystyczne;-)

Nie masz pomysłu na jesień- wpadaj: lodowiskomisialek.pl

M.Statucka

Jarmark w Dreźnie

Dnia 09.12.2017 roku razem z grupą kolegów i koleżanek z kółka języka niemieckiego wybraliśmy się na Weihnachtsmarkt do Drezna. Byliśmy pod opieką Pani profesor Moniki Hofman. Całą grupa dołączyliśmy do wycieczki z biura podróży Oskar i ok. 6.00 rano wyjechaliśmy z Dworca PKS na Górczynie. Gdy zajechaliśmy na miejsce razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy to piękne miasto. Mieliśmy okazję widzieć Stare oraz Nowe miasto. Zwiedziliśmy między innymi Tarasy Brühla, Zespół Pałacowy Zwinger, Kościół Marii Panny (Frauenkirche), Katedrę Świętej Trójcy (Hofkirche), Operę Sempera oraz Nową Synagogę. Mamy naprawdę co wspominać. Poznaliśmy także historie Drezna.W wolnym czasie mieliśmy możliwość skorzystania z najważniejszych atrakcji Drezna w czasie Bożonarodzeniowym, czyli świątecznych jarmarków. Można było na nich zakupić pierniki, słodycze, tradycyjne grzane wino, gorącą czekoladę i mnóstwo upominków. Jarmarki wyglądały pięknie, były przyozdobione lampkami, a w tle mogliśmy usłyszeć kolędy. Sądzę, że każda osoba, która brała udział w tej wycieczce, będzie ją dobrze wspominać i chętnie wróci tam ponownie, bo naprawdę warto.

Ola Stolarek III TH/TAK

opiekun wycieczki Monika Hofman

ZOSTAW ODPOWIEDŹ