Światłowód to nie wszystko, czyli krótka historia Internetu stacjonarnego w Rokietnicy

0
2377

Jak to było 10 lat temu?

Ktoś sobie przypomina? Nie? Nic dziwnego, bo wspomnienia z tamtego okresu nie należą do najprzyjemniejszych. Jeden ogólnopolski operator, wątpliwej jakości miedziane kable, przeciążone koncentratory i centrale zbyt oddalone od naszych mieszkań. Nic wtedy się tak nie rozwijało jak dział reklamacji jedynego operatora. Wtedy na rynku pojawiła się alternatywa – stacjonarny internet przekazywany drogą radiową. Z początku był bardzo uzależniony od warunków atmosferycznych i przeszkód na tzw. widoczności. Instalacjami parało się kilka mniejszych lokalnych firm. Internet radiowy docierał również tam gdzie nie było kabla telefonicznego, więc dla niektórych było to jedyne rozwiązanie. Z biegiem czasu przesyłany Internet zaczął “ważyć” coraz więcej. Pojawiły się skomplikowane strony www, usługi głosowe i wideo, które wymusiły na operatorach pewien standard jakości. Radiówka źle zbudowana nie trzymała poziomu. Internet “haczył się”, był wrażliwy na deszcz, zakłócenia, nie dało się na nim pracować. Radiówka przeżywała wtedy trudny okres. W końcu jedna z lokalnych firm postawiła sobie pytanie, czy Internet radiowy ma sens.

 

Jak było 4 lata temu?

Od 10 lat na terenie gminy Rokietnica prowadzili badania nad jakością i aktywnością sieci bezprzewodowych. Badania polegały na analizie częstotliwości i pojawiających się na nich zakłóceniach. Analiza zgromadzonych danych pozwoliła wypracować taki model zasilania radiowego, który podołał wyższym prędkościom bez strat jakości połączenia. Model ten został zastosowany na szeroką skalę w latach 2012-2014, kiedy to Systemia.pl pozyskała środki unijne z konkursu 8.4 na rozbudowę infrastruktury radiowej między innymi w gminie Rokietnica, niestety z wyłączeniem samej miejscowości Rokietnica. W ramach projektu zostało wtedy przyłączone ponad 700 gospodarstw domowych, firm i jednostek użyteczności publicznej (mapka obok pokazuje wybudowane nadajniki). W międzyczasie większe firmy postanowiły również skorzystać z Internetu radiowego, wtedy powstał WIMAX. Nigdy jednak nie stał się tak popularnu jak “radiówki” od lokalnych operatorów. Przede wszystkim dlatego, że jego prędkości były bardzo ograniczone.

 

Internet musi być szybki i tani, czyli plan na światłowody w Rokietnicy!

Do konkursu o dofinansowanie budowy światłowodu w gminie Rokietnica mógł przystąpić tylko duży operator. Tak też się stało. Niestety duży operator to kapitał zagraniczny, co może oznaczać, że działalność nastawiona jest przede wszystkim na uzyskanie dużego zysku, czyli dużą ilość abonamentów, co niekoniecznie musi iść w parze z jakością i nowoczesną usługą. Kapitał zagraniczny to również, jak się często zdarza, niepłacenie podatków w Polsce. Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno informację o rozliczeniach ponad 2 tys. największych firm. W 2016 r. podatku CIT do budżetu, nie zapłacili niektórzy operatorzy telekomunikacyjni. Zgodnie z informacją MF, Orange miał w 2016 r. 689 mln 269 tys. 863 zł straty przy przychodach na kwotę 13 mld 22 mln 747 tys. 892 zł. Strata Polkomtela, operatora sieci Plus, wyniosła 807 mln 700 tys. 674 zł (przychody 8 mld 425 mln 769 tys. 299 zł), a T-Mobile miał 3 mld 194 mln 544 tys. 626 zł (przychody 7 mld 473 mln 187 tys. 255 zł). Inea miała stratę 16 mln 796 tys. 322 zł (przychody 264 mln 722 tys. 678 zł).

(Źródło: https://www.telix.pl/rynek/prawo/2018/05/912128/) Na dodatek obecna oferta udostępniania wybudowanych światłowodów innym operatorom, pozostawia wiele do życzenia i w praktyce sprowadza się do blokowania innych operatorów, czy to wysokością opłat, czy innymi warunkami umowy, przez co rozwój konkurencji staje pod dużym znakiem zapytania. Z czym to się wiąże dla mieszkańca gminy Rokietnica? Internet ze światłowodu nie będzie tani. Praktyka pokazuje, że duży operator tam gdzie nie musi konkurować trzyma wysokie ceny. Na dodatek światłowód wcale nie daje gwarancji wysokiej jakości usług. Dlatego oprócz nowoczesnej technologii konkurencja jest niezbędna.

 

Światłowód to nie wszystko.

Lokalny operator się nie poddaje. Od dwóch lat mieszkańcy osiedla Kalinowego w Rokietnicy mogą korzystać z Internetu światłowodowego. Sieć stworzona przez Systemia.pl jako pierwsza w Rokietnicy oferuje dostęp do Internetu Symetrycznego oraz Telewizji w 4K, a powstała na liczne wnioski mieszkańców, którzy niezadowoleni z ówczesnego operatora, szukali sensownej alternatywy. Budowa była realizowana z własnych środków firmy, kapitału 100% polskiego, gdyż Rokietnica wyłączona była wtedy z listy miejscowości, które podlegały dotacjom unijnym. Na dodatek ówczesny operator, który bazował na okablowaniu koncentrycznym, odmówił udostępnienia kanalizy, tłumacząc się, jej stuprocentowym wykorzystaniem. Obecnie ze światłowodu w Rokietnicy można korzystać jeszcze na osiedlach przy Trakcie Napoleońskim, na ulicach: Szamotulskiej, Jaśminowej, Szkolnej, Francuskiej oraz w większości nowo budowanych inwestycji wielomieszkaniowych. Bardzo szybki i stabilny Internet radiowy obejmuje zarówno Rokietnicę jak i Bytkowo, Cerekwicę, Kiekrz, Kobylniki, Krzyszkowo, Mrowino, Przybrodę, Rogierówko, Rostworowo, Napachanie, Starzyny, Żydowo.

Światłowody już wybudowane przez lokalną firmę Systemia.pl w Rokietnicy, oraz podłączone do nich osiedla wielorodzinne.

 

O czym pamiętać?

Ważne, żeby każdy mieszkaniec gminy zdawał sobie sprawę, że ma wybór. Wspierając lokalną inicjatywę inwestuje w nowoczesność i własną przyszłość, gdyż ma pewność, że pieniądze z podatków służą budowie szkół, przedszkoli, utrzymują lokalną infrastrukturę, służbę zdrowia, czy też obiekty użyteczności publicznej z których wszyscy korzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ