Spotkanie Stowarzyszenia Akademia Wieku Dostojnego im. Marii Konopnickiej

0
798

11 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie Zarządu oraz Członków Stowarzyszenia Akademii Wieku Dostojnego w Rokietnicy.

Spotkanie otworzył Pan Prezes – Andrzej Deckert, który przywitał wszystkich zebranych oraz złożył uczestnikom życzenia świąteczne.

W tym dniu na stołach królowały przepyszne, świąteczne wypieki oraz efektowne wielkanocne dekoracje wykonane przez panie i panów ze Stowarzyszenia.

Pan Andrzej przy okazji spotkania przedstawił najważniejsze założenia i plany Stowarzyszenia na najbliższe tygodnie i miesiące.

Komunikaty AWD

Ostatnie pożegnanie.

Ze smutkiem i żalem przekazujemy informację. Do Krainy Wieczności Pan Bóg powołał w dniu 30 marca naszego wieloletniego słuchacza Zdzisława Teisnera zamieszkałego w Krzyszkowie. Ostatni raz widzieliśmy się na spotkaniu kolędowym 28 stycznia. Wtedy to Zdzisław zaśpiewał nam kolędę, którą nauczyła Go matka Wiktoria „Boże narodzenie, wszystko się weseli”, oraz fragment okupacyjnej przeróbki kolędy „Wśród nocnej ciszy” nawiązującej do nocnego terroru Gestapo.  Zdzisław pożegnał się z tym światem nagle, w wieku niespełna 87 lat.

Pogrzeb odbył się 5. kwietnia na junikowskim cmentarzu. Zdzisławie. Pamiętamy. Będzie nam brakowało Twego optymizmu i  poczucia humoru.

Naszej koleżance Leokadii wyrazy serdecznego współczucia z powodu śmierci męża składają koleżanki i koledzy z Akademii Wieku Dostojnego.

W imieniu zarządu Stowarzyszenia AWD

Andrzej Deckert

Wielkanocne spotkanie sekcji „zdrowy kręgosłup”

Spotkanie odbyło się w czwartek, 11 kwietnia w sali Ochotniczej Straży Pożarnej.

To już kolejne, integracyjne nasze spotkanie przy kawie i własnych wypiekach. Było, a jakże symboliczne wielkanocne jajko. Stoły były udekorowane świątecznymi, wielkanocnymi stroikami. To rękodzieła artystyczne naszej koleżanki Wandy. Wszyscy się znamy, mówimy sobie po imieniu, a jest nas sporo, bo grupa liczy ponad 40 osób. Swą obecnością zaszczyciła nas pani Teresa Wieczorek, dyrektor GOK u i Biblioteki Gminnej. W miłej atmosferze szybko minęły nam czas przy towarzyskich pogawędkach. Do zobaczenia na następnym spotkaniu. Spróbuj i Ty dołączyć do ćwiczących w poniedziałki i czwartki, godz. 19.00.  zajęcia koedukacyjne. Pierwsze zajęcia gratis, następne tylko 7 zł/godz. Do ćwiczeń proszę zabrać matę. Jest możliwość przechowania na miejscu.

Uwaga. Zapraszamy do udziału w naszym stowarzyszeniu AWD. Deklaracje można pobierać i wypełniać w Bibliotece Gminnej. Nie pobieramy wpisowego, a miesięczna opłata członkowska wynosi „aż” 5 zł/mies.

Akademia Wieku Dostojnego im Marii Konopnickiej w Rokietnicy zaprasza na

spotkanie z dr.  Maciejem Nowakiem w środę 22 maja, godz. 18.30 w GOK u.

 Doktor Maciej Nowak jest właścicielem znanej Przychodni „Dynasplint” w Poznaniu. Tematem będzie dysfunkcja narządów ruchu, profilaktyka i terapia. Jak zwykle spotkanie ma charakter otwarty, zapraszamy wszystkich, szczególnie osoby nieco wcześniej urodzone. Swój udział potwierdziła Aleksandra Podsiadło, Mistrzyni Polski Seniorów z 2018 roku na dystansach 60 i 200m. Pani Aleksandra jest laureatką Plebiscytu na Sportowca Roku w Gminie Rokietnica. Będzie okazja spytać panią Olę jak to się robi w wieku uznanym już za dostojny.

Serdecznie zapraszamy.

Z cyklu „Na zdrowie”

Dysfunkcja narządów ruchu. Profilaktyka i terapia.

          Ku przypomnieniu wiadomości z dawnych, szkolnych lat. Szkielet jest swoistym typem rusztowania. Na nim rozmieszczone są mięśnie, wnętrze zaś jest wypełnione narządami, a wszystko jest obciągnięte skórą. Kości są tkanką twardą, jej budulcem jest w dużej mierze wapń.  Ich struktura jest niezwykle odporna na obciążenia, zginania i złamania. Całość jest połączona różnorodnymi stawami przy pomocy więzadeł i ścięgien. Do kości i stawów przyczepione są mięśnie, dzięki którym można wykonywać ruchy. Dotyczy to tylko stawów ruchomych.

Niestety nasz aparat ruchu nie jest niezniszczalny, jego części podlegają zużyciu w miarę starzenia się organizmu. Ten proces nie u wszystkich przebiega tak samo.

Opóźnienie go w dużej mierze może zależeć od nas samych.

          Na patologiczne zmiany najbardziej jest narażony kręgosłup, który w wyniku ewolucji przyjął postawę pionową. W tej pozycji musi utrzymać całe ciało, a to wymaga wysiłku sprawnych mięśni. Pierwsze niepokojące objawy mogą wystąpić już u 30 latków. Powodem jest stopniowe zużycie chrzęstnych wstawek międzykręgowych tzw. dysków. Następstwem może być zmniejszanie się długości ciała i występowanie bólów, szczególnie w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Starzeją się też niestety i inne stawy. Szczególnie stawy biodrowy, kolanowy i skokowy, które dźwigają obciążenia całego ciała. Im większa masa ciała, tym bardziej realne są patologiczne zmiany w obrębie w/w stawów. Zużywa się chrząstka wewnątrz stawowa, łąkotki,  ścięgna i torebka stawowa. W ostateczności konieczny jest zabieg wstawiania endoprotez.

          Osobnym zagadnieniem jest osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości. Powodem jest deficyt wapnia, najważniejszego składnika budulcowego kości. Przyczyną jest nieodpowiednia gospodarka wapnia w organizmie.

          Czy można opóźnić, zatrzymać niekorzystne zmiany w układzie kostnym?. Można. Zdrowy styl życia i odpowiedni ruch to antidotum na wymienione uciążliwości.   

           Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się w tej kwestii przyjdź do GOK u w dniu 22. maja na godz. 18.30 na spotkanie z uznanym specjalistą doktorem Maciejem Nowakiem, właścicielem Przychodni „Dynasplint” w Poznaniu. To nic nie kosztuje, a wstęp jest wolny. Zapraszam.

W imieniu Akademii Wieku Dostojnego

Andrzej Deckert

ZOSTAW ODPOWIEDŹ