Setne urodziny Pani Marii Pągowskiej w 100-leciu Niepodległości

0
2349

Setne urodziny Pani Marii Pągowskiej w 100-leciu Niepodległości – gratulacje i życzenia dla Mieszkanki Sołectwa Mrowino – Cerekwica

Wyjątkowa wizyta u zacnej Jubilatki miała miejsce w dniu 3 lipca. Dokładnie w dzień po kalendarzowych, setnych urodzinach. Pani Maria przywitała oficjalną delegację władz Gminy Rokietnica ze znaną sobie błyskotliwością i nietuzinkowym humorem. Przyjmując życzenia, kwiaty i upominek od wójta Bartosza Derecha, radnego Ryszarda Lubki, sołtys Róży Lubki i przedstawicielek Urzędu Stanu Cywilnego w Rokietnicy z gracją poprosiła o zamianę powagi na normalność. Po raz kolejny,  prowadzoną ze swadą rozmową, dała lekcję charyzmy, przywiązania do tradycji, szacunku dla wartości, w tym tak ważnych wątków niepodległościowych i życzliwości dla drugiego człowieka.

Ważne w życiu Pani Marii Pągowskiej więzi rodzinne, zawsze splecione z trwaniem na straży i obroną Ojczyzny, widoczne są od progu domostwa. Pamiątki, dokumenty, często przechowane i dostarczone przez znajomych oraz zwyczajnie – ludzi niegdyś związanych z ziemiańskim rodem o wielowiekowej historii, są niezbywalnym elementem nowego domu pobudowanego na terenie Zmysłowa po przeprowadzce z Poznania. Wraz z opowiadaną historią stanowią najbardziej wiarygodny dowód niezwykłego życia Pani Marii. Pracowitego, pełnego wyzwań, z nieustannie istotnym  poziomem stawianych sobie i innym wymagań. Okraszonego aktywnością towarzyską, zawsze znajdowanym czasem na spotkanie i dykteryjkę z gronem znajomych i przyjaciół i tak ważnym szczęściem – do spotykanych na swej drodze ludzi.

Pani Maria, zapytana o to, co sprawia jej największą przyjemność odpowiada bez chwili wahania – czas spędzony na tarasie wychodzącym w znajdujący się na tyłach domu ogród. Pięknie utrzymana zieleń nie pozostawia żadnych wątpliwości, że są to naprawdę szczęśliwe chwile zacnej Jubilatki, która każdych swoich gości odprowadza i żegna przyjaznym gestem uniesionej w pozdrowieniu dłoni.

Danuta Potrawiak

Maria Pągowska urodziła się 2 lipca 1918 r. Świadectwo dojrzałości i staranne klasyczne wykształcenie odebrała w Gimnazjum Sacre Coeur w Polskiej Wsi koło Pobiedzisk. Tytuł magistra nauk ekonomiczno-handlowych uzyskała w 1951 r kończąc przerwane wojną studia. W 1943 roku wstąpiła do Armii Krajowej, do sekcji sanitariuszek. W czasie „Rzeczypospolitej Pińczowskiej” (lipiec/sierpień 1944 r.) była współorganizatorem szpitala polowego w Kazimierzy Wielkiej oraz jego likwidatorką po jej upadku.

Do roku 1995 pracowała jako główna księgowa w czołowych poznańskich przedsiębiorstwach, posiadając od 1964 r. uprawnienia biegłego nadane przez Ministerstwo Finansów. Była też Kwestorem Politechniki Poznańskiej. Od 1957 r. jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Księgowych.

Pani Maria Pągowska posiada liczne oznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu odrodzenia Polski, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Odznakę Weterana Walki o Niepodległość. 5 lutego 2004 r. otrzymała nominację na porucznika. W chwili obecnej czeka na nominację kapitańską.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ