15 stycznia 2017 roku mieszkańcy gminy po raz kolejny pokazali, że pomimo zimowej aury mają gorące i szczodre serca. O godzinie 10.00 w Gminie Rokietnica ruszył 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hojnie zebrane środki zostaną przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia seniorom godnej opieki medycznej.
W tym roku również po raz kolejny Anna Jarczyńska, Szefowa Sztabu rokietnickiego WOŚP skompletowała potężny zespół, który składał się zarówno z osób dorosłych jak też dzieci i młodzieży.
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anią.
RW: Jak to się stało, że zostałaś rokietnickim Szefem Sztabu? Czy każdy może ubiegać się o takie stanowisko?
A.J: Szefem Sztabu może zostać każdy, kto zbierze grupę ludzi, która razem z Tobą poświęci czas na działania w ramach Sztabu. Rokietnicki Sztab działa już 13 lat. Pierwszym Szefem Sztabu był Piotr Batura, kolejne trzy lata Elżbieta Skrzypczak, nastepne siedem Ilona Głyda, która poprosiła o zastępstwo w tej funkcji, a moja kandydatura została zaakceptowana przez grono pedagogiczne.
RW. Opowiedz o swojej pierwszej próbie organizacji WOŚP-u? Kiedy zacząłeś działać charytatywnie? Co cię do tego przekonało?
A.J:. Rozpoczynając pracę w szkole Podstawowej w Rokietnicy zostałam „porwana w wir pracy”przez koleżanki i kolegów, którzy działali na rzecz Orkiestry. Praca nauczyciela to w dużej części praca nieodpłatna. Chociaż nie wynika to wprost z jego obowiązków, myślę, że dobry pedagog powinien działać na rzecz społeczności, w której uczy, pracuje. Prawdopodobnie nie dotyczy to tylko nauczycieli, ale ja mówię za siebie.
Zeszłoroczny finał, pierwszy, który koordynowałam, przyniósł poważną zmianę: po raz pierwszy Finał odbył się w hali ROS oraz pomieszczeniach GOK, co było możliwe dzięki uprzejmości Jerzego Maciejewskiego i Teresy Wieczorek.
Temu ogromnemu wyzwaniu udało nam się sprostać, korzystając z długoletniego doświadczenia i wsparcia wielu nauczycieli, w szczególności Ilony Głydy, Katarzyny Piechalak, Małgorzaty Przynogi, Renaty Chlebowskiej, Ewy Lisowskiej, Doroty Zalewskiej, Magdy Tomczak, Alicji Rosielewskiej , Pawła Dankowskiego i Emilii Świst z Przedszkola „Bajeczka”. We wspólnych przygotowaniach wzięli udział także pracownicy ZSP Mrowino Napachanie, Przedszkola „Bajeczka„ i Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. Podkreślam wagę wspólnego działania, bo bycie Szefem Sztabu, to funkcja o charaktrze administracyjnym, te wszystkie wspaniałe rzeczy, które działy się podczas Finału, to zasługa poszczególnych osób, które były za nie odpowiedzialne.
RW: Sądzę w takim razie, że masz już duże doświadczenie w organizacji, więc na pewno też możesz mi powiedzieć, czy organizacja Finału Orkiestry jest przedsięwzięciem trudnym, wymagającym poświęceń? Co należy do Twoich obowiązków?
A.J:
Jak wspomniałam, jest to funkcja głównie administracyjna. Szef Sztabu kieruje całością prac organizacyjnych Sztabu i reprezentuje go na zewnątrz, przede wszystkim wprowadza dane wolontariuszy konieczne do wykonania identyfikatorów (rokietnicki Sztab liczył 100 wolontariuszy, którzy kwestowali na terenie gminy), ustala opiekę podczas zbiórki w dniu finału i dokonuje rozliczenia zebranych pieniędzy.
Jednak organizacja imprezy finałowej to rezultat pracy nauczycieli i obsługi przygotowujących występy dzieci, prowadzących stoiska, liczących pieniądze i dbających o warunki sanitarne pomieszczeń. Impreza nie byłaby możliwa bez pomocy rodziców uczniów naszych szkół i przedszkoli oraz lokalnych przedsiębiorców. Od wielu lat imprezie patronuje Wójt Gminy Rokietnica i sponsoruje „Światełko do nieba”. Bez mieszkańców naszej gminy, ludzi o wielkim sercu, organizacja Finału Orkiestry byłaby niemożliwa.
RW: Od jakiego wieku można zgłaszać się do bycia wolontariuszem?
Jak wygląda takie zgłoszenie? Czy konieczna jest zgoda opiekuna prawnego, jeśli wolontariusz jest niepełnoletni?
A.J:
Wolontariuszem może zostać każdy. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę opiekuna prawnego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w przyszłym roku, informacje otrzymacie od nauczycieli waszej szkoły. Zachęcam do odwiedzenia strony www.wosp.org.pl.
RW: Ile Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w naszej gminie w tym roku?
Czy jesteś zadowolona z wyniku?
A.J:
Zebraliśmy 73.132,27. To o wiele więcej niż w zeszłym roku. Jestem bardzo zadowolona i jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję.
RW: Czego można życzyć Szefowej Sztabu?
A.J:
Jeszcze więcej energii i jeszcze więcej życzliwych ludzi, gotowych poświęcić swój czas i pieniądze na szczytny cel.
RW: Dziękuję Ci za rozmowę i oczywiście życzę jeszcze więcej energii, pomysłów na następne granie oraz życzliwości od ludzi.