Rokietnica – Nowy dworzec czy punkt przeładunkowy

0
1811

Delegacja naszych samorządowców pojechała 11-01-2017 do Warszawy gdzie w siedzibie PKP PLK S.A. odbyła się telekonferencja na temat przyszłości i rozwoju dworca pasażerskiego w Rokietnicy. W telekonferencji brali udział przedstawiciele PKP PLK z Warszawy, samorządowcy z Rokietnicy i w siedzibie poznańskiej PKP ( poprzez łącza telekomunikacyjne ) przedstawiciele regionalni PKP. Rozmowy trwały sporo ponad godzinę, Wójt Bartosz Derech przedstawił stanowisko samorządu oraz propozycję w postaci opracowania zagospodarowania całego terenu i otrzymał wsparcie w zakresie tego rozwiązania od przedstawicieli stowarzyszeń i przewodniczącego rady gminy obecnych na tym spotkaniu. Projekt spotkał się ze wstępną aprobatą drugiej strony, ale ewentualna decyzja została odroczona do następnego tygodnia, a w tym czasie strona PKP ma zapoznać się z propozycją i także poszukaniem najefektywniejszego rozwiązania w zakresie dworca pasażerskiego, jak i punktu przeładunkowego w miejscowości Rokietnica na trasie E-59 do Szczecina. W trakcie spotkania zapoznano się także ze stanowiskiem firm korzystających z punktu przeładunkowego, są to cztery podmiot jeden z nich posiada.własny skład kolejowy i jest także przewoźnikiem kolejowym.

Zrozumiałe jest zaniepokojenie samorządu, mieszkańców, jak i samych przedsiębiorców korzystających ze wspomnianego punktu przeładunkowego. Mieszkańcy coraz częściej skarżą się na hałas, kurz i nocne rozładunki w samym centrum miejscowości a drogi gminne, powiatowe, którymi odbywa się transport wcześniej rozładowanych towarów są rozjeżdżane przez samochody ciężarowe. Przewoźnicy z kolei chcą pozostawienia w tym miejscu punktu przeładunkowego co stoi w sprzeczności z potrzebami mieszkańców, ale to oni przynoszą naszej gminie środki na rozwój i nowe wyzwania.

Pogodzenie interesów różnych podmiotów nie będzie prostym zadaniem, jednak po konferencji prasowej wiemy, iż większość samorządowców i mieszkańców gminy zdecydowanie popiera budowę nowego dworca, a na decyzję ostateczną pozostało mało czasu, bo do końca marca 2017 roku. Gmina Rokietnica sama nie sfinansuje, tak drogiej inwestycji z własnego budżetu a w przypadku szybkiej decyzji mamy spore szanse na otrzymanie 85% dofinansowania ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych co pozwoli nam uruchomić przewozy metropolitalne i zmienić centrum naszej miejscowości w nowoczesny skrawek naszej gminy. Niestety warunkiem na dofinansowanie jest także posiadanie 150 miejsc parkingowych przy dworcu, a to może nam dać tylko likwidacja przyległego do dworca punktu przeładunkowego. Czekamy zatem na decyzję z PKP PLK S.A.

A.M.

W tym temacie : Zintegrowany dworzec przesiadkowy czy punkt przeładunkowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ