QI GONG STAROCHIŃSKI SPOSÓB PIELĘGNACJI ŻYCIA

0
1405

od października praktykowany w GOK w Rokietnicy

Qi gong wywodzi się ze Starożytnych Chin, a pierwsze o nim zapiski sięgają aż pięciu tysięcy lat. Tradycyjna Medycyna Chińska, zawiera w sobie system profilaktyki zdrowia nazywany Yang Sheng, gdzie Yang oznacza: pielęgnować, dbać o coś, odżywiać; a Sheng to: życie, urodzić, witalność. Termin Yang Sheng można przetłumaczyć jako pielęgnowanie życia, wspieranie zdrowia, poprzez odżywianie ciała oraz umysłu w harmonii z naturą. System ten powstał dzięki poszukiwaniom przez Chińczyków sposobów na długowieczność. Istnieje ok. 84000 odmian qi gong (buddyjskie, taoistyczne, qi gong TMC – leczniczy). Na naszych zajęciach będziemy poznawać głównie systemy shaolińskie.

 

Czym właściwie jest qi gong ?

Jest to zbiór technik gimnastycznych, służących kultywowaniu dobrego stanu zdrowia i ducha, tak jak zakłada teoria Yang Sheng. Z pewnością nie jest to technika pobijania własnych rekordów. Ćwiczenia te mają służyć osiąganiu jak największych efektów prozdrowotnych, przy użyciu jak najmniejszego wysiłku. Qi gong to nierozerwalne połączenie ruchu (lub pozycji) + oddechu + myśli. Czasem nazywane medytacją w ruchu. Teoria Medycyny Chińskiej zakłada, że w ciele (m.in.) człowieka przebiegają kanały energetyczne, nazywane maridianami, a na ich przebiegu występują punkty akupunkturowe. Każdemu z meridianów przyporządkowane są narządy wewnętrzne i określone funkcje i procesu zachodzące w organizmie. Dlatego poprzez qi gong możemy wspierać ciało w samoleczeniu, nie tylko na poziomie układu kostno-stawowego.

 

Świadomość kluczem do zdrowia

Mistrz Zhang Mingliang powiedział:

„Od urodzenia eksploatujemy swoje ciało, które jest w trakcie ciągłych przemian. To pewnego rodzaju użytkowanie naszego ciała, powoduje szereg dolegliwości. Kiedy one się pojawią, to zaczynamy poszukiwać środków zaradczych. Często są to leki, skomplikowane diety. Wynika to z braku świadomości ciała, niewiedzy. Zaniedbujemy się także w czasach młodości. Często też wmawiamy jakieś problemy z ciałem z powodu naszego wieku. Przy Yang Sheng ważne jest aby zrozumieć własne ciało (fizjologię, anatomię, kiedy i jak powstają dolegliwości i jak im przeciwdziałać) (…) Najpierw dowiadujesz się o ciele, później dopiero pracujesz nad qi, a na końcu nad duchem.”

Dlatego też na początku musimy właściwie poznać formę od strony fizycznej. Obrazowo ujmując, najpierw należy utworzyć formę, naczynie, aby móc ją wypełnić kolejnymi doświadczeniami, wiedzą i świadomością o sobie.

 

Poznaj system przekazywany wybranym

Starożytni medycy, praktycy różnorodnych szkół duchowych, filozofowie stworzyli tysiące systemów i linii przekazu. Jednak jednym z najbardziej uznanych i wpływowych jest system Emei Yang Sheng.

„Obejmuje on nie tylko wiedzę i praktyki z zakresu medycyny (akupunktura, ziołolecznictwo, masaże), qi gongu (system ćwiczeń zdrowotnych), dietetyki czyli szeroko rozumianej profilaktyki zdrowia, ale  także Wushu (sztuki walki), studia buddyjskie, taoistyczne, wiedzę o muzyce, sztuce i wielu innych dziedzinach starożytnej chińskiej kultury.” Piszą „Yang Sheng” organizatorzy nauk m.in. tego systemu w Polsce.

Emei Yang Sheng powstał prawie 1000 lat temu w Chinach, na Górze Emei i był przekazywany tylko wybranym i wtajemniczonym grupom ludzi. Pozwoliło to na zachowanie tego przekazu w czystej formie. Mój nauczyciel, Mistrz Zhang Mingliang jest 14. dzierżawcą tego systemu i on właśnie zaczyna jego rozpowszechnianie ludziom Zachodu. Mimo wszystko, jest to dość niedostępna osoba i dopiero po dwóch latach próśb i zaproszeń oraz po osobistym spotkaniu z Rafałem Beckerem – propagatorem qi gongu shaolińskiego w Polsce, zgodził się na nauczanie Polaków. Cieszę się, że mogłam brać udział w jego warsztatach i uczestniczyć w jego naukach, które wniosły bardzo wiele na mojej drodze poznawania qi gongu i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

 

Kim jestem

Przy tej okazji chciałabym się krótko Tobie przedstawić Drogi Czytelniku. Nazywam się Ewa Maternik. Moją wędrówkę w poszukiwaniu (postrzeganej w szerokim rozumieniu) świadomej pracy z ciałem  rozpoczęłam w studium medycznym, a docelowo na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, na kierunku Fizjoterapia. Natomiast z Teorią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej spotkałam się w Orkiszowych Polach (Centrum Naturalnego Odżywiania i Terapii), z którymi aktualnie współpracuję. Następnie wraz z dr Agnieszką Krzemińską przez rok poznawałam zasady leczenia i profilaktyki poprzez żywienie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jednak w poszukiwaniach bezpośredniej pracy z ciałem w 2015r rozpoczęłam kurs masażu meridianowo-akupunkturowego, o nazwie Shiatsu gdzie mogłam też nauczyć się pierwszego z systemów qi gong – Tai Chi Qi gong, czyli „qi gongu 18’stu ruchów”. Póżniej doznałam zaszczytu uczestniczenia w warsztatach, prowadzonych przez takich nauczycieli jak: dr Yuhong Xie – „Qigong Shaolin Wewnętrznej Siły Jednego Palca Zen”, Zhang Mingliang – „system „Emei Yang Sheng” oraz Rafał Becker – m.in. „8 Kawałków Brokatu”, „Zabawy Pięciu Zwierząt”. Aktualnie zgłębiam kolejne tajniki tej niesamowitej ścieżki.

Ciebie także zapraszam do tej wędrówki 🙂

Ewa

www.vivendum.com.pl

Źródła:

Wykład mistrza Emei Zhang Sheng –  Zhang Mingliang

„Medycyna Chińska w Praktyce” Hamid Montakab

Yangsheng.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ