„Pukowiankę pić, zdrowym być!”

0
1428

Dostęp do wody pitnej w szkołach jest niezwykle ważny. Dobrym i coraz bardziej rozpowszechnionym sposobem jej udostępniania są tzw. Poidełka. Od kwietnia w naszej gminie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych we wszystkich szkołach podstawowych naszej gminy planuje montaż tych urządzeń.

Montowane urządzenia są bezpośrednio podłączone do sieci wodociągoweja dzięki dodatkowo wbudowanym filtrom zapewniają zawsze czystą i świeżą wodę bez konieczności korzystania w celu jej spożycia z plastikowych kubków lub butelek.Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, a strumień wodypopłynie wprost do ust każdego dziecka.

W ostatnich latach z uwagi na zdrowie dzieci, coraz lepszą jakość wody kranowej, dbanie o środowisko, minimalizację kosztów funkcjonowania placówek oświatowych coraz więcej samorządów wraz ze spółkami wodno-kanalizacyjnymi decyduje się na zastosowanie powyższych rozwiązań. Dlatego w naszej gminie rozpoczęto program pod nazwą „Źródełka w rokietnickich Szkołach”, w ramach którego pilotażowo zostaną zamontowane poidełka wody kranowej w Szkole Podstawowej w Rokietnicy (w 2 budynkach), w Napachaniu i w nowej Szkole Podstawowej w Cerekwicy. Program ma na celu przekonać najmłodsze pokolenie do picia wody prosto z kranu. Inicjatorem, a także fundatorem inwestycji jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Bytkowie we współpracy z Urzędem Gminy w Rokietnicy i Dyrekcją Szkół. 

Można by zadać pytanie dlaczego właśnie te placówki? Otóż edukacja szkolna to nieodłączny element życia codziennego każdego młodego człowieka. Uczniowie przez kilka lat spędzają w szkole sporą część dnia. To co jedzą i piją między lekcjami ma ogromny wpływ na ich rozwój zarówno fizyczny jak i intelektualny.

Picie wody, zamiast słodkich napojów, ma swoje uzasadnienie w zaleceniach żywieniowych dla dzieci. To właśnie czysta woda niegazowana powinna być podstawowym napojem w diecie każdego ucznia. Wyniki badań nad otyłością wśród dzieci są zatrważające. Żeby zahamować to wciąż narastające zjawisko, konieczne jest wyeliminowanie słodzonych napojów. Każdy napój o pojemności 0,5l zawierający 50gr cukru to aż 18,2 kg cukru rocznie! Dzieci oczywiście chętnie piją kolorowe słodkie napoje. Dlatego rola pedagogów i rodziców jest tak istotna w kwestii edukacji i ekologii. 

Należy także dodać, że woda „kranowa” zawiera wiele drogocennych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to między innymi wapń i magnez. Są to tzw. „pierwiastki życia”. To one odpowiadają za utrzymanie prawidłowej gospodarki elektrolitycznej człowieka, uzupełniają braki w diecie i zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia. Szacuje się, że w typowej dziennej diecie przeciętnego Polaka brakuje nawet 30% tych niezbędnych dla zdrowia biopierwiastków. 

               Woda kranowa wzbudza wśród konsumentów wiele obaw czy jest ona zdrowa i bezpieczna do bezpośredniego spożycia. Otóż nieufność w stosunku do kranówki sięga jeszcze czasów poprzedniego ustroju, kiedy to woda nie musiała spełniać rygorystycznych norm. Wg statystyk 38% Polaków nie pije wody w obawie, że jest ona niezdrowa, natomiast 26% źle ocenia jej jakość. Obawy te są nieuzasadnione – obecnie woda z kranu musi spełniać wiele surowych standardów unijnych, WHO oraz Ministerstwa Zdrowia. Nad jej jakością na terenie gminy Rokietnica czuwa Dział Wodociągowy PUK i Powiatowy Inspektor Sanitarny. Sanepid pobiera próbki do badań w  reprezentatywnych punktach sieci wodociągowej i są to najczęściej miejsca zlokalizowane w szkołach, przedszkolach i zakładach pracy. Do tego dochodzi całodobowy monitoring ujęć i coraz nowsze technologie, które wprowadzają coraz większe bezpieczeństwo w jakości wody na naszym terenie.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ