Projekt 5 zmysłów po raz drugi zagościł w Rokietnicy!

0
766

Od 5 do 6 listopada 2018 w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin “ROKTAR” odbywały się warsztaty graficzne. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach Projektu 5 zmysłów, który po raz drugi zagościł w Rokietnicy!

Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom gości w Wielkopolsce od siedmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Projekt 5 zmysłów od lat podejmuje kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnością. Podczas ósmej edycji 5 zmysłów warsztaty prowadzone przez artystów-grafików, malarzy i ilustratorów poświęcone będą rozmowom o]Wolności. Do współpracy przy warsztatach zaprosiliśmy ilustratorów i grafików, którzy pomogą uczestnikom zaprojektować plakaty. Plakaty te uczestnicy zaprezentują podczas pokojowego marszu o]Wolności, który przejdzie ulicami Poznania pod koniec listopada. W myśleniu obrazem wesprą uczestników: Grzegorz Myćka, Bartosz Mamak, Kuba Woynarowski, Max Skorwider i wielu, wielu innych.

Wolność twórcza

Warsztaty graficzne pt. „Wolność twórcza” otworzyły uczestników na nowe środki wyrazu i graficznej ekspresji. Dzięki wykorzystaniu takich narzędzi jak szablony, spraye, farby a nawet techniki sitodruku powstałe prace – plakaty i grafiki – zyskały niecodzienną wartość wizualną, która uwidoczniła założenie wolności jaką dysponuje twórca. Warsztaty prowadził Grzegorz Myćka, który zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją oraz krótkimi formami animowanymi. Współtworzy również grupę artystyczno-projektową BiG POSTER, która m.in. zajmuje się prowadzeniem warsztatów z tworzenia plakatu oraz wydawaniem czasopisma BiG POSTER ZIN.

Podczas projektu 5 zmysłów opowiadamy [o] granicach Wolności. Trzeba ją nieustannie badać, pilnować jej znaczenia, czasem o nią walczyć lub przypominać o jej istnieniu. Postaramy się zdefiniować wolność na nowo, korzystając z języka obrazu, będziemy prowadzić rozmowy na wolne tematy. Po raz kolejny złączymy ze sobą różne środowiska, zburzymy sztuczne uprzedzenia. Nie damy się wypchnąć poza nawias.

Organizatorem projektu 5 Zmysłów jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA z siedzibą w Poznaniu. Tegoroczna  edycja projektu odbędzie się dzięki wparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznań i Powiatu Poznańskiego.

Joanna Grześkowiak

koordynatorka ds. promocji

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ