Poważne zachorowania -ubezpieczenie. 
 CZY WARTO ?

0
1672

Poważne stany chorobowe, to takie sytuacje losowe, które w znaczny sposób odmieniają nasze dotychczasowe życie, a często życie naszej całej rodziny. Oprócz silnej w takich sytuacjach psychiki, naszego samozaparcia i wytrwałości, musimy stawić czoło dodatkowemu problemowi, czyli finansom. Po prostu brak pieniędzy na leczenie !
Rozmowa z Jarosławem Dudziak, Doradcą Ubezpieczeniowym, mieszkańcem naszej gminy, który wyjaśni i rozwieje wiele wątpliwości dotyczących ubezpieczeń chorobowych.
W ubezpieczeniach pojawia się termin „Poważane zachorowania”. Co to jest ? Choroba to moment, w którym uzmysławiamy sobie, że zdrowie jest ważniejsze od samochodu, domu, telewizora, pieniędzy. Niestety w przypadku poważnych zachorowań, te pieniądze mogą być bardzo potrzebne, a ich brak możemy boleśnie odczuć. W naszym kraju teoretycznie leczenie jest za darmo, jednak kolejki do specjalistów, czy wielomiesięczne oczekiwanie na wizytę u lekarza, wykonanie stosownych badań, w sytuacji gdzie czas jest najważniejszy, uzmysławia nam zupełnie inną rzeczywistość. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia może być kluczowe dla naszego zdrowia i życia. Brak takiej możliwości może doprowadzić do załamania pacjenta,
właśnie gdy potrzebna jest maksymalna motywacja i siła do walki chorobą. Jak tego dokonać gdy dowiadujemy się, że lek który może uratować nam życie kosztuje tyle co nasza pensja ? Co w sytuacji gdy dowiadujemy się, że gdzieś na świecie leczy się takie przypadki jak nasz, ale koszt całego przedsięwzięcia to pieniądze, których nawet nie potrafimy sobie wyobrazić ?

O jakich chorobach mówimy w ubezpieczeniu Poważne Zachorowania ? Zarówno definicja ciężkiego zachorowania oraz zakres chorób objętych ubezpieczeniem mogą być różne w zależności od ubezpieczyciela i wariantu wybranej polisy. Zazwyczaj są to choroby, które pociągają za sobą znaczne komplikacje naszego życia, ale także bardzo często życia naszych rodzin. Często na liście chorób objętych ubezpieczeniem są zawały serca, udary, nowotwory, przeszczepy narządów, wszczepienie by-passów, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i wiele wiele innych.

Nowotwory także znajdują się na takiej liście chorób ? Tak. W przypadku nowotworów, rocznie w naszym kraju diagnozuje się około 150 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Można powiedzieć, że jest to dramatyczna sytuacja dla 150 tysięcy rodzin. Dramat, bo według danych, połowa z tych 150 tysięcy osób nie przeżyje pięciu lat od momentu wykrycia nowotworu ! Powodem jest kiepska profilaktyka, późna diagnostyka, brak dostępu do nowoczesnych leków, i terapii.

Dlaczego powinniśmy pomyśleć o takim ubezpieczeniu ? Sama diagnoza już jest szokiem, potem jest szok, gdy okazuje się, że obietnice NFZ o bezpłatnym leczeniu to tylko iluzja. Bo kolejki na badania diagnostyczne są ogromne. Jeśli zależy nam na czasie musimy umawiać się prywatnie, za wiele badań trzeba płacić. W 2015 roku powstał raport dotyczący dostępności nowoczesnego leczenia onkologicznego w Polsce. „Na 30 najczęściej używanych leków na raka, w Polce aż 12 jest niedostępnych, kolejnych 16 jest dostępnych, ale z ograniczeniami. I to urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, a nie lekarze określają, którzy pacjenci mogą z nich skorzystać”. Wtedy potrzebne są pieniądze. Pieniądze duże, których zazwyczaj po prostu nie mamy. Ubezpieczenie może być rozwiązaniem w takich sytuacjach. Oczywiście nie jedynym, są bankowe pożyczki, kredyty, czy inne możliwości. Ale to ubezpieczenie pozwala nam mieć dostęp do dużych pieniędzy wtedy gdy ich będziemy pilnie potrzebować, za niewielką składkę, którą płacimy właśnie na taką okoliczność.
Na jak sumę powinniśmy się ubezpieczyć na wypadek takich sytuacji ? To zależy od wielu czynników, ale podstawowym jak zawsze są nasze możliwości finansowe. Pomimo tego, że „zdrowie jest najważniejsze i nie da go wycenić”, życie weryfikuje to twierdzenie. Każdy z nas wie, na jaką składkę ubezpieczeniową może sobie pozwolić finansowo.
Składka będzie decydowała o sumie ubezpieczenia jaka będzie wpisana do polisy ubezpieczeniowej. Wskazówki dotyczące sum ubezpieczenia można czerpać z wiedzy ogólnie dostępnej, przykładowo średni koszt leczenia nowotworu raka piersi to kwota rzędu 35-40 tysięcy złotych, koszt leczenia ostrej białaczki za jeden pobyt w szpitalu to 40-50 tysięcy złotych. Oczywiście mogą być to kwoty mniejsze, ale także wielokrotnie większe. Trzeba pamiętać, że często w wyniku choroby tracimy część, albo całość dochodów z pracy. Nie możemy pracować albo pracę musimy ograniczyć.
O czym powinniśmy pamiętać wybierając ubezpieczenie na wypadek wystąpienia chorób ? Jak przy każdym rodzaju ubezpieczenia także i w tym przypadku najważniejsze jest abyśmy zapoznali się z dokumentem Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To w nim zawarte są informacje kiedy możemy liczyć na wypłatę pieniędzy, w przypadku jakich chorób polisa zostanie wypłacona. Jeśli są ograniczenia to też w tym dokumencie wszystko jest opisane. Zresztą dobry doradca ubezpieczeniowy także powinien nam służyć pomocą i wszystko wyjaśnić.
Czy takie ubezpieczenie jest drogie ? Nie. Czy kwota 25-30 złotych miesięcznie za sumę ubezpieczenia 100 tysięcy złotych to dużo ? Czy 70-90 złotych miesięcznie za uzyskanie 300 tysięcy w przypadku choroby to duży czy mało ? Proszę pamiętać, że płacimy ułamek kwoty na którą się ubezpieczamy. Oczywiście, może się wydarzyć, że będziemy płacić składkę a nie zachorujemy i takiej wypłaty nie będzie. Tego życzę każdemu, aby nie chorował i nie musiał się leczyć, nawet za pieniądze z polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie ma być na wypadek takiej losowej sytuacji. Zabezpieczamy się, ale przecież nikt z nas nie liczy, że zachoruje i skorzysta z tych pieniędzy, nie chcemy chorować. Niezwykle ważny jest przemyślany wybór sumy ubezpieczenia. Nie może być ona zbyt niska, gdyż nie zapewni nam realnej pomocy na wypadek choroby.
Dla każdej osoby chcącej się ubezpieczyć cena jest taka sama ? Nie. Cena jaką płacimy za ubezpieczenie jest różna i inna dla każdej osoby. O wysokości składki decyduje nasz wiek, suma na jaką chcemy się ubezpieczyć oraz stan naszego zdrowia. To czynniki, które decydują o tym, że przykładowo za taką samą sumę ubezpieczenia dwie różne osoby będę miały zupełnie inne składki. Im młodszy wiek ubezpieczonego, tym niższa będzie suma składki, dlatego o tego typu polisach warto pomyśleć za młodu.
W jaki sposób możemy uzyskać takie ubezpieczenie ? To stosunkowo prosta sprawa. Po pierwsze musimy się zdecydować i spotkać z doradcą, który przedstawi nam jakie mamy możliwości w tym zakresie. Wyjaśni jak działa takie ubezpieczenie, jakie choroby objęte są polisą, warunki, ograniczenia Pozostaje określenie na jaką sumę chcemy się ubezpieczyć, wyliczenie składki oraz zweryfikowanie naszego stanu zdrowia i na koniec – podpisanie umowy.
Kiedy powinniśmy zacząć myśleć o takim ubezpieczeniu ? Jak najszybciej ! Proszę pamiętać, że to nie my decydujemy o tym kiedy i czy w ogóle zachorujemy. To się po prostu zdarza. Proszę zobaczyć na nasze rodziny te bliższe i dalsze, znajomych, sąsiadów. Choroby są i będę występowały. Im wcześniej o tym pomyślimy, tym wcześniej będziemy, przynajmniej pod względem finansowym zabezpieczeni.
Życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia oraz abyśmy nigdy nie musieli znaleźć się w takiej sytuacji.

Wszystkich z Państwa, którzy chcieliby porozmawiać ze mną, zachęcam do kontaktu pod numerem telefonu 697-728-03.
Dziękuję za rozmowę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ