Otwarcie nowej Remizy Strażackiej w Rokietnicy

0
1285

Remiza Strażacka OSP w Rokietnicy – wielofunkcyjny obiekt w nowoczesnej bryle

Rokietnica to największa miejscowość Gminy. Liczy już blisko 7 tysięcy mieszkańców, jeśli zaś dodać tych, którzy nie są tu jeszcze zameldowani, niewiele brakuje jej do 8 tysięcy. W tak licznej społeczności nietrudno o wypadek czy inne zdarzenia mające wpływ na bezpieczeństwo – stąd troska o należyte standardy działania odpowiedzialnych za nie służb jest priorytetem.

Na terenie Gminy Rokietnica działają 4 jednostki OSP, z których dwie – w Rokietnicy i Napachaniu, wpisane są do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Oprócz wyjazdów związanych z gaszeniem ognia, strażacy zabezpieczają wypadki drogowe, wielokrotnie niosąc pierwszą pomoc medyczną, neutralizują niebezpieczne wycieki na jezdniach, uczestniczą w likwidacji podtopień, skutków nawałnic, huraganów i innych groźnych zjawisk atmosferycznych, wspomagają działania policji w organizowaniu objazdów, służą pomocą w zabezpieczeniu imprez plenerowych, organizują własne działania profilaktyczno-szkoleniowe, itd.

Jednostka OSP w Rokietnicy, po zawieszeniu działania, odrodziła się 12 lat temu. W roku 2018 zaś, obchodzi 10-lecie uczestnictwa w podziale bojowym. Statystycznie odnotowuje 120 wyjazdów rocznie do różnego rodzaju zdarzeń. Jej bazą do tej pory była dzierżawiona od jednego z przedsiębiorców powierzchnia garażu i więcej niż skromne zaplecze socjalne dla samych strażaków. Dwa samochody – średni GBA i lekki, coraz bardziej specjalistyczny sprzęt i ponad 30-osobowa załoga, nie posiadała więc należytych pomieszczeń gwarantujących najlepszą skuteczność działania.

Decyzja o budowie remizy w Rokietnicy była konieczna. Na przeszkodzie stał brak dobrego miejsca pod lokalizację i znalezienie optymalnego rozwiązania na spięcie inwestycji. Kiedy pojawiła się szansa zakupu gruntu tuż za stacją ORLEN przy drodze powiatowej z Rokietnicy do Napachania, decyzje zapadły szybko. Finalizacja transakcji kupna, jak i poprowadzenie budowy remizy zostało powierzone gminnej spółce – Rokietnickiemu Ośrodkowi Sportu. Dawało to możliwość korzystnego montażu finansowego, który pozwolił prowadzić z gminnego budżetu pozostałe potrzebne inwestycje i bieżące działania. Działka pod remizę została kupiona w roku 2016. Sama zaś jej budowa, poprzedzona konieczną procedurą zmiany przeznaczenia gruntów, trwała nieco ponad rok.

Obiekt posiada ciekawą architektonicznie bryłę, która kształtem odbiega od podobnych tego typu budynków. Jest nowoczesny, z ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym za pomocą zastosowanych modułów i interesujących przeszkleń, połączenie kilku funkcji. Poza łatwym dostępem do drogi wtapia się przy tym w zieloną przestrzeń pobliskiego placu rumpuciowego.  W rokietnickiej remizie znajduje się garaż dla wozów OSP z trzema bramami wjazdowymi. Kolejne pomieszczenia umożliwiają łatwy dostęp do strażackiego wyposażenia – począwszy od odzieży, poprzez wieloraki sprzęt ratowniczo-gaśniczy i niezbędne zaplecze warsztatowe. Druhowie mają przestronne szatnie – męską i damską, zaplecze sanitarne spełniające wszystkie nowoczesne standardy, sprzęt do prania ubiorów, miejsce dowodzenia z serwerownią i pomieszczeniem odpraw. Wszystko odpowiednio skomunikowane, estetycznie i funkcjonalnie wykończone.

Kolejny moduł w obiekcie został przygotowany dla stacji pogotowia ratunkowego. Jeśli na szczeblu wojewódzkim zapadnie decyzja o uruchomieniu stacji, Rokietnica ma na jej potrzeby nie tylko garaż dla karetki, ale też dyspozytornię i pomieszczenia dla ratowników.

Remiza w Rokietnicy mieści także dużą salę konferencyjną z pełnym zapleczem multimedialnym. Zastosowano tu spore przeszklone powierzchnie z widokiem na pobliskie tereny zieleni, do których można zejść wiodącymi po skarpie schodami. Wyposażona w mobilne stoły, krzesła, pojemne szafy, swój odrębny węzeł sanitarny, funkcjonalną kuchnię i niezależne wejście, daje możliwość organizacji spotkań, zebrań, zajęć czy różnorodnych prospołecznych przedsięwzięć.

Niezależną bramę i wejście posiada znajdujący się także w tym budynku magazyn sprzętu. Zgromadzono w nim m.in. to, co pozwala na organizacje licznych gminnych imprez plenerowych.

Uroczyste przecięcie wstęgi do budynku remizy w Rokietnicy, zorganizowane w formule „drzwi otwartych”, miało miejsce 18 listopada 2018r. Poprzedzone zostało uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Rokietnicy, podczas której został poświęcony sztandar jednostki OSP w Rokietnicy oraz figura patrona – św. Floriana umieszczona następnie w specjalnie przygotowanej wnęce przed strażnicą. Po wyjątkowym przemarszu prowadzonym przez wozy strażackie i poczty sztandarowe, uroczystości poświęcenia obiektu przez ks. Tadeusza Lorka, otwarto jedną z trzech bram garażowych remizy. Poza zaproszonymi gośćmi, w imieniu których głos zabrał senator RP Piotr Florek, jednostkami OSP z terenu gminy i najbliższego jej sąsiedztwa, strażacką siedzibę odwiedziły rzesze mieszkańców. Druhowie z Rokietnicy przygotowali szereg atrakcji. Była projekcja filmu dokumentującego 10 lat udziału w podziale bojowym, wzruszający muzyczny akcent w wykonaniu Filipa Górczaka, pokaz sprzętu i ratownictwa medycznego, przymiarki hełmów, konkursy wiedzy i serdeczny poczęstunek – grochówką oraz wypiekami wykonanymi własnoręcznie przez bliskich i przyjaciół strażaków. Odwiedziny nowo wybudowanego obiektu remizy OSP w Rokietnicy trwały do późnych godzin wieczornych.

D.P.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ