O czym powinniśmy pamiętać, zanim wystawimy dom czy mieszkanie na sprzedaż?

0
887

Niekiedy przychodzi nam przeżywać sytuacje, które zdecydowanie nie są codzienne. Co więcej, czasami wiąże się to z dużymi pieniędzmi. Bez wątpienia, do takich należy sprzedaż domu, mieszkania czy gruntu. Powody, dla których się na nią decydujemy mogą być oczywiście różne. Otrzymaliśmy spadek, z powodów zawodowych zmieniamy miejsce zamieszkania, czy też pojawiły się inne życiowe konieczności. Niezależnie jednak od powodu, pojawiają się emocje. Wiele osób, jak pokazują badania, przy sprzedaży czy kupnie domu lub mieszkania przeżywa większy stres niż ten, którego doświadczamy biorąc ślub, tracąc pracę czy gdy rodzi nam się dziecko. Tym bardziej więc warto przygotować się na to, co nas czeka podczas procesu sprzedaży.

Zacznijmy od sprawdzenia dokumentów swojej nieruchomości, w szczególności danych zawartych w księdze wieczystej. Jeśli są nieaktualne, zadbajmy aby to zmienić. Sprawdźmy też, czy jesteśmy na bieżąco z podatkami, opłatami do wspólnoty czy innymi zobowiązaniami związanymi z nieruchomością. W przypadku jakichkolwiek zaległości, uregulujmy je. Kolejny krok to ustalenie ceny, za którą wystawimy nieruchomość na rynek. Jeśli będzie zbyt wysoka, oferta szybko przestanie budzić zainteresowanie i zginie w gąszczu innych. Z kolei jeśli będzie zbyt niska, nie tylko stracimy możliwy zarobek, ale być może odstraszymy część kupujących, którzy będą obawiali się jakiegoś „oszustwa”. Na tym etapie trzeba zastanowić się też, co wiemy o procesie sprzedaży, procedurach i wymaganych dokumentach. Jeśli nie mamy pewności, że nasza wiedza jest wystarczająca, koniecznie skonsultujmy się z prawnikiem.

Kiedy już zdecydowaliśmy się wystawić nieruchomości na sprzedaż, warto dotrzeć ze swoją ofertą do jak najszerszej grupy potencjalnych klientów. Stąd potrzeba wykorzystania różnorodnych kanałów. Większość osób, które myślą o zakupie domu czy mieszkania, zaczyna swoje poszukiwania od Internetu. Zamieśćmy więc naszą ofertę na odpowiednich portalach. Najpierw jednak dobrze ją przygotujmy: zróbmy dobre zdjęcia i stwórzmy zgrabny, ciekawy opis. W docieraniu do potencjalnych klientów pomogą też na pewno kampanie w mediach społecznościowych, ogłoszenia w lokalnej prasie, banery czy tablice informujące o sprzedaży.

Po tym, jak nasza oferta pójdzie w świat, warto uzbroić się w cierpliwość. Zanim pojawi się kupiec, który zaoferuje akceptowalną cenę, może nas odwiedzić kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu potencjalnych zainteresowanych, w tym też tzw. oglądacze. Warto przygotować się na pytania, jakie mogą się z ich strony pojawić. A o co mogą zapytać? Ot, chociażby o to, jakie ostatnio przeprowadziliśmy remonty, o wysokość podatków i opłat eksploatacyjnych, o sąsiadów. Zgromadźmy wszystkie materiały, które pomogą nam udzielić jak najbardziej rzetelnej odpowiedzi.

Jeśli jednak w którymkolwiek momencie uznamy, że zajmowanie się sprzedażą nie jest dla nas (bo chociażby brakuje na to czasu czy odpowiedniej wiedzy), a nadal chcielibyśmy sprzedać nieruchomość, pamiętajmy, że zawsze możemy skontaktować się z dobrym agentem, który bezpiecznie przeprowadzi nas przez cały proces sprzedaży.

 

[uprzejmie proszę o zamieszczenie mojego małego zdjęcia]

 

Kamila Tobolska

licencjonowany agent nieruchomości

tel. 693676513

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ