Nowe zasady segregacji odpadów w pytaniach i odpowiedziach.

0
2162

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia br. nowymi zasadami segregacji odpadów pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Trafia do nas masa pytań. To oczywista kolej rzeczy. Postaramy się rozwiać najczęściej nurtujące Mieszkańców Gminy Rokietnica wątpliwości. Zamieszczamy informacje ważne dla nas wszystkich, a powtarzające się regularnie w Państwa mailowych i telefonicznych zapytaniach.

 

Co z tymi kolorami?

Na terenie Gminy Rokietnica odpady segregowane z posesji nadal będą odbierane w systemie workowym i z pojemników. Zmianie ulegną jedynie kolory. Dostarczeniem kolorowych worków do Państwa domów zajmiemy się my. Odpady BIO będą odbierane z pojemników w kolorze brązowym. Jeżeli natomiast posiadany przez Państwa pojemnik dedykowany odpadom BIO jest w innym, niż brązowy kolorze, to zapraszamy do siedziby PUK przy ul. Topolowej 6 w Bytkowie lub do Urzędu Gminy w Rokietnicy (Biuro Obsługi Interesanta) przy ul. Golęcińskiej 1 w Rokietnicy po odbiór wykonanej przez nas naklejki, która go oznaczy w sposób dla nas identyfikowalny.

Każdy nowy mieszkaniec pierwszorazowo worki do segregacji odbiera w siedzibie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. lub w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Bytkowie ul. Topolowa 6.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ:

  • KOLOR ŻÓŁTY– METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
  • KOLOR NIEBIESKI – PAPIER
  • KOLOR ZIELONY – SZKŁO
  • KOLOR BRĄZOWY – ODPADY BIO

 

Kiedy zostaną dostarczone kolorowe worki?

Kolorowe worki zostaną dostarczone Mieszkańcom do końca okresu przejściowego, po wydaniu worków przezroczystych, pozostających na stanach magazynowych PUKu. Nie wykorzystane przez Państwa w okresie przejściowym worki powinny znaleźć się w kolorowym worku z tworzywami sztucznymi, by po odbiorze przez PUK trafić do recyclingu. Prosimy o spokój i cierpliwość – worki na pewno dotrą na czas.

Czy muszę posiadać pojemnik BIO, gdy w moim gospodarstwie domowym funkcjonuje rozdrabniarka odpadów kuchennych?

Jeżeli odbiór odpadów odbywa się w sposób selektywny, to oczywiście tak. Segregacja bowiem odbywa się czterema strumieniami jednocześnie, nie ma możliwości „wyłączenia” jednej z frakcji.

Czy muszę posiadać pojemnik BIO, gdy zadeklarowanym sposobem odbioru jest sposób zmieszany?

Nie, posiadanie pojemnika BIO jest obligatoryjne dla tych z Państwa, którzy odpady segregują. Segregacja bowiem odbywa się czterema strumieniami jednocześnie. Przy sposobie zmieszanym nie ma obowiązku wyodrębniania jednego strumienia – w tym przypadku BIO. Wszystkie odpady trafiają zatem do jednego pojemnika.

Czy muszę posiadać pojemnik BIO, gdy mam też kompostownik?

Nie, kompostownik jest jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów BIO. Nie ma zatem obowiązku posiadania pojemnika.

Jak często będą odbierane odpady BIO?

Odpady BIOdegradowalne zgodnie z harmonogramem wywozu będą odbierane raz na 4 tygodnie.

Gdzie kupić pojemnik BIO?

Każdy z naszych Klientów zobowiązany jest zaopatrzyć się w odpowiedni i adekwatny dla swoich potrzeb pojemnik na odpady BIOdegradowalne. Ze swojej strony poczyniliśmy starania, by umożliwić Państwu zakup używanych pojemników BIO w siedzibie PUK przy
ul. Topolowej 6 w Bytkowie. Proponujemy najbardziej atrakcyjną, możliwą
do wynegocjowania w obecnych warunkach ogromnego popytu na pojemniki, cenę 75 złotych brutto za kubeł 120 l. Niemniej, pojemnik można nabyć w każdym dostępnym źródle.

Co zrobić, gdy odpady BIO, głównie koszona w okresie letnim trawa, nie mieszczą się w jednym pojemniku?

W takim przypadku dopuszczalny jest odbiór skoszonej trawy, drobnych gałęzi i chwastów w brązowych workach BIOdegradowalnych.

Co zrobić, gdy odpady zmieszane nie mieszczą się w jednym pojemniku?

Każdy Klient zobowiązany jest posiadać taką ilość pojemników, która jest adekwatna do ilości wytwarzanych odpadów.

Szanowni Klienci,

przypominamy, iż do Państwa dyspozycji pozostają numery ALARMOWE, pod którymi można dokonywać zgłoszeń awarii sieci wodociągowej oraz kanalizacyjne:

KANALIZACJA
(7:00 – 23:00)

509 951 954

WODA I KANALIZACJA (CAŁODOBOWO)
502 664 658
61 8 145 351

 

Przypominamy również, iż do Państwa dyspozycji pozostaje numer alarmowy do koordynatora zimowego utrzymania dróg na terenie Gminy Rokietnica:

605 500 325

Telefon jest czynny przez całą dobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ