98 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

0
1212

98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Dziś przypada 98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako jedno z 4 zwycięskich polskich powstań miało wpływ na kształt odradzającego się po 123 latach państwa polskiego. Pamiętajmy o Bohaterach i oddajmy Im hołd!

Informacje o wydarzeniach związanych z dzisiejszym świętem: http://www.poznan.pl/mim/info/news/rocznica-powstania-wielkopolskiego-na-minute-zatrzymaja-sie-autobusy-i-tramwaje,101239.html

POMNIKI ZWIĄZANE Z POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM ZNAJDUJĄCE SIĘ NA TERENIE GMINY ROKIETNICA

KIEKRZ
Figura Chrystusa
Na wzniesieniu prowadzącym do kościoła, znajduje się figura Chrystusa, umieszczona  na betonowym kwadratowym cokole. Wystawiona w 1929 roku, dzięki staraniom miejscowego proboszcza, jako Pomnik Wdzięczności Opatrzności Bożej za odzyskaną wolność, zwraca uwagę wyeksponowanym sercem i znajdującym się u swej podstawy trzem marmurowym tablicom: jednej z przodu z napisem ku czci parafian poległych w dwóch wojnach światowych oraz w Powstaniu Wielkopolskim i dwom po bokach z nazwiskami 61 poległych. Kierski pomnik, odnowiony w 1974 jest miejscem obchodów kolejnych rocznic odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego.

CEREKWICA
Pomnik na Starym Cmentarzu.
Staraniem Macieja Koczorowskiego właściciela Pamiątkowa, uczestnika powstania, którego bogato zdobiona kareta i czwórka siwych, prawie białych koni przewoziła Ignacego Paderewskiego z poznańskiego Dworca Głównego do hotelu „Bazar”,  na Starym Cmentarzu w Cerkwicy nad mogiłą z 1919 roku Józefa Grzesiaka i Jana Bociana, dwóch mieszkańców tutejszej parafii poległych w walkach powstańczych pod Rynarzewem i Szubinem, został zbudowany pomnik. Jego poświęcenia dokonał ks. Dziekan Franciszek Ksawery Snowacki w 1928 roku, w dziesiątą rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Na Starym Cmentarzu w Cerkwicy dzięki inicjatywie proboszcza, ks. Krzysztofa Młynarczyka i ofiarności parafian, został postawiony krzyż i ołtarz z kamienia.

Kościół parafialny w Cerekwicy
W kruchcie znajduje się niewielka marmurowa tablica ku czci poległych w walkach o niepodległość:
plutonowego Józefa Grzesiaka (1891-1919) z 1. kompanii 1. wielkopolskiego batalionu saperów, poległego 18 lutego pod Rynarzewem, szeregowca Jana Bociana (1895-1919), zmarłego z ran 12 stycznia pod Szubinem i szeregowca Franciszka Rakowskiego (189901919) z 10. pułku strzelców wielkopolskich, który zmarł 28 czerwca z ran odniesionych pod Szubinem. U dołu tablica ozdobiona jest wizerunkiem czapki powstańczej na dwóch skrzyżowanych szablach.

ROKIETNICA
Krzyż u zbiegu ulic Szkolnej i Szamotulskiej
Zatwierdzony do wzniesienia w 1938 r. W 2008, w 90-tą rocznicę odzyskania niepodległości, do krzyża została przymocowana mosiężna tablica z napisem: „BOHATEROM w 90. ROCZNICĘ ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI WDZIĘCZNI MIESZKAŃCY ROKIETNICY”. Odtąd co roku 11 listopada, po mszy św. w intencji Ojczyzny odprawianej w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata, mieszkańcy, władze gminy, delegacje szkół, przedstawiciele Sołectwa Rokietnica oraz strażacy składają pod krzyżem wiązanki kwiatów i zapalają znicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ