Nie wystarczy przyjechać, tutaj trzeba poczuć się jak w domu…

0
916

Rozmowa z Tadeuszem Pietrasem właścicielem Gospodarstwa Gościnnego „JOANNA” z Krzyszkowa. 

Świeże powietrze, aktywny wypoczynek i regionalne smakołyki. Co to takiego? Oczywiście, to coraz popularniejsza u nas ostatnio turystyka wiejska, czyli tak zwane gospodarstwa agroturystyczne.

Aby przybliżyć Wielkopolanom te urokliwe miejsca, pokazać ich potencjał  również w naszym regionie spółka Polska Press sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa, oddział w Poznaniu zorganizowała plebiscyt „Mistrzowie AGRO 2017” pod honorowym patronatem Pana Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Wielka akcja „Mistrzowie Agro 2017” zakończyła się dużym sukcesem dla Gospodarstwa Gościnnego „JOANNA” z Krzyszkowa. Partnerami tego plebiscytu byli: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział w Poznaniu, Agromarket Jaryszki i Brico Marche ze Skórzewa. Laureaci wybierani byli w pięciu kategoriach: Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich Roku, Gospodarstwo Agroturystyczne Roku oraz Sołtys Wielkopolski 2017.

Coraz więcej osób lubi wypoczywać na łonie natury, ceni sobie spokój i stąd można zaobserwować,  że ciągle wzrasta ich ilość. Każde z tych gospodarstw jest inne, różnią się nie tylko standardem pokoi, dostępem do kuchni, regionalnym jedzeniem czy też rodzajem atrakcji, które oferuje gospodarstwo. Jednak głównym czynnikiem decydującym czy chcemy powrócić znowu do konkretnego miejsca myślę, że są  Właściciele. To Oni tworzą niepowtarzalny klimat danego miejsca, to od nich zależy jak będziemy się u nich czuć i czy powrócimy tam znowu. To jest właśnie ta magia danego miejsca.

Serdeczność i gościnność  właściciela oraz Jego rodziny sprawiło, że Gospodarstwo Gościnne „JOANNA” zajęło w ogłoszonym plebiscycie  I miejsce w powiecie poznańskim i II w województwie wielkopolskim.

Rokickie Wiadomości :  Krzyszkowo jak również Gmina Rokietnica nie jest aż tak bardzo atrakcyjnym turystycznie terenem,  skąd wobec tego pomysł na założenie Gospodarstwa właśnie tutaj?

Tadeusz Pietras: Faktycznie, nasza gmina nie może konkurować z polskimi górami czy też polskim morzem ale… Krzyszkowo jest najstarszą wsią gminy Rokietnica, której początki sięgają 1157 roku i możemy tutaj prowadzić działalność związaną między innymi z turystyką wiejską. Gospodarstwo Gościnne „JOANNA” powstało w lipcu 2010 roku, a inspiracją do powstania tego projektu były zorganizowane w Poznaniu Europejskie Spotkania Młodych TAIZZE w 2009 roku. Zaprosiłem wtedy dziesięcioosobową grupę młodzieży z Francji i Rosji. Młodzież była zachwycona polską gościnnością, tradycyjną kuchnią oraz naszym regionem, który zwiedzali podczas czasu wolnego. Zapoczątkowana wtedy przyjaźń trwa do dziś.

Czyli mogłabym się pokusić i powiedzieć, że to również doskonała baza wypadowa przy okazji promująca naszą Gminę i jej okolice ?

T.P.

Jak najbardziej. Korzystne położenie sprawia, że przyjeżdżają tu na wypoczynek grupy zorganizowane. Często Gospodarstwo Gościnne „JOANNA” jest właśnie dla nich bazą wypadową na wycieczki po Wielkopolsce. Mamy też stałych gości. Należą do nich zawodnicy wielu dyscyplin sportowych: tenisiści w różnych grupach wiekowych, kluby żeglarskie, judo czy jeździeckie, zawodnicy startujący w Poznańskich Maratonach czy pół-maratonach organizowanych w pobliskich miejscowościach. Przyjeżdża też tutaj grupa fotoreporterów obsługujących te znaczące imprezy sportowe. W sezonie letnim i w weekendy przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi by wypocząć na wsi, zwiedzić nasz region a często poznać jego kulturę i zwyczaje.

Czy gospodarstwo jest obiektem całorocznym?

 

T.P.

Tak. Jest to obiekt całoroczny. Przez ponad siedem lat odwiedziło to miejsce bardzo wielu Gości z kraju i zagranicy. Nawet z tak odległych miejsc jak Stany Zjednoczone, Porto Rico czy RPA. Z krajów europejskich można wymienić: Włochy, Irlandię. Hiszpanię, Chorwację czy Niemcy.                                                                                                                                               Świadczą o tym liczne wpisy do Księgi Gości. W poczet Gości „JOANNY” wpisali się znani artyści, jak Andrzej Piasek Piaseczny ze swoim zespołem i Panią Menager. Wśród tych osób można wymienić także Pana Grzegorza Panfila, czołowego polskiego zawodnika w tenisie ziemnym.

 

Na jakie atrakcje mogą liczyć goście?

 

T.P.

 

Do dyspozycji naszych gości są rowery, czy też modne ostatnio kijki Nordic Walking. Sprzyja to poznawaniu okolicy wraz z jej zabytkami. Wieczorami można wypocząć w ogródku grillowym lub bezpłatnie wypożyczyć książkę z biblioteki, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Można też posmakować domowych przetworów owocowych, warzywnych, jajecznicy z gospodarskich jaj czy  tradycyjnych wypieków z przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie: słynne już wśród Gości są ciasteczka maślane i „ rogaliki krzyszkowskie”.

 

Nie sposób wspomnieć o niedawno organizowanym konkursie, w którym gospodarstwo zajęło takie wysokie noty. Skąd pomysł na udział w konkursie?

 

TP.:

Do konkursu zgłosili odwiedzający nas goście. Nie ukrywam, że byłem bardzo zaskoczony. Nasi goście często  chwalą sobie domową atmosferę i klimat tego miejsca, regionalne jedzenie, a także profesjonalną obsługę. Zarówno ja jak i moja rodzina byliśmy bardzo zaskoczeni ilością oddanych na nas głosów. Tak pozytywne opinie są wypracowane przez duże zaangażowanie nie tylko moje ale i całej mojej rodziny.  Cieszy nas, że nasi goście do nas wracają, że smakuje im nasze jedzenie, że po prostu czują się jak u siebie w domu. Trudno zliczyć, ilu gości przewija się w ciągu sezonu przez nasze gospodarstwo. Jedno jest pewne: Wszystkich staram się traktować zawsze wyjątkowo.
RW. : Czyli tajemnica sukcesu to?

 

T.P.

 

Nie wystarczy do nas przyjechać, tutaj w Gospodarstwie Gościnnym JOANNA  trzeba poczuć się jak w domu…wtedy wszyscy jesteśmy zadowoleni.

Serdecznie zapraszamy i życzymy Państwu udanego pobytu w Gospodarstwie JOANNA!!!

 

 

 

Jakie ma Pan plany na przyszłość ?

 

T.P.

Nie patrzę na siebie jak na kogoś, kto odniósł sukces. Wiem, że coś osiągnąłem , ale nie chcę na tym poprzestać. Mam jeszcze sporo do zrobienia. Myślę ,że poszerzymy swoją ofertę o nowe – mam nadzieję, że coraz ciekawsze – pomysły. Wiele z nich podsuwają nam sami turyści .

RW. : Ze swojej strony serdecznie gratuluję i życzę w dalszym ciągu wielu sukcesów w swoim przedsięwzięciu, i jak najwięcej zadowolonych turystów.

 

 

Dziękuję za rozmowę

 

Rozmawiała: Teresa Wieczorek

 

 

Turystyka wiejska charakteryzuje się tym, że turyści wypoczywają na łonie natury w otoczeniu wiejskim.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ