NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA”

0
946

NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA”

W sobotę 8 września 2018 podczas Narodowego Czytania „Przedwiośnia” połączone siły młodzieży z Technikum w Poznaniu oraz z Zespołu Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy zagarnęły scenę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Uczniowie, wczuwając się w role, z dużą dozą ekscytacji przeczytali wybrane fragmenty dzieła  Stefana Żeromskiego.

Każdy z występujących, zanim wyszedł na scenę, przechodził chwilę tremy. Na szczęście obawy znikały przed samym występem. W obliczu kamer telewizyjnych i fleszy fotoreporterów trudno o spokój, gdy za chwilę trzeba wyjść na środek.

Wielkie brawa dla czytających za odwagę i przygotowanie tekstu! Podziw dla słuchaczy za chęć przybycia i kibicowania koleżankom i kolegom!

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu wysłała piękne podziękowania oraz zaprasza nas znów za rok!

Zobacz informację na facebook:

 https://www.facebook.com/pg/Biblioteka.Raczynskich/photos/?tab=album&album_id=2076439932386987

„Szanowni Państwo, raz jeszcze serdecznie dziękujemy za wspólne Narodowe Czytanie!  Dzięki  Państwa zaangażowaniu, frazy Żeromskiego wybrzmiały w sposób pełny i  wszyscy przypomnieliśmy sobie jaką moc ma „Przedwiośnie”. Dziękujemy za fantastyczne przygotowanie do czytania oraz bezproblemową współpracę przy organizacji naszego wydarzenia.”

Agnieszka Woźny Dorozińska

 

Damian Szczepański Mistrzem Polski w trójboju klasycznym

15 września w Kielcach odbyły się Mistrzostwa Polski w Trójboju Klasycznym Juniorów, w których to udział wziął Damian Szczepański – uczeń klasy III technikum architektury krajobrazu. Damian nie miał sobie równych i pomimo, iż były to jego pierwsze mistrzostwa, odniósł spektakularny sukces. Damian został Mistrzem Polski w Trójboju Klasycznym Juniorów oraz zdobył drugie miejsce w kategorii OPEN. Wśród konkurencji do których przystąpił zawodnik były: przysiad  – 230 kg (rekord Polski), martwy ciąg – 225 kg oraz wyciskanie leżąc (155 kg). Łącznie Damian podniósł 610 kg, czym ustanowił kolejny rekord Polski. Uczniowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Alicja Dąbrowska

 „ Spojrzenie na widzenie”- zajęcia z optometrystami

Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach z optometrystami pod tytułem „ Spojrzenie na widzenie”. Warsztaty przygotowały studentki z Koła Naukowego Optyki i Optometrii Wydziału fizyki UAM w Poznaniu.

Optometria to dziedzina wiedzy stosowanej, której głównym przedmiotem zainteresowania jest proces widzenia, a szczególnie wszystko to, co służy ochronie, usprawnieniu, zachowaniu i rozwojowi tego procesu. Początki optometrii w Polsce to utworzenie z dniem pierwszym stycznia 1983 roku Zakładu Optometrii w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dziesięcioletnia, intensywna praca pracowników tego zakładu, a szczególnie profesora Bolesława Kędzi, doprowadziła do wybudowania i wyposażenia nowego Zakładu Optometrii co doprowadziło do utworzenia pierwszych w Polsce Studiów Podyplomowych Optometrii. Młodzi ludzie nabywają tam umiejętności i kompetencji do prowadzenia badań i korekcji optycznej układu wzrokowego.

Nasze prelegentki opowiedziały o konsekwencjach źle dobranej korekcji, skutków nadmiernego promieniowania UV, o wadach okularów kupowanych w sklepach i aptekach na własną rankę, usłyszeliśmy o tym jak posługiwać się soczewkami , kto może a kto nie powinien ich zakładać, zapoznały nas z budową oka. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się czym różni się okulista od optometrysty i kontaktologa. Na samym końcu posłuchaliśmy o profilaktyce w dbaniu o zdrowy wzrok.

Anita Durowicz

Bezpłatne warsztaty Stowarzyszenie Zdrowi-My

Stowarzyszenie Zdrowi-MY organizacja pozarządowa, zajmujące się profilaktyką zdrowia psychicznego realizuje obecnie projekt współfinansowany przez Miasto Poznań w ramach, którego prowadzi dwa niezależne projekty:
– grupę psychoedukacyjną/terapeutyczną dla rodziców dzieci narażonych na problem alkoholowy
– warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci narażonych na problem alkoholowy.
Zapraszam do skorzystania z oferty

Anita Durowicz

 

AKCJA POBORU KRWI

Mając na uwadze to, iż krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją, nasza szkoła po raz drugi zorganizowała pobór krwi na terenie Rokietnicy. 17.09 uczniowie naszej szkoły oraz społeczność lokalna miała możliwość oddać krew. Tydzień wcześniej w Zespole Szkół Zamoyskich gościliśmy przedstawiciela Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Poznaniu, który opowiadał młodzieży o tym jak ważne jest dzielenie się krwią i dlaczego stale tyle jej potrzebujemy.

Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi – taką osobą na pewno jesteś Ty. Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.

Wszystkim osobą, które wsparły bank krwi serdecznie dziękujemy.

Anita Durowicz

Poczdam – miasto ogrodów

W czwartek 20 września uczniowie Zespołu Szkół im. J.W. Zamoyskich w Rokietnicy odwiedzili Poczdam. W wycieczce uczestniczyli przede wszystkim uczniowie technikum architektury krajobrazu. Spacerując po parku Babelsberg i Sanssouci poznawali różne style założeń ogrodów historycznych. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie najstarszej części miasta.

Z rozległych ogrodów Sanssouci (287 ha) odwiedziliśmy ogrody tarasowe na południowych stokach wzniesienia Bornstedt, założone przez Fryderyka II Wielkiego oraz leżący niżej barokowy ogród dekoracyjny z wielką fontanną.

W kompleksie znajdują się pałace oraz inne obiekty (pawilony, kościoły, belwedery itd.), pomiędzy którymi powstawały dekoracyjne i użytkowe (sady i warzywniki) ogrody.

Park Babelsberg nad brzegiem Haweli zaprojektowali jako angielski ogród pejzażowy Peter Joseph Lenné oraz książę von Pückler-Muskau. Malownicze ukształtowanie terenu wokół pałacu, przyzamkowy obszar ozdobnych trawników, tzw. pleasure ground oraz liczne ścieżki spacerowe z pięknym widokiem na Poczdam i Havelę sprawiają, że park zaliczany jest do najpiękniejszych w tej części Europy.

Park Babelsberg oraz ogrody Sanssouci należą do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rejs statkiem po Haweli ukazał szeroką panoramę ukrytych wśród zieleni parków zabytkowych pałacyków i rezydencji Poczdamu.

Maria Matuszczak

X Jubileuszowe Grand Prix w biegach im. Dominiki

22.09.2018 reprezentacja naszej szkoły, wzięła udział w X Grand Prix im. Dominiki. Na uczestników jubileuszowej edycji biegów, czekały okolicznościowe medale. Tradycyjnie odbył się Bieg Malucha (dla dzieci do lat 6) ok. 50 m, Bieg rodzinny ok. 1 km, Bieg główny ok. 7 km, Nordic walking ok. 4 km.

M.Statucka

Powtarzamy – matura za pasem!

26 września klasy czwarte uczestniczyły w spektaklu  Teatru Ludowego z Krakowa. Na nowo przeżywaliśmy historię króla Edypa. Uczestniczyliśmy w śledztwie, które prowadził, aby odkryć swoją prawdziwą tożsamość; w jego udręce, niepewności, wygnaniu.

Było warto, ten niezwykły dramat zyskuje na scenie i zupełnie inaczej odbierają go szesnastolatkowie w klasie pierwszej i maturzyści – w czwartej.

 

  1. Olejniczak-Gros

Przedpremiera „Rodziny Addamsów” za nami!

Nawiązując do słynnej Gombrowiczowskiej frazy, musical pt. „Rodzina Addamsów” zachwyca.

Tydzień temu 20.09.2018 wybraliśmy się dość liczną grupą na musical wyreżyserowany przez Jacka Mikołajczyka – Dyrektora Teatru Syrena w Warszawie. Współpraca dwóch teatrów opłacała się, koprodukcja Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie święci triumf.

I uczniowie, i dorośli – reprezentujący naszą szkołę – czekali na niesamowite wrażenia. Każdy dostał to, czego chciał.

Zanim wyszliśmy z sali na dobre jeden przez drugiego rzucał hasła:

„Cu-dow-nie! Cu-dow-nie! Cu-dow-nie!”, „W skali od 1 do 10 daję 11!”, „Chcemy jeszcze raz to zobaczyć!”, „Pierwsza sztuka, podczas której nie trzeba było niczego interpretować!”, „Wszystko świetne! I muzyka, i aktorzy!”.

Układ zdarzeń zadziwia i sprawia, że próbujemy zgadywać, jak potoczą się sprawy, jak rozstrzygną się losy dwojga zakochanych…

Musical ukazuje życie dwóch rodzin, które chcą przed sobą zagrać kogoś innego. Co z tego wynika, warto przekonać się samemu. Wiele cennych tekstów spada na widzów ze sceny, trafiają do serca i przydają się w rozumieniu siebie i najbliższych.

Dziękuję serdecznie za udział w wydarzeniu Uczniom z Poznania i z Rokietnicy!

Agnieszka Woźny-Dorozińska

 

Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej.

21.09.18 odbył się  Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej. Rozgrywki odbyły się systemem „każdy z każdym”.  Po dniu sportowych zmagań, wyłonieni zostali zwycięscy: I miejsce kl. III Ti, II miejsce kl. II Ti, III miejsce kl. III Th/tak. W zawodach wzięły udział również panie. Królem strzelców została Natalia Jahnz.

Gratulujemy!

M.Statucka

 

Wyjazd integracyjny klas pierwszych 2018

Dnia 27 września 2018 roku uczniowie klas pierwszych szkoły branżowej i technikum wybrali się na wyjazd integracyjny do Ośrodka Szkolenia Sportowego w Brzedni. Na miejscu czekały na nich niezwykłe atrakcje takie jak rejs statkiem, przejazd wozem wojskowym, strzelanie z łuku, rzuty toporkiem, tory z przeszkodami i zadania zespołowe. Wśród młodzieży panowała przyjazna atmosfera, musieli oni wykazać się współpracą i wzajemną pomocą. Na zakończenie ich pobytu rozpalono ognisko, podczas którego można było usłyszeć liczne rozmowy, co pokazywało, że integracja się udała.

Ola Krzemińska, z klasy I TH

„Otrzęsiny” w ZS im. J. i W. Zamoyskich

W piątek 5 października Samorząd Uczniowski przyjął w poczet społeczności szkolnej pierwszoklasistów. Tradycja nakazuje, by zaszczyt ten nastąpił po wykonaniu szeregu zadań przez młodzież w ramach tzw. dnia kota. Wśród nich znalazły się takie konkurencje jak: picie mleka z kubeczka, wydmuchiwanie piłeczki z miski pełnej mąki, bieg farmera czy jedzenie jabłka na sznurku bez użycia rąk. Przy wsparciu słonecznej, jesiennej pogody wszystkim uczniom klas pierwszych udało się godnie wejść w nasze kręgi. Życzymy im samych niezapomnianych chwil w murach naszej szkoły, nie tylko związanych z nauką;-)

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Alicja Dąbrowska

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ