Przybroda – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna wiercenie otworu Rokietnica-5H

1
5445

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. na terenie Gminy Rokietnica rozpoczyna wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica-5H, w oparciu o koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie „Pniewy-Stęszew” nr 14/2001/p, wydaną przez Ministra Środowiska 19 lipca 2001 r. Koncesja „Pniewy-Stęszew” obejmuje powierzchnię . ok 1 000 km2, na terenie 15 gmin.

Pierwsze prace na północny zachód od Poznania, w tym na terenie Gminy Rokietnica i sąsiedniej Gminy Kaźmierz PGNiG prowadziło już w latach 70tych. Pierwszy otwór poszukiwawczy został odwiercony w roku 1973. Wykonane w tamtym okresie badania sejsmiczne i odwiercone otwory pozwoliły na zidentyfikowanie struktury geologicznej, w której znajduje się złoże gazu ziemnego. Jednak stosowane w tamtym okresie technologie wiercenia i udostępnienia złoża nie pozwalały na uruchomienie opłacalnej ekonomicznie eksploatacji gazu zimnego. Postęp technologiczny, a zwłaszcza doświadczenia firmy w wierceniu otworów horyzontalnych umożliwiły powrót do prac na terenie Gminy Rokietnica.

Zadaniem otworu poszukiwawczego Rokietnica-5H jest udostępnienie złoża gazu ziemnego o zawartości metanu ponad 85%. Całkowita długość otworu będzie wynosiła ok. 4 250 m. To znaczy otwór będzie wiercony w pionie do głębokości ok. 3 400 m, potem będzie stopniowo krzywiony, tak aby na głębokości ok. 3 600 m można było wykonać odcinek poziomy o długości ok. 400 m. Prace, w tym wiercenie a także próby i testy, będą trwały ok. 4 miesięcy.

Na zlecenie PGNiG prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling przy pomocy urządzenia BENTEC Euro Rig 450. Całkowita wysokość wieży wiertniczej to prawie 44 m, moc maksymalna urządzenia to 2 000 KM, a udźwig to 450 ton. Urządzenie takie może wiercić otwory nawet do głębokości 6 000 m. Świder napędzają dwa silniki elektryczne. Zasilanie energią elektryczną całego urządzenia zapewnia zestaw czterech agregatów prądotwórczych o mocy 1500 kVA każdy.

Na potrzeby prowadzonych prac PGNiG wydzierżawiło grunt o łącznej powierzchni (plac wiertniczy i droga dojazdowa) prawie 2 ha. Prace wiertnicze są zrealizowano zgodnie ze wszelkimi przepisami, przestrzegając najwyższych standardów, w tym szczególnie związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem ludzi. Stały nadzór nad właściwym prowadzeniem prac stanowi wiele instytucji, w tym te najważniejsze jak Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz oczywiście władze samorządowe.

Gaz ziemny od lat jest paliwem niezbędnym dla funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu, rolnictwa czy wreszcie dla wielu gospodarstw domowych. Około jednej trzeciej zapotrzebowania na gaz Polska pokrywa z krajowego wydobycia. Jednym z kluczowych elementów strategii Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. jest utrzymanie wydobycia z krajowych zasobów na co najmniej dotychczasowym poziomie. Ma temu służyć intensyfikacja wydobycia z już eksploatowanych złóż, stale prowadzone prace poszukiwawcze i rozpoznawcze, ale także stały rozwój całego segmentu poszukiwawczo-wydobywczego.

1 KOMENTARZ

  1. Ten odwiert jest w Przybrodzie i proszę o zmiane miejscowości w arykule . Jeśli chcecie promować Mrowino to nie kosztem nas mieszkańcom Przybrody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ