Mieszkaniowy rynek wtórny w Rokietnicy-Analiza dwóch ostatnich lat.

0
1974

W trzecim kwartale 2015 roku rodzinnie podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej na terenie Gminy Rokietnica. Z racji posiadanego, blisko 10-letniego, doświadczenia zawodowego postanowiliśmy świadczyć usługi związane z rynkiem nieruchomości. Dziś chcemy się z Państwem podzielić zgromadzoną wiedzą na temat rynku mieszkaniowego w Rokietnicy.

Badaniem został objęty lokalny rynek nieruchomości lokalowych o funkcji mieszkalnej z tytułem prawa własności, na tzw. „rynku wtórnym”. W trakcie przeprowadzonej analizy zbadano transakcje sprzedaży, które miały miejsce w obrębie miejscowości Rokietnica w powiecie poznańskim. Okres badania cen zawiera się w przedziale ostatnich dwóch lat, tj. od stycznia 2015 roku do grudnia 2016 roku.

Zanotowano kilkadziesiąt transakcji nieruchomości podobnych. Powierzchnie użytkowe lokali znajdowały się w przedziale pomiędzy 32,90 m², a 75,66 m². Najniższa cena wynosiła 3 640,53 PLN/m², a najwyższa 5 055,07 PLN/m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Cena średnia wynosiła 4 378,29 PLN/m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. W roku 2015 zanotowano 18 transakcji sprzedaży nieruchomości podobnych. Cena średnia wynosiła 4 339,55 PLN/m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. W roku 2016 zanotowano spadek ilości transakcji sprzedaży do 14, jednak średnia cena sprzedaży wzrosła o 88,56 PLN na 1m2, czyli do poziomu 4 428,11 PLN.

Największym powodzeniem wśród nabywców cieszą się mieszkania zlokalizowane na Osiedlu Kalinowym. W tym rejonie w okresie 2 lat zanotowano aż 19 z 32 transakcji. Wynik ten nie jest jednak efektem nad wyraz dobrej cechy nieruchomości, która w sposób wyjątkowy przyciąga kontrahentów. Powód jest raczej prozaiczny. Osiedle Kalinowe jest jednym z pierwszych osiedli oddawanych do użytku w Rokietnicy, a tym samym okres eksploatacji jest większy, emigracja mieszkańców większa i szybsza w porównaniu do innych budynków wielomieszkaniowych oddanych do użytku w późniejszym okresie. W 2016 roku pozycję lidera sprzedaży przejęła ul. Lipowa, przy której sprzedało się 7 lokali. Drastyczny wręcz spadek zanotowało wyżej wspomniane Osiedle Kalinowe. W tym rejonie, w 2016 roku sprzedano zaledwie 5 mieszkań.

Przy wyborze swojego nowego „M2” kontrahenci raczej nie kierują się położeniem lokalu względem budynku. Proporcje sprzedażowe rozłożone są niemal po równo między parterem a drugim piętrem. Gdybym jednak miał się pokusić o wskazanie tej „lepszej” kondygnacji, wskazałbym na 1 piętro, bowiem tam średnia cena sprzedaży za 1 m2, jest wyższa od pozostałych o około 100 PLN.

Jeśli chodzi o przestronność mieszkania, najczęściej nabywanymi były lokale o powierzchni użytkowej od 51 m2 do 60 m2. Średnia cena wynosiła 4 385,41 PLN/m2. W przeciągu ostatnich dwóch lat zdecydowanie najlepiej sprzedawały się mieszkania 3 pokojowe (18 transakcji), które osiągały średnio cenę 4 397,45 PLN/1m2.

Na badanym lokalnym rynku istnieje nadwyżka podaży nad popytem. W najpopularniejszych krajowych portalach internetowych, specjalizujących się promocją ogłoszeń sprzedaży nieruchomości, zarejestrowano około 20 ofert sprzedaży nieruchomości podobnych. Powierzchnie użytkowe lokali znajdują się w przedziale 35,41 m², a 78,50 m². Najniższa cena ofertowa wynosi 4 366 PLN/m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, a najwyższa 5 847 PLN/m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Cena średnia wynosi 5 107,20 PLN/m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Różnica między średnią ceną transakcyjną sprzedaży, a średnią ceną ofertową sprzedaży wynosi 16,6%. Okres ekspozycji nieruchomości na rynku waha się w przedziale pomiędzy 6 a 9 miesięcy. Nasza Kancelaria sprzedaje mieszkania w okresie 6 miesięcy od podpisania umowy pośrednictwa.

Z analizy wynika, że w badanym okresie ceny miały tendencję nieznacznie rosnącą. Wzrost cen obliczono na poziomie 0,24% miesięcznie, w skali roku wzrost cen wynosi 2,92%.

Żywię nadzieję, że wiedza którą się z Państwem dzielę, dzięki uprzejmości Szanownej Redakcji „Rokickich Wiadomości”, wydatnie przyda się Państwu do własnych procesów ekspozycyjnych i sprzedażowych. Jednakże gdybyście Państwo zechcieli skorzystać z naszego doświadczenia będzie nam niezmiernie miło. Serdecznie zapraszamy!

Autorem publikacji jest Sebastian Jaskólski,

Rzeczoznawca Majątkowy, Pośrednik w obrocie nieruchomościami

prowadzący własną praktykę zawodową

„Rokickie Centrum Nieruchomości”

z siedzibą w Kiekrzu przy ul. Portugalskiej 5a.

www.rokickiecentrumnieruchomosci.pl

tel.: 798-320-555 lub 502-596291

ZOSTAW ODPOWIEDŹ