Patriotyzm to umiłowanie Ojczyzny. Przypomniał o tym ks. Tadeusz Lorek, proboszcz parafii w Rokietnicy podczas Mszy św. dziękczynno-błagalnej za Ojczyznę sprawowanej w Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jak zauważył, współcześnie bycie Polakiem z prawdziwego zdarzenia, to bycie dobrym małżonkiem, rodzicem, uczniem czy pracownikiem. 3 maja w Kościele katolickim przeżywamy także uroczystość Królowej Polski. – Prośmy naszą Matkę i Królową by dar naszej modlitwy przedstawiła swemu Synowi i Ojcu Niebieskiemu, aby obdarzał naszą Ojczyznę potrzebnym Bożym błogosławieństwem – modlił się ksiądz proboszcz. Uroczystości patriotyczne, które zorganizowano w Rokietnicy z inicjatywy gminnego oddziału Prawa i Sprawiedliwości uświetniła Rokietnicka Orkiestra Dęta. Przed Mszą złożono kwiaty w symbolicznym miejscu pamięci, a po jej zakończeniu wszyscy zainteresowani mogli posłuchać wspomnień Romana Łabęckiego, więźnia politycznego czasów stalinowskich, mieszkańca Rokietnicy.
Gminny oddział PiS włączył się także w obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Kiekrzu. Tam, po Mszy św., której przewodniczył posługujący w kierskiej parafii ks. Kazimierz Piechocki, złożono kwiaty pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na jego cokole znajduje się ponad 60 nazwisk mieszkańców Kiekrza, którzy oddali życie za Ojczyznę podczas Powstania Wielkopolskiego oraz obu wojen światowych. Proboszcz, ks. Rafał Krakowiak, zachęcił w tym miejscu do modlitwy w ich intencji oraz o prawdziwie patriotycznego ducha dla nas wszystkich. Natomiast wikariusz, ks. Marcin Jałoszyński, podczas kazania apelował, aby w tych przestrzeniach życia Ojczyzny, na które mamy realny wpływ, budować relacje oparte na wartościach chrześcijańskich. – Tylko wtedy możemy być spokojni o przyszłość naszego narodu. Tego uczy nas historia – stwierdził.
Również mieszkańcy Kiekrza mogli wysłuchać opowieści Romana Łabęckiego o trudnych powojennych czasach. Szczególne wrażenie wywarła ona na kierskich harcerzach, którzy licznie uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych. Pan Łabęcki przybliżył także krótko działalność wielkopolskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, którego jest wiceprezesem. Czytelnikom „Rokickich Wiadomości” przedstawimy jego sylwetkę w jednym z najbliższych numerów miesięcznika.
KT
Fot. Kamila Tobolska