Komunikaty Akademii Wieku Dostojnego

0
873

Spotkanie z Amazonią 

Słuchacze i sympatycy Akademii Wieku Dostojnego spotkali się w sali GOK w dniu 21. maja z przedstawicielami wyprawy do Ameryki Południowej – Ekspedycji Amazońskiej RIO HONDO 2017. Amazonia, a dokładnie rzeka Amazonka kojarzy się nam z Brazylią. W rzeczywistości owa rzeka przepływa przez wiele krajów, także przez Boliwię. Celem wyprawy była Puszcza Amazońska, a właściwie trzy jeziora skrzętnie skryte w gąszczu lasów. Jeziora, do których nikt jeszcze nie dotarł, ba, nie ma ich na mapach, a GPS tam nie działa.

Swoje impresje z podróży przekazywali nam w sposób niezwykle dynamiczny panowie Rafałowie : Stasiak i Konieczny. Rafał Stasiak– główny narrator, starał się przekazać jak najwięcej informacji, zaś Rafał Konieczny celnie „dopowiadał” to, co umknęło koledze. Duet wręcz doskonały.  Prezentacja okraszona tysiącami arcyciekawych zdjęć i opowiadana z taką pasą powodowała wrażenie, że my, słuchacze jesteśmy częścią wyprawy. Minęły 2 i pół godziny, a my byliśmy dopiero w stolicy Boliwii La Paz, mieście kontrastów. Nowoczesne wieżowce, a obok slamsy. Tak wygląda stolica jednego z najbiedniejszych krajów świata. Wyprawa podążała nadal, coraz wyżej, choć La Paz leży na wysokości grubo powyżej 3000m npm.   Wreszcie zaczęliśmy zbliżać się do Puszczy. Rozpędzeni w swych opowieściach Panowie Rafałowie doszli do wniosku, że dziś nie zdołamy dotrzeć do owych tajemniczych jezior, które prawdopodobnie istnieją. Zamieszkują tam liczne szczepy Indian tzw. nieasymilujących się, którzy nie spotkali się z cywilizacją. Nie wolno się z nimi kontaktować w obawie o przenoszenie chorób cywilizacyjnych, bo dla nich, nieodpornych, są chorobami śmiertelnymi.

Dalszy ciąg sprawozdania z wyprawy RIO HONDO 1017 będzie na pewno. Termin – jesień – zostanie podany będzie z odpowiednim wyprzedzeniem w Rokickich Wiadomościach. Już dziś zapraszamy nie tylko seniorów, także młodzież szkolną.

 

Andrzej Deckert

 

 

 

Z prac Akademii Wieku Dostojnego

 

Zasłużone letnie ferie.

–  Spotkanie z Amazonią było ostatnim przed wakacyjną przerwą spotkaniem pogadankowo – dyskusyjnym.. Październik jest miesiącem, w którym rozpoczynają się uroczyste inauguracje nowego roku akademickiego. Naszą, już jedenastą uroczystą inaugurację naszej Akademii przewidujemy w drugiej połowie miesiąca. O szczegółach powiadomimy w Rokickich Wiadomościach i na stronie internetowej Urzędu Gminy.

 

–  ćwiczenia korekcyjne „zdrowy kręgosłup” zakończyły się 11 czerwca. Pierwsze po przerwie wakacyjnej będą w poniedziałek, 3. września o godz. 19.00.

 

–  Nordic Walking – spotkana odbywają się bez przerwy wakacyjnej.

 

–   Zajęcia komputerowe wznowimy we wrześniu. Termin i miejsce podamy w Rokickich Wiadomościach.

 

–  Zapraszamy do licznego udziału w naszych zajęciach skierowanych przede wszystkim do wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim zaś do osób już nieaktywnych zawodowo.  Udział w zajęciach jest bezpłatny, tylko ćwiczący w grupie „zdrowy kręgosłup” ponoszą symboliczne koszty wynajmu obiektu.

 

Życzę przyjemnych wakacji spędzonych aktywnie i do zobaczenia na zajęciach.

Andrzej Deckert

SONY DSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ