Komunikaty Akademii Wieku Dostojnego

0
948

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 w Akademii Wieku Dostojnego im. Marii Konopnickiej w Rokietnicy.

W czwartek, 15 listopada o godz. 18.00 w sali Biblioteki Gminnej odbyła się kolejna, uroczysta inauguracja zajęć w rokietnickiej Akademii. Trochę spóźniona, bo miesiącem akademickim jest październik. Usprawiedliwiona, bo czekaliśmy na udział znakomitego gościa, profesora, dr hab. med. Wojciecha Golusińskiego z Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. W. Golusiński, naukowiec z dziedziny laryngologii i onkologii laryngologicznej jest postacią rozpoznawalną na całym świecie dzięki wprowadzaniu nowatorskich metod chirurgii laryngologicznej.

Oprócz kierowania  Uniwersytecką Kliniką Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej, jest szefem Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego, także Prezydentem prestiżowego Europejskiego Towarzystwa Laryngologicznego skupiającego 28 krajów!.

Spotkanie miało charakter otwarty, toteż salka konferencyjna biblioteki ledwo mogła pomieścić wszystkich gości, których przywitał sam kanclerz AWD. W kilku słowach nawiązał do uroczystości 100 lecia uzyskania niepodległości i przygotowaniach do 100 lecia Powstania Wielkopolskiego. W zastępstwie wójta zabrał głos jego zastępca Arkadiusz Klapiński życząc nam wielu dalszych sukcesów. Jak co roku, nowy rok akademicki otworzyła prof. Krystyna Pecold wypełniająca funkcję Rektora Akademii. Wreszcie do głosu został zaproszony nasz niecodzienny gość, który przygotował nam arcyciekawą prezentację multimedialną. Profesor szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami. W sposób niezwykle normalny, zrozumiały bez naukowych wywodów przekazał nam, jak współczesna wiedza medyczna jest wykorzystywana  do leczenia i skutecznego wyleczenia pacjentów ze zdiagnozowanymi nowotworami głowy i szyi. W klinice działa zespół operacyjny mający najnowocześniejszą aparaturę na miarę co najmniej XXI wieku. Niestety: to jedyny w Polsce. Jej koszt to 15 mln zł.  W chwili obecnej przydało by się choć po jednym takim urządzeniu na województwo. Ministerstwo odpowiada, że nie ma pieniędzy i tak koło się zamyka.

W trakcie wykładu, a w zasadzie pogadanki ciekawie prowadzonej przez profesora było można zadawać pytania. Wzruszającym momentem było wystąpienie jednego ze słuchaczy, który trochę zmienionym głosem powiedział : panie profesorze, to pan 10 lat temu mnie operował. To dzięki panu tutaj jestem i jestem żywym świadectwem dokonań współczesnej, polskiej medycyny. Po krótkiej dyskusji owacjami na stojąco pożegnaliśmy profesora, który już był myślami w Warszawie, gdzie w piątek i sobotę będzie przekazywać swą wiedzę nauczycielom akademickim.

Komunikaty

Zajęcia w roku akademickim zaczęły się wcześniej, bo : od początku września wznowione zostały ćwiczenia „zdrowy kręgosłup”, amatorzy Nordic Walking trenują bez wakacyjnej przerwy. Mamy chwilowy problem z uruchomieniem zajęć komputerowych, jesteśmy jednak  pełni determinacji i optymizmu. Akademia już dziś zaprasza na kolejne spotkanie o charakterze towarzyskim z opłatkiem, śpiewaniem kolęd wspólnie z Rokietnicką Orkiestrą Dętą. Termin podamy w Internecie i numerze styczniowym Rokickich Wiadomości. Spotkanie ma charakter otwarty.

 

          Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim naszym słuchaczom, sympatykom i tym, którzy mogą do nas dołączyć, serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe, szampańskiego Sylwestra oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2019.

 

Kanclerz AWD Andrzej Deckert

ZDJĘCIA: Adam Michta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ