„Kobieta zmienną jest”. Spektakl Kierskiego Klubu Seniora ASTER w Rokietnicy

0
1105

Jak pokonać tremę przed występem na otwartej scenie traktując dotąd uczestnictwo w warsztatach teatralnych jako dobrą zabawę? Co zrobić, by przykuć uwagę widza i wzbudzić pożądaną reakcję? W jaki sposób modulować głosem, dobrać właściwy gest i jak najlepiej „wczuć się w rolę”? Oglądając spektakl „Kobieta zmienną jest”, przygotowany przez Kierski Klub Seniora Aster, trudno było nawet wyobrazić sobie, że biorący w nim udział mogli mieć tego typu dylematy.

Ciekawie zaaranżowana scena, spójna scenografia i adekwatne do treści kostiumy, światło, dźwięk oraz budowana z komediową dramaturgią opowieść, już od pierwszego z trzech przedstawionych aktów kazała przypuszczać, że przygoda z teatrem kierskich seniorów to efekt pracy co najmniej kilku sezonów. W ich wykonaniu zobaczyliśmy letnią opowieść o początkowo lekkim, typowo wakacyjnym klimacie. Takim, który może się kojarzyć z sanatoryjnym turnusem czy indywidualnym pobytem w jednym z wielu kurortów. Byliśmy zatem świadkami koleżeńskiej znajomości z jednej strony Pań, z  drugiej – Panów. Niezobowiązujące spotkania podczas bulwarowych spacerów, kończące się przyjemnie w którejś z wielu kawiarenek oraz snute z lubością rozmowy i dykteryjki  są przestrzenią dla budowanych z zamysłem postaw: wiernych zasadom, stałych w uczuciach, okrzepłych w poglądach w przypadku Pań i zawsze odrobinę bardziej frywolnych w przypadku Panów. Obie grupy zbliża ku sobie nieodparta pokusa spędzenia czasu nieco inaczej niż dotąd: z odrobiną emocji i miłego dreszczyku – prowadząca do zadzierzgnięcia nowej znajomości. Takiej, która mimo dość stanowczo deklarowanej stateczności i powściągliwości jest zwyczajną żonglerką ludzkich potrzeb – nierzadko skrywanych tylko na pokaz. Spektakl jest więc o zmienności. Ma, jak każda komedia, swoje nieoczekiwane zwroty akcji. Śmieje się z przywar i drobnych pokus. Finalnie jednak zawiera budującą pointę – w letniej opowieści o poszukiwaniu życiowego partnera, nad kalkulacjami i niewinnymi intrygami zwycięża bowiem prawdziwe uczucie. Potrzebne i ważne dla każdego – niezależnie od wieku i bagażu doświadczeń.

Przedstawienie Kierskiego Klubu Seniora Aster, oprócz danej widzom możliwości spędzenia miłego, primaaprilisowego wieczoru, pokazało sposób na ciekawe zagospodarowanie wolnego czasu. Bez dość stereotypowego, a tym samym nierzadko mijającego się z prawdą szablonu. Był to bowiem pokaz pasji i zrealizowanych marzeń – często wbrew własnej niewierze w sens przełamywania przesądów. Senior bowiem, to osoba nadal wrażliwa i zdeterminowana, z szeregiem pomysłów, które trzeba i warto urzeczywistniać. I to na bardzo wielu płaszczyznach. Mówią, że najważniejsze jest chcieć. Jednak nie mniej istotne jest także móc. Ten warunek, oprócz priorytetowej akceptacji, wymaga jednak stworzenia przychylnej przestrzeni oraz życzliwych, inspirujących i dopingujących do kolejnych pomysłów osób.

D.P.

Przedstawienie „Kobieta zmienną jest” zostało przygotowane w ramach działających od kilku miesięcy warsztatów teatralnych stanowiących jedną z propozycji zajęć prowadzonych przez Kierski Klub Seniora ASTER. Twórcą spektaklu, a zarazem instruktorem warsztatów, jest Ireneusz Lesicki. Występ przed widownią w Rokietnicy był trzecim z kolei przedstawieniem zrealizowanym przed większą publicznością. Nagrodzony gromkimi brawami na stojąco przez licznie zgromadzoną publiczność, Klub Aster przyjął zaproszenie do kolejnych odwiedzin w Rokietnicy. Odliczanie do następnej teatralnej premiery zostało zgodnie rozpoczęte. 

Obsada:

MARIA – Iwona Boratyńska

TADEUSZ – Henryk Olejnik

AGATA – Małgorzata Osses

ZYGMUNT- Ryszard Blaszka

LUCYNA – Czesława Mączkowiak

STEFAN- Henryk Kałek

MARIOLA – Zofia Miarka

ZENON – Aleksy Mączkowiak

KRYSTYNA – Grażyna Laskowska

KELNER – Michał Blaszka

STRAGANIARKA – Janina Kałek

Scenariusz:

Anna Morkowska, Ireneusz Lesicki

Reżyseria:

Ireneusz Lesicki

Asystentka reżysera:

Iwona Boratyńska

Scenografia:

Iwona Boratyńska, Ewa Suchanek

Nagłośnienie:

Marek Górzyński

Zdjęcia:

Damian Nowicki, Adam Michta

Video:

Michalina Lesicka, Adam Michta, dostępne na na profilu Rokietnica Wokół Nas oraz na youtubie.

Zdjęcia Adam Michta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ