EXPERIMENTAL DAY – „MŁODZI NOBLIŚCI Z ROKIETNICY”

0
893

„MŁODZI NOBLIŚCI Z ROKIETNICY  – kompleksowy program wsparcia edukacji w Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy “

Spektakularny, zjawiskowy, fascynujący…, tak można określić pierwszy Experimental Day, który odbył się 13 stycznia w Szkole Podstawowej w Rokietnicy. W ramach realizacji projektu „Młodzi Nobliści z Rokietnicy (…)” uczniowie, rodzice i nauczyciele zostali zaproszeni na festiwal nauki. Profesjonale pokazy z ciekłym azotem, suchym lodem, a także pokaz chemiczny zgromadziły liczną widownię. Zgodnie z zaproszeniem dzień eksperymentów stał się pretekstem do świetnej zabawy dla dzieci i dorosłych.

Szczególnie wiele radości sprawiły gościom zabawki fizyczne, alkogogle, bączki, grające rury, kula plazmowa, kalejdoskop, pryzmaty, to tylko niektóre z wielu atrakcji. Wszystkie doświadczenia można było wykonywać samodzielnie, a jeśli kogoś szczególnie interesowała zasada działania danego urządzenia pomocą służył instruktor.

Podobnie wyglądały zajęcia z robotyki. Małe dzieci zafascynowane były chodzącym i mówiącym robotem humanoidalnym, starszych uczniów pochłonęły walki robotów sumo, roboty zdalnie sterowne i popularna gra Pacman sterowana za pomocą żyroskopu.

Fenomenalne były pokazy odbywające się na holu głównym szkoły. Pokaz z ciekłym azotem podgrzał wyobraźnię młodych naukowców. Uczniowie zamieniali róże w kruche szkło, wbijali gwoździe bananami, zmniejszali objętość balonów, a wszystko to w magicznych obłokach mgły Harrego Pottera.

Był to jednak dopiero wstęp do pokazu z suchym lodem oraz pokazu chemicznego, który wywołał duży dreszczyk emocji. Uczniowie produkowali śnieg, olbrzymie bańki mydlane i na własnej skórze mogli sprawdzić niską temperaturę suchego lodu oraz jego niezwykłe właściwości. Najmłodszych zaaferowały eksperymenty: „kupa dinozaura” i „pasta dla słonia”. Starsi uczestnicy pokazu dokonali zamiany wody w wino oraz wyhodowali rośliny chemiczne. Dla naprawdę odważnych skierowany był pokaz z upuszczaniem krwi, sztucznej, jak się później okazało. Gwoździem programu stało się podpalenie, w warunkach kontrolowanych oczywiście, asystenta prowadzącej pokaz. Prosimy, nie próbujcie tego w domu!

Pokazy dostarczyły uczestnikom wiele zabawy, ale również cennych informacji na temat bezpiecznego stosowania w życiu codziennym kwasów i zasad. Goście obserwować mogli konsekwencje niewłaściwego użycia popularnego środka do czyszczenia rur. Dzieci i młodzież otrzymała informacje na temat pozytywnych i negatywnych aspektów stosowania środków chemicznych. Wiele z nich używana jest w przemyśle spożywczym, inne w przemyśle zbrojeniowym, jeszcze inne powodują skażenia środowiska i są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Experimental Day zakończył się w godzinach popołudniowych. Uczniowie i rodzice otrzymali duży zastrzyk pozytywnej energii. Zapewne wśród uczestników znajdzie się kilku przyszłych adeptów nauk ścisłych. Pozytywnych wrażeń dostarczyła nam firma Mały Inżynier. Przed nami jeszcze jeden festiwal nauki, o jego terminie poinformujemy na łamach „Rokickich Wiadomości”.

Nie przegapicie tego wydarzenia, naprawdę warto w nim uczestniczyć!

koordynator projektu

Ewa Lepsza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ