EKO – KLASY. RAPORT ósmy

0
1166

NAPACHANIE

W miesiącu kwietniu Eko – klasa w Napachaniu wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Konstantynowie. Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest las, jakimi darami obdarza ludzi i zwierzęta, kto go zamieszkuje i jak należy o niego dbać. Przyjrzały się z bliska pracy mrówek w mrowisku, dowiedziały się, dlaczego nie należy usuwać martwego drzewa z lasu. Idąc ścieżką edukacyjną podziwiały piękne leśne widoki, ale szukały też pierwszych oznak długo wyczekiwanej wiosny. Po porannym spacerze uczniowie udali się do Nadleśnictwa na zwiedzanie wystawy „Praca leśniczego dawniej i dzisiaj.” Z zaciekawieniem dzieci przyglądały się eksponatom zwierząt, ptaków i szkodników zamieszkujących polskie lasy. Na zakończenie naszej wizyty w Konstantynowie spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku piekąc kiełbaski i bawiąc się w promieniach wiosennego słońca. Wycieczka była ciekawym sposobem na zdobycie wiedzy przyrodniczej z innej perspektywy niż szkolna ławka. Dziękujemy Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Bytkowie, za sponsorowanie naszego wyjazdu.

Jako klasa ekologiczna pamiętaliśmy też o obchodach Dnia Ziemi, który świętowaliśmy w naszej szkole od 21 – 26 kwietnia pod hasłem „Kolorowe dni ekologiczne.” Głównym jego celem było włączenie uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska i zachęcanie do pogłębiania wiedzy na temat problemów ekologicznych. Każdego dnia klasy przychodziły do szkoły ubrane w inny kolor, miały do wykonania zadanie ekologiczne i świętowały. W piątek Dzień Ekologa, w którym razem z pracownikiem PUK-u dzieci udały się na „sprzątanie świata,” czyli pobliskiego lasu. Worki zapełniały się śmieciami bardzo szybko, co świadczy o tym, że edukacja ekologiczna dzieci i dorosłych jest cały czas potrzebna. W poniedziałek Dzień Natury to praca nad plakatami dotyczącymi ekologicznego sposobu życia: ekologiczny dom, konsument, zakupy, sprzęt, segregacja odpadów, oszczędzanie wody i prądu. We worek świętując Dzień Słońca i Zdrowia klasy przygotowywały kolorowe owoce i warzywa do wspólnej w szkole degustacji. Środa to Dzień Ziemi i podsumowanie „Kolorowych dni ekologicznych.” Prezentacja plakatów, wspólny śpiew piosenki „Ziemia, wyspa zielona” i pokaz mody ekologicznej, który zachwycił wszystkich pomysłowym wykorzystaniem surowców wtórnych. Towarzyszące nam kolory: niebieski, zielony, żółty i pomarańczowy pokazały, że Ziemia jest kolorowa, kiedy człowiek o nią dba jak o swój własny dom.

wych.  Anna Olejniczak – Cichocka

 

OBCHODY DNIA ZIEMI W MROWINIE.

Celem obchodów Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznychspołeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkim ludziom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Mali ekolodzy ze Szkoły Podstawowej w Mrowinie postanowili pokazać swoim starszym kolegom, co się stanie na Ziemi jeśli wspólnie o nią nie zadbamy. Na scenie pojawił się szalony naukowiec, który wprowadził wszystkich w niezwykły świat przyrody. Pokazał nam, jak piękna była Ziemia, dopóki ludzie nie zaczęli jej zanieczyszczać. Ale jeszcze nic straconego. Jeżeli wszyscy się zmobilizujemy to nasza Ziemia będzie piękna i jeszcze przez wiele milionów lat będziemy mogli  cieszyć się jej  urokiem.

Wychowawca  Bożena Lisiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ