EKo-klasa w ZSP Napachanie…

0
1022

Styczeń upłynął Eko – klasie w Napachaniu na ekologicznych spotkaniach.
Pierwsze spotkanie odbyło się z pracownikami PUK -u którzy pomogli dzieciom utrwalić wiadomości zdobywane w pierwszym półroczu nauki na temat segregacji odpadów. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej, która przypomniała dzieciom oznaczenia związane z segregacją odpadów. Kolejnym elementem zajęć była wspólna zabawa polegająca na ich segregacji. Każde dziecko dostało karteczki z ilustracjami przedstawiającymi różne rodzaje odpadów, a zadaniem uczniów było ich nazwanie i dopasowanie do odpowiedniego koloru pojemnika, w jakim powinny się znaleźć. Tutaj należałoby, więc przypomnieć małym i dużym, że segregacja to-zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców), z jakiego zostały wyprodukowane, czyli papier, szkło, plastik, aluminium, innymi słowy, jest to oddzielenie od siebie materiałów, które mogą zostać powtórnie wykorzystane. Na zakończenie zajęć pracownicy przeprowadzili doświadczenie, które pokazało dzieciom, w jaki sposób rozkłada się bateria wrzucona do „zwykłego kosza na śmieci”. Uczniowie z uwagą słuchali, jak kwas znajdujący się w baterii rozlewa się najpierw, zatruwając glebę, a potem środowisko naturalne. To było pouczające spotkanie, po którym wszystkie mądre dzieci wiedzą, jak segregować śmieci.
Drugie ekologiczne spotkanie odbyło się ze studentkami UAM, a jego tematem był klimat. Dzieci dowiedziały się, jak rozmieszczone są, strefy klimatyczne na świeci oraz jakie warunki termiczne i opadowe panują w poszczególnych strefach. Uczniowie poznali też wiele ciekawostek z życia roślin i zwierząt zamieszkujących poszczególne strefy. Czekamy na kolejne ciekawe spotkania!

Wych. Anna Olejniczak-Cichocka

EKO – KLASA W MROWINIE – raport piąty
Segregacja śmieci to temat ciągle na czasie. Wszyscy dookoła uczą się, jak prawidłowo segregować odpady. Przy każdej okazji przypominamy dzieciom o konieczności selektywnej zbiórki odpadów. Nigdy dość mówienia o ochronie środowiska. W tym celu odwiedziły nas panie z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bytkowie i przeprowadziły kolejną lekcję na temat segregacji śmieci. Sprawdziły wiedzę dzieci na ten temat. Okazało się, że dzieci bardzo dużo wiedzą na temat segregacji śmieci. Panie wykonały doświadczenie, które miało pokazać, co się dzieje z bateriami wyrzuconymi w nieodpowiednie miejsce. Kolejnymi gośćmi na naszych zajęciach były studentki UAM, które przeprowadziły zajęcia na temat stref klimatycznych, fauny i flory charakterystycznych dla poszczególnych stref. Odwołując się do wiedzy, dzieci pokazały, w jakim klimacie żyją zwierzęta znane z bajek. Uczniowie klasy I z Mrowina mają bardzo dużą wiedzę na temat ekologii. Mając takich uczniów, możemy być spokojni o przyszłość naszej planety.

Wych. Bożena Lisiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ