EKO – KLASA W NAPACHANIU

0
1017

Miesiąc czerwiec to czas podsumowań ekologicznych zajęć, warsztatów w terenie i wyjazdów edukacyjnych. Od września do czerwca dzieci zapoznawały się z różnymi tematami ekologicznymi: obserwacją pogody i działaniem stacji meteorologicznych, koniecznością ochrony środowiska naturalnego przed zniszczeniem, potrzebą segregacji odpadów i recyklingiem. Rolą i znaczeniem drzew w przyrodzie, zanieczyszczeniem i ochroną wód. Poznały zasady działania wysypisk i oczyszczalni ścieków. Uczniowie uczyli się też zasad racjonalnego odżywiania się i dobrych nawyków żywieniowych. To był też czas pomocy ptakom w okresie zimy i obserwacja budzącej się do życia przyrody wiosną. W tych ekologicznych poczynaniach i zdobywaniu wiadomości towarzyszyło nam Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Bytkowie, które objęło patronatem naszą klasę. Pracownicy przeprowadzili w naszej klasie lekcje ekologiczne o: „Segregacji odpadów”, „ Ekologicznym powietrzu” i „Lekcję o klimacie.” To wspólne warsztaty w terenie podczas zwiedzania Centrum Zagospodarowania Odpadami w Czempiniu i Oczyszczalni Ścieków w Bytkowie. Razem z pracownikami PUK-u wybraliśmy się też na wycieczkę do Nadleśnictwa w Konstantynowie. Jako klasa ekologiczna wspólnie pamiętaliśmy o obchodach Dnia Ziemi, który świętowaliśmy w naszej szkole pod hasłem „Kolorowe dni ekologiczne.” Głównym jego celem było włączenie uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska i zachęcanie do pogłębiania wiedzy na temat problemów ekologicznych. To udział w konkursach: „Oszczędzaj naturę, zbieraj nakrętki i makulaturę”, „Drugie życie odpadów”– czyli co można zrobić z odpadów wtórnych?” Fundatorem nagród i wyjazdów było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Bytkowie. Na zakończenie nauki w klasie pierwszej pracownicy firmy wręczyli dzieciom i wychowawcy dyplom ukończenia Pierwszej EKOklasy w Dolinie Samy, pluszowego mikroba oraz EKOnotesy potrzebne do zapisywania wakacyjnych spostrzeżeń przyrodniczych.

Uczniowie klasy I w Napachaniu, wychowawczyni i rodzice serdecznie dziękują p. Prezesowi Bogdanowi Małeckiemu i pracownikom Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bytkowie za współpracę w roku szkolnym 2016/2017.

Natomiast wszystkich miłośników ekologii zostawiamy z naszym wakacyjnym przesłaniem:

Ekologia i ochrona środowiska to (…) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród. To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu. (Eryk Mistewicz)

wych.  Anna Olejniczak – Cichocka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ