Nowoczesny dworzec pasażerski bez uciążliwego punktu przeładunkowego w samym sercu miejscowości – Rokietnica walczy o swoją przyszłość.
Nadzwyczajna Komisja i konferencja prasowa w tej sprawie: 4 stycznia 2017 r. o godzinie 14.00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Rokietnicy.
Wójt Gminy Rokietnica Bartosz Derech i Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak zapraszają do udziału w nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rady Gminy Rokietnica w dniu 4 stycznia 2017 r. o godzinie 14.00 do sali sesyjnej Urzędu Gminy w Rokietnicy.
Tematem wiodącym będzie zaplanowanie działań zmierzających do likwidacji punktu przeładunkowego przy dworcu kolejowym w Rokietnicy wobec sprzecznej z pierwotnymi założeniami i zawierającej szereg niekonsekwencji opinii w tej sprawie PKP PLK SA, podtrzymanej pismem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 grudnia 2016 r.
Wbrew Studium Wykonalności do projektu modernizacji linii nr E59 Poznań Główny – Szczecin Dąbie, Inwestor – PKP PLK S.A., pod wpływem lobby przedsiębiorcy korzystającego dotychczas z punktu przeładunkowego w Rokietnicy, opierając się na kontrowersyjnych przesłankach, podjął działania zmierzające do jego pozostawienia na terenie dworca w Rokietnicy.
Wobec braku racjonalnego uzasadnienia dla możliwości pogodzenia w bezpośrednim sąsiedztwie terenu stacji Rokietnica dwóch wykluczających się funkcji: pasażerskiej, związanej z działaniem punktów przesiadkowych w ramach transportu publicznego oraz przeładunkowej, opartej na transporcie towarów przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu, Rada Gminy Rokietnica w dniu 7 listopada 2016 r. podjęła stanowisko w sprawie likwidacji powyższego punktu ładunkowego.
Mając na uwadze dokumenty strategiczne Stowarzyszenia Metropolia Poznań związane z powstaniem Poznańskiej Kolei Metropolitarnej, planowanej do unijnego dofinasowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, poważną uciążliwość, zagrożenie bezpieczeństwa oraz barierę rozwojową wynikającą z działania punktu ładunkowego w Rokietnicy, Wójt Gminy Rokietnica upoważniony powyższym stanowiskiem Rady, zwrócił się do Parlamentarzystów, Ministra Infrastruktury i Środowiska, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Poznańskiego o wsparcie. Zakładanym celem jest likwidacja punktu ładunkowego i ostateczne zdefiniowanie przeznaczenia terenu dworca w Rokietnicy zgodnie z projektem Poznańskiej Kolei Metropolitarnej.
Gmina Rokietnica przygotowała już koncepcję architektoniczną terenu dworca, spełniającą obligatoryjne kryteria dla projektów węzłów przesiadkowych kwalifikujących się do unijnego dofinasowania. Dalsze działania wymagają konkretnych uzgodnień i decyzji. Ich waga dla Gminy Rokietnica, dla której kluczowym elementem rozwoju staje się sprawnie działający transport publiczny, jest kluczowa.
Należy także dodać, że Gmina Rokietnica wskazała alternatywę dla budowy punktu ładunkowego z prawdziwego zdarzenia zarówno w ciągu linii E-59, jak i linii kolejowej Poznań – Piła, która, z racji siedziby przedsiębiorcy zainteresowanego działaniem punktu przeładunkowego w swoim najbliższym sąsiedztwie (miejscowość Sobota), byłaby lokalizacją najbardziej właściwą.