Debiut w TAEKWONDO, nasi zawodnicy na turnieju w Świnoujściu

0
2506

Już trzy lata w naszej gminie funkcjonuje sekcja Taekwondo Olimpijskiego poznańskiego klubu Szakal Jeżyce. Sekcję prowadzą Karolina Hejzner i Piotr Trybuś – nauczyciele WF z naszych szkół, zrzeszając w sekcji 108 członków, w tym dzieci, młodzież i dorosłych. W dniu 4. marca 16. zawodników z naszej gminy wzięło udział w turnieju Pucharu Polski w Taekwondo Olimpijskim Pomerania Open, który odbył się w Świnoujściu. Był to debiut naszych dzieci, które pokazały, że mają serce do walki.

Na czym polega Taekwondo?

Taekwondo to dyscyplina sportowa, która wywodzi się z tradycyjnej sztuki walki z Korei Południowej. W latach gdy w Polsce i na świecie  popularne były sztuki walki takie jak karate, judo czy kung-fu, w Seulu powstawały dopiero pierwsze stowarzyszenia Taekwondo. Dzięki walorom sportowym i szybko rozwijającej się dyscyplinie sportowej Taekwondo w krótkim czasie stało się bardzo popularne i decyzją MKOL zostało przyjęte do programu Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000. Decyzja ta ukoronowała wieloletni proces transformacji taekwondo z orientacji sztuki walki w sport o zasięgu światowym.

Taekwondo jest sportem walki, w którym rywalizuje dwóch zawodników tocząc ze sobą pojedynek, podobnie jak to ma miejsce w innych sportach walki, takich jak boks, judo, szermierka czy zapasy. Walki taekwondo prowadzone są na macie o wymiarach 8×8 m, w 8 kategoriach wagowych, odrębnych dla kobiet i dla mężczyzn. W rywalizacji sportowej dozwolone są kopnięcia stopą w tułów lub w głowę przeciwnika oraz uderzenie zaciśniętą pięścią tylko w część przednią tułowia. Zawodnicy podczas walki trafiając przeciwnika kopnięciem zdobywają punkty. Za kopnięcie w tułów 2 pkt., kopnięcie w głowę lub obrotowe kopnięcie w tułów 3 pkt., za obrotowe kopnięcie w głowę 4 pkt. Podczas walki zawodnicy ubrani są w specjalistyczne ochraniacze, które zapewniają bezpieczeństwo oraz są elementem sędziowania. Obowiązujące ochraniacze to: tułowia (hogo), kask, szczęka, rękawice, ochraniacze przedramion, goleni i krocza oraz ochraniacz stóp. Zawodnicy posiadają ochraniacze w dwóch kolorach, czerwonym i niebieskim. W protektorach tułowia, czyli hogo oraz kaskach zamieszczone są czujniki elektroniczne, które połączone są z systemem komputerowym. Zawodnik na stopach ma ochraniacz, który również ma sensory elektroniczne. Gdy dochodzi do kopnięcia w ochraniacz przeciwnika, następuje przewód elektryczny w protektorze i sygnał zostaje wysyłany do komputera, gdzie na wyświetlaczu pojawia się punkt dla zawodnika atakującego. System i przepisy sportowe w Taekwondo powodują, że walka jest bardzo ciekawa, widowiskowa i przede wszystkim emocjonująca, ze względu na dynamicznie zmieniający się wynik przebiegu walki.

Nasi zawodnicy na turnieju w Świnoujściu

Pomerania Open to turniej międzynarodowy, organizowany przez klub w Świnoujściu. W poprzednich latach turniej odbywał się w Ahlbeck, po stronie Niemieckiej, lecz ze względu na tegoroczne zmiany w przepisach Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego i przyznania turniejowi Pomerania Open miana turnieju Pucharu Polski organizatorzy zdecydowali by po raz pierwszy odbył się w Świnoujściu. Zmiany jakie zaszły w przepisach PZTO od 1 stycznia 2017 dotyczą kategorii walk zawodników, a mianowicie od tego roku walki odbywają się w kategorii Minior 8-9 lat, Młodzik 10-11 lat, Kadet 12-14, Junior 15-17 lat, Młodzieżowiec 18-19, Senior od 20 lat.

Nasi zawodnicy pod okiem trenera Piotra Trybusia mieli okazję po raz pierwszy zmierzyć się z przeciwnikiem i zadebiutować na tym turnieju. Z turnieju przywieźliśmy 5 brązowych medali. Reprezentowali nas:

Araszkiewicz Wojciech kat. Młodzik -36 kg – brązowy medal
Brzeskwiniewicz Maria kat. Młodzik -40 kg
Cebula Julia kat. Młodzik -33 kg – brązowy medal
Cieślińska Alicja kat. Młodzik -44 kg
Idziorek Luiza kat. Dzieci -26 kg – brązowy medal
Klicka Michalina kat. Młodzik -44 kg
Koniuszy Nadia kat. Młodzik -48 kg
Małecki Miłosz kat.Młodzik -30 kg
Ostrowski Maurycy kat. Dzieci -26 kg
Owczarzak Kuba kat. Młodzik -36 kg
Ozorowski Kosma kat. Dzieci -26 kg
Pejas Oliwia kat. Młodzik -48 kg
Pejas Wiktoria kat. Młodzik -44 kg – brązowy medal
Śliwiński Antoni kat. Młodzik -40 kg
Szafer Nikodem kat. Młodzik -36 kg – brązowy medal
Włodek Michał kat. Młodzik -33 kg

Każdy z naszych zawodników zasługuje na gromkie brawa i słowa uznania. Każdy z nich wykazał się ogromną walecznością i sercem do walki, pomimo trudnych walk z bardziej doświadczonymi przeciwnikami nikt walki nie oddał za darmo. Wszyscy walczyli do końca, byli zdeterminowani, skoncentrowani na zadaniach jakie wyznaczał trener i przede wszystkim wykazywali się ogromną odwagą. Start w tym turnieju był dla naszych zawodników startem kontrolnym, podczas którego trenerzy analizowali walki, wyciągali wnioski do dalszych treningów, jakie realizować zadania by poprawić błędy w taktyce.

Teraz nasi zwodnicy przygotowują się do kolejnego startu. Już 2 kwietnia nasi reprezentanci zmierzą się w I Kolejce Ligi Wielkopolski w Taekwondo Olimpijskim. Na każdym treningu starannie realizują zadania taktyczne by pokazać w tym turnieju wyższy poziom sportowy. By nabrać jeszcze więcej doświadczenia w walce, nasi trenerzy zorganizowali 17 marca w Szkole Podstawowej w Rokietnicy sparingi treningowe, na które przyjechali zaproszeni zawodnicy z klubów z Poznania, Kórnika oraz Lubonia. Zaplanowane są również Konsultacje Treningowe Wielkopolskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego, które odbędą się 8 kwietnia w hali ROS, gdzie nasza sekcja taekwondo będzie gospodarzem tego przedsięwzięcia. Przyjadą do nas zawodnicy z klubów z Kórnika, Jarocina, Wrześni, Leszna, Poznania, oraz zawodnicy Kadry Wielkopolski w Taekwondo Olimpijskim. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym przedsięwzięciom nasi zawodnicy zdobędą cenne doświadczenie i umiejętności, które pozwolą im realizować swoje sportowe ambicje. Trzymamy kciuki za naszych Rokietnickich Szakali!

P.T.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ