Co słychać u Zamoyskich

0
937

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

 

„Narody, które nie pomną swych bohaterów nie są godne przetrwania”. Przytoczona myśl przyświecała koleżankom i kolegom z klas trzecich, przygotowującym apel 7. 04. 2017r. Apel u początku miesiąca pamięci narodowej poświęcony był wszystkim, którzy pracowali, cierpieli i umierali dla Polski. Im dedykowaliśmy strofy poezji, dźwięki patriotycznych pieśni i naszą refleksję.

  1. Filipiak

Bieg Wiosny 2017

 

22.04.17. reprezentacja naszej szkoły wystartowała w „Biegu wiosny” w ramach  IX Rodzinnego Grand Prix Rokietnicy w Biegach im. Dominiki. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zawodnicy w bardzo dobrym czasie pokonali dystans 1200 m. Po biegach czekał na nich regeneracyjny posiłek przy ognisku.

M.Statucka

Mecze towarzyskie w piłce nożnej chłopców

25.04.17. reprezentacja naszej szkoły rozegrała mecze towarzyskie w piłce nożnej chłopców na „orliku” w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Graliśmy ze szkołą poznańską i Tarnowem Podgórnym. Niestety drużyna pozbawiona była głównych bramkarzy, którzy są w trakcie leczenia kontuzji. Na prośbę panów nie podaję wyników;-)

Najważniejsza była dobra zabawa i poczucie humoru:-)

M.Statucka

 

W Muzeum Narodowym

Klasa II TAK/TH odwiedziła dzisiaj Poznań. Byliśmy w Muzeum Narodowym na lekcjach dotyczących sztuki romantyzmu i Młodej Polski. Ponadto – spacerowaliśmy po Starym Rynku  i rozpoznawaliśmy mitycznych bohaterów uwiecznionych przy fontannach; przywitaliśmy się ze Starym Marychem, podziwialiśmy Rynek Wielkopolski i zabytkową architekturę Poznania. Byliśmy także jednymi z pierwszych klientów w Mc Donalds :). Czas spędziliśmy intensywnie i miło: spotkaliśmy się z kulturą, wysilaliśmy intelekt i … bolą nas nogi.

Agnieszka Olejniczak-Gros

Konkurs fotograficzny „Skrzydła życia”

Wielki dzień dla uczniów biorących udział w warsztatach fotograficznych odbywających się w bibliotece szkolnej. Prace, które powstały podczas naszych zajęć zostały wysłane na konkurs fotograficzny ” Skrzydła życia ” organizowany przez Stowarzyszenie Alae, Komendę Miejską Policji w Poznaniu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Fotografie obrazowały trudny temat – przemocy dotykającej tych najsłabszych, najbardziej bezbronnych. Tak jak w poprzednim roku, gdy przygotowywaliśmy się do konkursu, rodziło się w nas wiele pytań i rozterek. Utrwalaliśmy na obrazach rzeczy, o których większość z nas stara się nie myśleć, sytuacji, które rodzą gorący sprzeciw, ale także powodują, że odwracamy się w bezsilności. Jakże łatwiej jest fotografować piękne dziewczęta i zachody słońca. Jednakże zmierzyliśmy się z tym tematem i powstały kadry – smutne, chociaż prawdziwe. Z uroczystości, która odbyła się w Buku, w kinie „Wielkopolanin”, wracaliśmy targani emocjami wywołanymi przez poruszające przedstawienie przygotowane przez uczennice Gimnazjum w Buku. Towarzyszyła nam także radość z wygranych. Ola Marciniak zajęła trzecie miejsce, Tomek Lisek, Kuba Feliksiak i Adam Dudzik otrzymali wyróżnienia. Sprezentowano im pamiątkową statuetkę i wspaniałe nagrody. Jednak do domu wieźliśmy oprócz satysfakcji z dobrze wykonanej pracy dominującą myśl. Że największe zło, to tolerować krzywdę, która dzieje się obok nas. Nie bądźmy obojętni.

Małgorzata Kolasa

Święto Konstytucji 3 Maja

Przed nadchodzącym Świętem Konstytucji 3 Maja społeczność Zespołu Szkół im. J. i W. Zamoyskich poświęciła chwilę refleksji okolicznościom utraty niepodległości przez Polskę w XVIII wieku. Podczas apelu  słuchaliśmy poetyckiego opisu okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przeżywaliśmy radość z dokumentu reformującego państwo razem z ówczesnymi Polakami. Wspomnieliśmy również ucznia naszej szkoły Piotra Majchrzaka, który 35 lat temu, podczas stanu wojennego, w związku z nielegalnymi obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji, został śmiertelnie pobity. W rocznicę jego śmierci 18 maja złożymy kwiaty w poświęconych mu miejscach pamięci.

D.Filipiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ