Bajeczkowe wieści

0
2083

Smacznie i zdrowo

    17 października 2017 r. gr. „Motylki” i „Kotki” wraz z Paniami uczestniczyły w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Gładysiaków w Wirach. Wycieczka obfitowała      w wiele wrażeń, a lepszej pogody nie można było sobie wymarzyć. Głównym tematem wycieczki  były zajęcia edukacyjne pt. „Rumiane jabłuszko”. Podczas pobytu w urokliwym ogrodzie Państwa Gładysiaków dzieci zwiedziły sad. Własnoręcznie przygotowywały sok          i mus z jabłek, który potem mogły degustować. Na koniec polały lukrem i ozdobiły posypką swoje jabłko, aby zabrać  do domu. Kolejnym punktem wycieczki była historia powstania jabłka. Przedszkolaki dowiedziały się jak drogocenna jest skórka z jabłek, a także jakie przetwory robimy z jabłek. W sadzie czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka,  dzieci samodzielnie nakarmiły króliczki i kury, które zamieszkiwały ten kolorowy, przepełniony        w jesiennym słońcu sad.

Na koniec dzieci wysłuchały pięknej bajeczki, którą opowiedziała nam właścicielka pasieki o życiu pszczół.   Przedszkolaki z Paniami mogły również spróbować miodu z pasieki Państwa Gładysiaków. Pełni wrażeń w doskonałych humorach, wspólnie wróciliśmy do przedszkola. Możemy śmiało polecić ten ogród ekologiczny, jako miejsce mające dużo do zaoferowania!

Agnieszka Tomczak

Muzeum rogala

W październiku „Minionki” i „Elfy” brały udział w wycieczce do Muzeum Rogala Marcińskiego w Poznaniu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały legendy o powstaniu rogala, zapoznały się z jego składnikami i recepturą. Obserwowały Rogalowego Mistrza, który przy użyciu tradycyjnych narzędzi przygotowywał poznańskie smakołyki. Największą radość sprawiło dzieciom samodzielne lepienie rogali oraz ich degustacja. W Muzeum Rogala dzieci zapoznały się także z poznańską gwarą. Dowiedziały się m.in. co to są gzuby, mele i klapioki. Wiele określeń charakterystycznych dla okolic Poznania wywołało uśmiech na twarzach przedszkolaków.

Karolina Rynowiecka-Rozmiarek

Teraz są już prawdziwymi przedszkolakami

            W dniach od 23 do 27 października pierwszą ważną uroczystość przedszkolną w swoim życiu przeżyły przedszkolaki z grup: Krasnoludki, Biedronki, Żabki, Rybki i Słoneczka. Wydarzenie to w dużym stopniu stanowi symboliczne zakończenie procesu adaptacyjnego do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas uroczystości pasowania maluszki swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w naszym przedszkolu. Dzieci zaprezentowały piosenki, wiersze i tańce wszystkim zaproszonym gościom. Rodzice z dumą i wzruszeniem obserwowali swoje pociechy. Odświętny strój a także wystrój sali podkreślały doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a wróżka z pomocą czarodziejskiej różdżki dokonała pasowania. Każde dziecko otrzymało z rąk pani dyrektor Emilii Świst odznakę, dyplom oraz upominek. Uroczystości uwieńczono pamiątkowym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem.

Małgorzata Nowak-Grzechowska

„Dziś ziemniaka święto mamy, tak więc wszystkich zapraszamy

na konkursy i zawody, na zagadki i podchody.

Niech zjednoczą się rodziny i niech mają dziarskie miny.

Uśmiech, humor i zabawa to jest najważniejsza sprawa!”

            Tymi słowami rozpoczęło się spotkanie rodziców i dzieci z grupy „Tygryski” w przedszkolnej sali. Spotkaliśmy się tam, by uczcić ziemniaka- chyba najbardziej popularne warzywo na naszych stołach. Warzywo to stało się pretekstem do zorganizowania Święta Ziemniaka- czasu pełnego zabawy, konkursów, zagadek i konkurencji. Dzieci bawiły się świetnie szukając ukrytych ziemniaków, ścigając się z ziemniakiem na łyżce czy rzucając do celu. Rodzice natomiast chwycili za noże i wykazali się umiejętnością strugania ziemniaków na czas i wytworzenia przy okazji najdłuższej obierki.

Zabawa zakończyła się wręczeniem medali i twórczym potraktowaniem naszych wielkopolskich pyr- już po chwili stoły zapełniły się ziemniaczanymi figurkami mniej lub bardziej rzeczywistych stworów.

Karolina Rynowiecka-Rozmiarek

           

„Święto Niepodległości”

Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości odbyła się w Przedszkolu „Bajeczka” dn. 10 listopada 2017r. Krótką lekcję historii zaprezentowały dzieci z grupy Minionki i Tygryski. Poprzez recytację wierszy, taniec i projekcję filmu animowanego przedszkolaki poznały nasze symbole narodowe, ich znaczenie, uczyły się zachowania podczas słuchania i śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Animacja piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” ukazała piękno naszej ojczyzny. Sądzę, że każdy uczestnik tej uroczystości poczuł się dumny z faktu, że mieszka w Polsce i jest Polakiem.

Magdalena Dziel-Sierszuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ